Evde Yapılabilecek Hobiler

Evde Yapılabilecek Hobiler

Havalar serinlemeye başladı diye kendinizi rahatlatmak için edindiğiniz ve keyifle yaptığınız hobilerden vazgeçmek zorundaysanız, bu aralar evde daha sık vakit geçirmeye başladıysanız, evde yapılabilecek hobiler nelerdir, diye kara kara düşünüyorsanız, sizin için hazırladığımız bu yazıya bayılacaksınız. Hobi çeşitleri genelde daha aktif olmayı temel aldığından ev alanı hobi yapmak için odaklanılan bir yer değildir. Doğrusu evlerinizde, sıcacık ortamınızda da yapabileceğiniz çok sayıda hobi çeşitleri bulunuyor. Evde yapılabilecek hobiler düşündüğünüz gibi sıkıcı ya da sayıca az da değil. Pek çok yaratıcı eylem gibi hobi çeşitleri de kendin yap hobi türlerinden tutun da kolektif biçimde evde yapabileceğiniz hobilere dek farklılaşıyor. Kendin yap hobi türleri özellikle soğuk havalarda yaratıcılığınızı kamçılayacak güzel vakit geçirme tarzları arasında. Hep birlikte bakalım!

1. Maket yapmaya ne dersiniz?

Evde Yapılabilecek Hobiler Maket

El becerilerine ve sabrına güvenenler için evde yapılabilecek hobiler arasında maketçilik yani maket yapımı bulunuyor. Araba, uçak, gemi, ev modelleri yapabileceğiniz bu kendin yap hobi türü sizi kısa sürede saracak. Evde yapabieceğiniz maket çalışmaları arasında; ahşap ev maketi, maket uçak, maket araba hatta maket gemi gibi pek çok alternatif bulunuyor. Hazırladığınız bu maketler sevdikleriniz için özel bir hediye olabileceği gibi çocuklar için de benzersiz oyuncaklar olacaktır.

2. Renkleri keşfetme zamanı!

Evde Yapılabilecek Hobiler Boyama

Evde yapılabilecek hobiler arasında en zevkilerden biri de hiç kuşkusuz boyama yapmak. Hem içinizdeki çocuğun ruhunu doyurmak hem de evdeki vaktinizi değerlendirmek istiyorsanız; edindiğiniz rengarenk boya kalemleri ve büyükler için boyama kitaplarıyla bu hobiye vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz. Ayrıca desenli boyama kitaplarını tercih ederek doğal terapi etkisini hissedebilirsiniz. Üstelik dilerseniz çocuğunuzla birlikte boyama yaparak onunla eğlence dolu dakikalar geçirebilirsiniz.

3. Kağıtların dünyasına yolculuk: Origami

Evde Yapılabilecek Hobiler Origami

Kağıt katlama sanatı olarak bilinen origami, aynı zamanda büyük bir tutku. Evde yapılabilecek en doğru hobilerden biri olan origami ile harikalar yaratmaya ne dersiniz? Üstelik bunun için ihtiyacınız olan tek şey renkli bir kağıt parçası. Origami ayrıca kişideki sabır ve konsantrasyon yeteneğini de arttırmaktadır.

4Yetenekli eller iş başına, kanaviçe zamanı!

Evde Yapılabilecek Hobiler Kanaviçe

Son zamanlarda en popüler hobiler arasında yerini alan kanaviçe, renkli dünyasıyla kişiyi içine almayı hemen başarıyor. Diğer nakış işlemeleriyle kıyaslandığında çok daha şık bir görünüme sahip olan kanaviçenin aynı zamanda pek çok farklı kullanım alanı da bulunuyor. Nevresim takımlarına kanaviçe uygulayabileceğiniz gibi küçük bir kumaşa yaptığınız kanaviçeye çerçeve içinde evinize de asabilirsiniz. Otantik ve modern havayı yakalamak kanaviçe ile oldukça kolay.

