Patchwork Zamanı!

Patchwork

Evlerden sokaklara taşan Patchwork modası ile günümüzde dekorasyondan kıyafetlere kadar pek çok alanda karşılaşıyoruz. İlk örneklerine binlerce yıl önce Orta Asya ve Mısır’da rastlanmış olan patchwork, aslında bir gereksinim olarak ortaya çıkmıştır. Zira moda dünyası ve çoğu trend; aslında ekonomik ve toplumsal şartların değişimiyle paralel olarak değişmekte ve şekillenmektedir. Patcwork ile ilgili detaylı bilgi derlememiz ve patcwork modasına uyarak yenilebileceğiniz eşyalar yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Patcwork Nedir?

Patchwork Nedir

Peki son yıllarda adını sıkça duyduğumuz patchwork, nedir? Patcwork, aslında yokluktan, yoksulluktan ortaya çıkmış doğal bir yama modasıdır. Bir diğer adı kırkyama olan patcwork, Anodolu’da Selçuklular zamanına dayanır. Kırkyama sanatı, özellikle savaş ve yokluk zamanlarında ihtiyaçtan ve eldeki malzemenin ziyan edilmemesi anlayışından doğmuştur. Bu anlayışla kumaşları birleştirerek kıyafet, battaniye hatta halı gibi ürünlerin oluşturulmasını sağlamış olan bu akım günümüzde tüm ülkelerde farklı sentezlerle uygulanmaktadır. Hal böyle olunca ortaya yamadan sanata uzanan bir süreç başlamıştır.

Patcwork Sanatı ile Neler Yapılabilir?

Patchwork İle Yapılacaklar

Hiçbir zaman eskimeyen trend Patchwork ile yapılabilecek yenilikler o kadar fazla ki! Evinde, ofisinde ya da kıyafetlerinde otantik tarzı yakalamayı seven ve -kendin yap- furyasından hayli etkilenenler patcwork önerilerimize bayılacaklar. Mobilyadan halıya, perdeden masa örtüsüne, paltodan battaniyeye kadar pek çok alanda patcwork modasını yakalabilirsiniz. Üstelik patchwork kumaşları için tek ihtiyacınız olan şey eskiler!

Patcwork Halı

Patchwork Halı

Eğer evinizin renkli ve nostaljik bir dokunuşa ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız patchwork halı modelleri tam size göre! Son zamanlarda piyasaya sunulan halılarda patcwork modasının esintilerini görüyoruz. Oldukça geniş model çeşitliliği olan patchwork halıları, evinizde ya da ofisinizde gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Eğer yeteniğiniz olduğunu düşünüyorsanız patcwork halınızı kendi ellerinizle de hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı? Eğer jean görümümlü bir halı hazırlamak isterseniz ihtiyacınız olan tek şey eskimiş jean pantolonlarınız. Farklı tonlardaki jean’lari kesip özenle dikerek orijinal bir patchwork halı ortaya çıkarabilirsiniz.

Daha da hamarat olanlar için ise bir başka şahane patchwork halı önerimiz var: Örgü patchwok halılar. Farklı renk ve motiflerde örgüler örerek bunları birleştirebilir, %100 el emeği patchwork halı hazırlayabilirsiniz.

Patchwork halı modelleri arasından son önerimiz ise yine eskileri değerlendikmekten geçiyor. Farklı renk ve desenlerdeki eski kilimlerinizi bir araya getirerek harika otantik bir patcwork halı hazırlayabilirsiniz.

Patchwork Sandalye

Patchwork Sandalye

Evinizde patchwork modasını yaşatmanın tek yolu halıdan geçmiyor elbette. