Boş Duvar Dekorasyonu

Boş Duvar Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Salonunuzda, yatak odanızda ya da holde camsız, kara kuru birkaç boş duvar var ve siz de doğal olarak bundan rahatsız oluyorsunuz, değil mi? Hele de iç açıcı birkaç tablo, zarif görünümlü çerçeveleri ile bir iki ayna ya da en güzel anılarınızın sergilendiği fotoğraflar ile dolu duvarlara sahip olmak varken… Acınızı paylaşıyor ve boş duvar dekorasyonu fikirlerimiz ile imdadınıza yetişiyoruz. Boş duvar son derece can sıkıcı ve soluk bir görüntü oluşturuyor, orası kesin. Odalarınızda sıcak bir atmosfer yaratmak için duvar dekorasyonu önerilerinden yararlanarak tarzınızı yansıtacak duvarlara sahip olmanız an meselesi.

Salon

Salonunuz belki de evinizde en çok vakit geçirdiğiniz yaşam alanı, bu yüzden de size özel olmalı ve odanın neresine bakarsanız bakın, içinde kendinizi iyi, huzurlu ve güvende hissetmelisiniz. Salondaki boş duvarları değerlendirmenin çok keyifli yolları var. Mesela salonunuzda köşeli bir duvar, 1-2 metrelik bir kolon çıkıntısı ya da benzeri bir girinti varsa o alanı “anı köşesi” yapmanız mümkün. Farklı modellerde ve benzer renk tonlarında çerçeveler ile dekore edebileceğiniz duvarı ailenizle ve sevdiklerinizle paylaştığınız unutulmayan anları sergilemek için kullanabilirsiniz. Düz, siyah çerçevelere siyah beyaz fotoğraflar yerleştirmek de son dönemlerde en tutulan duvar dekorasyonu fikirleri arasında.

Boş Duvar Dekorasyonu

Salondaki boş duvar dekorasyonu için bir diğer önerimiz de bölgesel duvar kağıdı süslemesi olacak. Yemek takımınız, koltuk takımınız ya da perdelerinizle uyumlu renk ve desenlerde bir duvar kağıdı seçerek salonda hoş ve sıcak bir ambians yaratmanız mümkün. Modern ve fütüristik bir görünüm için ise bu sıralar duvarlara tablosuz, boş çerçeve asmak revaçta.

Mutfak

Mutfaktaki boş duvar dekorasyonu bir tutam yaratıcılık, bir de göz kararı espri isteyen bir olay. Eğlenceli birkaç söz, mutfağa sıcaklık katacak duvar stickerları ya da sadece şık bir mutfak saati sıkıcı bir duvarı dikkat çekici bir hale getirmeye yetecektir.

Boş Oda Dekorasyonu Mutfak

Bununla birlikte mutfakta kara tahta fikri de modern dekorasyon anlayışının en popüler trendlerinden. Bir yandan mutfağınıza restoran-vari, samimi bir hava katarken bir yandan da yemek tarifleri, alışveriş listeleri ve küçük hatırlatma notları için kullanabileceğiniz mükemmel pratiklikte bir alan sunuyor. Hazır kara tahtalardan alarak mutfak duvarına asabileceğiniz gibi duvar boyasından farksız kolaylıkta kullanımı ile kara tahta boyası temin ederek kendi kara tahtanızı kendiniz çizebilirsiniz. Haydi bakalım, gelsin tebeşirler!

Çalışma Odası

Boş Duvar Dekorasyonu Çalışma Odası

Çalışma odasında duvar dekorasyonu yapabilmek için elinizde aslında farkında olmasanız da tonla malzeme var. Boydan boya bir kitaplık ile kaplayabileceğiniz boş duvarlarla çalışma odanıza kütüphane havası verebileceğiniz gibi o boş duvarı daha da kullanışlı bir hale getirerek kendi özel oyun alanınızı yaratabilirsiniz. Boylu boyunca bir dünya haritası, devasa bir satranç tahtası, ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebileceğiniz bir mantar pano ya da ders notlarınız için kullanışlı bir alan, çalışma odanızdaki boş duvarı değerlendirebileceğiniz verimli yollardan sadece birkaç tanesi.

Yatak Odası

Duvar kağıdı-tablo ikilisinin mükemmel uyumu yakaladığı bir yer varsa o da yatak odasıdır. İlk adım yatak odanızda cam ya da gardırop olmayan boş bir duvarda karar kılarak onu pastel tonlarda, romantik desenlerle bezili bir duvar kağıdı ile kaplamak. İkinci adım ise bu duvar kağıdı ile uyum sağlayacak bir tablo seçimi. Tablo çerçevesi duvar kağıdındaki desenler ile benzer olursa duvar ile tablo arasında harika bir geçiş yaratmış olursunuz; sanki tablo duvar kağıdı, duvar kağıdı da tablo için yaratılmış gibi. Göz yormayan, iddiasız ve sade birkaç portre ile yatak odasındaki boş duvar dekorasyonunu tamamlanamız mümkün.

Boş Duvar Dekorasyonu Yatak Odası

Bununla birlikte yatak başlığının üstü de çoğu zaman aksesuar isteyen boş duvarlardan biri. Bu noktada seçenekleriniz aslında sınırsız; ancak cam, metal gibi ağır materyalden oluşan parçaları ya da üzerine eşya koymayı planladığınız rafları yatak başlığının üstüne asmamanızda – ne olur ne olmaz – fayda var. Düşme, kırılma ve size zarar verme ihtimallerine karşılık yatak başlığınızın üzerine ağır aksesuarlar yerine duvar stickerı ya da kanvas tablo gibi hafif figürleri yerleştirmenizi tavsiye ederiz.

Hol

Boş Duvar Dekorasyonu Hol

Tahmin de edebileceğiniz gibi evin en küçük ve en karanlık odasını hol ilan edeceğiz; ama bu holde duvar dekorasyonu namına harikalar yaratamayacağınız anlamına gelmiyor. Dar alanların bir numaralı kurtarıcısı olan aynalar, hol dekorasyonunuz için de ideal bir aksesuar. Altın, gümüş, bej ya da beyaz gibi açık tonlarda tercih edeceğiniz ayna çerçevesi ile holünüzü olduğundan ferah göstermeniz mümkün. Bununla birlikte dar ve uzun bir hol yapısına sahipseniz duvarları boydan boya aile fotoğraflarıyla kaplayarak adeta bir “anı tüneli” oluşturabilirsiniz.

Şimdi de sıra küçük bir evde yaşayanlar için dekorasyon tüyolarımızda.

Önceki YazıSonraki Yazı