5. Hobilerin En Tatlısı: Kek ve pasta süslemek.

Evde Yapılabilecek Hobiler Kek Pasta Süsleme

Mutfakta vakit geçirmeyi sevenlerdenseniz, kek ve pasta süslemeyi öğrenerek kendinize yeni bir hobi edinebilirsiniz. Bu hobiyle hem günlük yaşam stresinden uzaklaşabilir hem de ortaya harikalar çıkarabilirsiniz. Ardından da yaptığınız birbirinden ilginç, eğlenceli ve özgün süslemeli kek ve pastaları sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Afiyet olsun!

6. En çevreci hobi: Çiçek Bakımı.

Evde Yapılabilecek Hobiler Çiçek Bakımı

Bahçe bakımı hobi çeşitleri arasında belki de en ödüllendirici olanı. Eğer şehir hayatında bahçe bulamamaktan yakınıyorsanız sizin bahçeniz balkonunuz ya da pencere önünüz olabilir. Evinizin balkonunda şık bir bahçe dekore ederek birbirinden güzel çiçek ve bitkiler yetiştirebilirsiniz. Ya da pencere önünüzü birbirinden renkli çiçeklerle donatabilirsiniz. Evde yapılabilecek hobilerde mevsim tanımayın!

7. Akvaryumla huzuru bulmaya var mısınız?

Evde Yapılabilecek Hobiler Akvaryum

Akvaryum hobisi için de mevsim fark etmiyor. Evde yapılabilecek hobiler arasında günümüzde en popüler hobi çeşitlerinden biri olan akvaryumculuk hem evinizin dekorasyonu açısından da yenileyici bir görüntü vadediyor. Çeşit çeşit balıklar, akvaryum bitkileri, güzel bir ışıklandırma ile yeni ve estetik açıdan tatmin edici bir hobiniz olacak.

8. Peki ya birbirinden şık ve iddialı takılara?

Evde Yapılabilecek Hobiler Takı

Boncukları hazırlayın, süsleneceğiz! Evde yapılabilecek hobiler arasında takı tasarımı da bulunuyor. Kendiniz ve sevdikleriniz için birbirinden orijinal ve eşsiz takılar tasarlama fikri hiç de fena fikir değil. Gerekli malzemeleri aldıktan sonra işe koyulabilirsiniz. Kendin yap hobi türlerine meraklıysanız, takı tasarlamak size iyi gelecek.

9. Toplayın, boyayın, saklayın.

Evde Yapılabilecek Hobiler Taş Boyama

Yaz aylarında sahilden topladığınız taşları değerlendirmenin tam sırası! Oldukça keyifli ve zevkli bir hobiye zemin hazırlayan bu taşları boyararak ortaya harika dekoratif ürünler çıkarabilirsiniz. Üstelik bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir taş, fırçalar ve renkli boyalar. Taşları toplayın, boyayın ve en güzel köşede saklayın!

10. Yeni bir dil öğrenmek için geç değil.

Evde Yapılabilecek Hobiler Dil Öğrenme

Hep öğrenmek istediğiniz ama bir türlü kursuna gidemediğiniz o dili öğrenmenin şimdi tam zamanı! Dil öğrenmeyi hobi çeşitleri arasında değerlendirince işler daha zevkli bir hal alıyor aslında. Online ya da mobil uygulamalar, e-kitaplar size yoldaşlık edecek bu yolunuzda. Ayrıca öğrenmek istediğiniz dilde kitaplar okumayı, müzik dinlemeyi ve dizi izlemeyi de ihmal etmeyin.

11. Eşyalarınızı yeniden yaratın.

Evde Yapılabilecek Hobiler Eşyaları Değerlendirme

Kendin yap hobi türleri arasında eşyalarınızı farklı görünümlere kavuşturmak da olabilir. Eski bir sehpayı alıp dilediğiniz gibi boyayın ya da artık kullanmadığınız eşyaları daha işlevsel hale getirmeye çalışın. Eski kazaklarınızı değerlendirin ya da patchwork ile harikalar yaratın! Bu konuda Kendin Yap kategorimiz ve diğer online kaynaklardan ilham alabilirsiniz.

Haydi eski kazakları dönüştürelim! Buradan buyurun.

Önceki YazıSonraki Yazı