Eski CD Değerlendirme

Eski CD Değerlendirme Yöntemleri

Müzik albümleri, film VCD’leri ve yedekleme dosyaları içeren CD’lerle dolu raflarınızın olduğu zamanları anımsadınız mı? Umarız onları atmamışsınızdır, zira eski CD’leri değerlendirme konusunda birbirinden yaratıcı dekorasyon önerilerimiz ile karşınızdayız. Eski CD değerlendirme listemizde en elit porselen markalarına taş çıkartacak tabak tasarımlarından bakmaya doyamayacağınız aynalara bu eski CD değerlendirme yöntemleri, olmayanlara CD aldırtacak cinsten, haberiniz olsun. O eski CD’lerden neler yapılır neler!

Eski CD’lerden Mozaik Süs Tabağı

Malzemeler

Eski CD Değerlendirme Yöntemleri

Bu eski CD değerlendirme yöntemi için en fazla 5 tane CD’ye ihtiyacınız olacak, hatta büyük bir ihtimalle tamamını kullanmayacaksınız bile. Öncelikle CD’leri tek tek plastik kesme makası ile 1 santimetre karelik küçük parçalara bölün. Parçaların birbirinden farklı şekil ve formlarda olmasına özen gösterin. Ardından her bir parçanın ön yüzüne ince bir yapıştırıcı tabakası sürerek tabağın kenarlarından yapıştırmaya başlayın. Burada önemli olan nokta eski CD parçalarını bir puzzle yerleştirir gibi, aralarında en fazla 1-2 milim boşluk bırakacak şekilde yapıştırmanız. Tamamen kuruması için tabağı 4-5 saat süresinde bekletin.

Kullanım önerisi: Mozaik süs tabağını mumluk, saksı altlığı ya da tepsi olarak kullanabilirsiniz.

Eski CD’lerden Ayna Çerçevesi

Eski CD Değerlendirme Yöntemleri

Malzemeler

 • 50+ adet eski CD
 • Plastik kesme makası
 • Desensiz ve geniş çerçeveli bir ayna
 • Silikon tabancası
 • Şeffaf vernik
 • Vernik fırçası

En az mozaik tabak kadar kolay bir eski CD değerlendirme yöntemi de mozaik desenli ayna çerçevesi. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, seçeceğiniz ayna modeli. Tercihen geniş çerçeveli, desensiz, pürüzsüz ve ahşap bir ayna seçerseniz CD yapıştırma işleminiz çok daha kolay olacak. Tıpkı mozaik tabak yapımında olduğu gibi CD’leri plastik makası ile farklı şekillerde parçalara ayırın. Bu sefer parçaları daha irice olmasını sağlayın. Yapıştırma işlemine geçmeden önce ayna çerçevesinin temiz ve tozdan arınmış olduğuna emin olun, aksi halde kirli yüzeye tutturacağınız parçaların yapışkanlığı dağılabilir.

Eski CD Değerlendirme Yöntemleri

Silikon tabancanızı işlemden 5-10 dakika önce ısıtmaya alın. Tek tek yapıştırdığınız parçaları tamamladıktan sonra 2-3 saat kurumasına izin verin. Son olarak ayna çerçevesine ince bir kat vernik atarak işleminizi tamamlayın.

İpucu: CD’leri kesmeden önce birkaç dakika ılık suda bekletirseniz yumuşar ve parçalanmadan kesilirler.

Eski CD’lerden Bardak Altlığı

Eski CD Değerlendirme Yöntemleri

Kaynak: https://craftsbyamanda.com/recycle-craft-cd-coasters/

 Malzemeler

 • 6 adet eski CD
 • Renkli kumaş
 • Zımpara kağıdı
 • Keçe
 • Silikon tabancası
 • Tutkal
 • Makas
 • Beyaz sprey boya

Kumaşınızda 6 adet CD izi çıkartın. CD’lerin desenli ön yüzünü hafifçe zımparaladıktan sonra her iki tarafına da 2 kat beyaz sprey boya sıkın. Katlar arasında boyanın kurumasına izin verecek kadar zaman bıraktığınıza emin olun. CD izi çıkarttığınız kumaşlarınızı izleri takip ederek dikkatlice kesin. Keçeden de aynı ebatlarda yuvarlaklar kesip sprey boya kuruduktan sonra önce silikon tabancasıyla  keçeyi, sonra da tutkalla kumaşı yapıştırın. Kırışıklık ve potluk kalmaması için her bir CD’nin üzerine tamamını kaplayacak şekilde ağırlık yerleştirin. 2 saat bu şekilde tuttuktan sonra bardak altlıklarınız hazır!

Eski CD’lerden Gömlek Yakası

Malzemeler

Eski CD Değerlendirme Yöntemleri

Eski CD değerlendirme yöntemlerinde şimdi de sıra şık ve benzersiz bir gömlek yaratmaya geldi. Öncelikle gömleğinizin yakasını iyice ütüleyin ki yapacağınız desen arasında herhangi bir potluk kalmasın. CD’leri kolay kesebilmek adına 10-15 dakika kadar sıcak suda bekletin. Arından çıkartıp kuru bir bezle duruladığınız CD’leri büyük parçalar halinde kesin. Her bir parçanın arkasına yanlardan taşmayacak incelikle bir yapıştırıcı katmanı sürün ve gömlek yakasının ön tarafına sıra ile yerleştirin. Ve işte başka hiçbir gardıropta eşi benzeri olmayan gömleğiniz hazır!

Eski CD Değerlendirme Yöntemleri

Dikkat: Gömleği çamaşır makinesine atmayın; küçük parçalar basıncın etkisiyle kopabileceği gibi çamaşır makinesinin rezistansına zarar verebilir.

Eski CD’lerden Abiye Çanta

Malzemeler

 • Kırmızı deri portföy çanta
 • 2-3 adet eski CD
 • Makas
 • Silikon tabancası

Gömleğinizden hızımızı alamadık, sıra çantanızda. Bu şık ve zengin görünümlü çantayı yapabilmek için tek yapmanız gereken birkaç eski CD’yi irili ufaklı parçalara kesmek ve sıcak silikon tabancası ile onları çantanın ön kapağına yapıştırmak. Ve yılbaşı clutch’ınız hazır!

Eski CD Değerlendirme Yöntemleri

Eski CD Değerlendirme Yöntemleri

Kaynak: https://www.boredpanda.com/recycled-cd-diy/

“Eskiler çöp olmasın!” diyenler yaşadı; en pratik ve eğlenceli eski eşya değerlendirme yöntemleri burada!

 

Önceki YazıSonraki Yazı