Eski Eşyaları Değerlendirme

Eski Eşyaları Değerlendirme

Artık kullanılamaz hale geldiğini düşündüğünüz, tarzınıza uymayan, modası geçmiş veya bir şekilde evinizde fazlalık yaptığına kanaat getirdiğiniz eski eşyalar aslında yapacağınız ufak dokunuşlarla yeni fonksiyonlar edinebilir. Günümüzde eskisinden çok daha sık bir biçimde eski eşyaları değerlendirme yöntemlerine başvuruluyor. Bu iş hem keyifli, hem de sizi yaratıcılığınızı konuşturma konusunda serbest bırakıyor. Üstelik uzun zamandır ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz bir şeye, artık kullanmadığınız başka bir şeyi dönüştürerek sahip oluyor ve tasarruf da yapabiliyorsunuz. Neticede, eski eşyaları değerlendirme işi hem eğlenceli hem de mantıklı bir uğraşa dönüşüyor.

Sizinle evinizde kullanmadığınız/kullanamadığınız bazı eski eşyalardan neler yapabiliriz sorusuna olası yaratıcı çözümleri paylaşmak istedik. Eski eşyaları değerlendirme tasarılarınıza ilham olması dileğiyle!

Kot Yatak Örtüsü

Eski Eşyaları Değerlendirme Yatak Örtüsü

Lekelenmiş, yırtılmış, artık size beden olarak uymayan eski kot pantolonlarınızı hemen çöpe atmayın. Eski eşyaları değerlendirme yolunda eski kot pantolonlarınız sayesinde benzersiz bir yatak örtünüz olabilir. Tüm ihtiyacınız olan birkaç eski kot pantolon ve diğer sevdiğiniz kumaş parçaları. Gerisi sizin nasıl bir patchwork istediğinize kalıyor. Öncelikle kot pantolonlarınızı dilediğiniz boyutlarda kesiyor, ardından diğer yine istediğiniz gibi boyutlandırdığınız kumaş parçalarıyla birbirine dikiyorsunuz. Belki aralara örgü parçalar bile koyabilirsiniz. Böylece yeni bir yatak örtünüz oluyor, kotlarınız da çöpe gitmiyor.

Eski Yatak Başlıkları da Çöpe Gitmiyor!

Eski Eşyaları Değerlendirme Yatak Başlığı

Çocuk odası takımınızı değiştirmeye karar verdiyseniz ve karyolanızın ahşap yatak başlıklarını artık kullanmak istemiyorsanız, başlıkları asla çöpe atmayın. Onlardan harika askılıklar yapabilirsiniz. Eski eşyaları değerlendirme söz konusu olduğunda seçeneklerimiz gördüğünüz gibi sınırsız. Tek kişilik bir yatak başlığını alıp, ayak kısımlarını kesin. Yalnızca gövde kısmı kalsın. Ardından zımparalayıp dilediğiniz renge boyayın. Yatak başlığının geniş kısmına mantar panolar için kullanılan mantar plakalardan yapıştırabilir ya da kara tahta boyası ile boyararak kendinize bir pano yaratabilirsiniz. Ardından, küçük çengeller ya da askı aparatlarını dilediğiniz kadar ve dilediğiniz yere vidalayın. Duvara monte edin. Mont, ceket ve anahtarlık asmak için eşsiz bir askılığınız oldu. Bu kadar!

Bisiklet Lastiklerinden Ayna Çerçevesi 

Eski Eşyaları Değerlendirme Ayna

Bisikletinizin lastiği patladığında önce tamir etmeye bakarsınız. Ancak artık kullanılmayacağını düşündüğünüz bisiklet lastiklerini de atmadan önce bir kere daha düşünebiliriz. Bisiklet lastiğine yapacağınız ufak birkaç müdahale ile oldukça orijinal bir aynaya sahip olabilirsiniz. Süreç oldukça basit aslında. Bisiklet lastiğini alıp dilediğiniz renge boyayın. Ardından lastiğin iç çapından birkaç santimetre daha geniş olacak şekilde yuvarlak bir ayna kestirin. Güçlü yapıştırıcılar kullanarak aynayı bisiklet lastiğinin ortasına yapıştırın. Özellikle genç odaları için müthiş bir aksesuar olacak!

Sandalyeden Havlu Askılığı

Eski Eşyaları Değerlendirme Askı

Eski ahşap sandalyeleriniz artık yavaş yavaş direncini yitirdiyse ve yerine daha sağlam olan yenilerini almayı düşünüyorsanız, eski sandalyeleri değerlendirme konusunda çok hoş bir tavsiyemiz var. Özellikle rustik ev dekorasyonu tutkunları için muhteşem bir nesne olabilecek sandalyelerin sırt kısımları mutlaka değerlendirmeye değer. Eski ahşap sandalyenizin sırt kısmını gövdesinden testere yardımıyla kolayca kesebilirsiniz. Ardından, ahşap çubuklar birbirine yatay bir şekilde paralel ise, zımpara ve boya işleminden sonra havlu askılığınız hazır. Ancak dikey çubuklar söz konusuyla, çubukları uygun ölçülerde ahşapla sabitleyip dikdörtgen bir çerçeveye almalısınız. Sonra, zımpara yapıp ve dilediğiniz renkte boya ile boyadığınızda havlu askılığı tamamlanmış olacak. İster banyoda, ister mutfağınızda havlularınızı, el bezlerini ya da belki de yatak odanızda kullanarak şal ve fularlarınızı, kravat ve kemerlerinizi asabileceğiniz çok fonksiyonlu bir askılığa sahipsiniz!

Eskileri çöp olmaktan kurtardık. Sırada evde yapabileceğiniz diğer hobi önerileri var. Buradan buyurun!

Önceki YazıSonraki Yazı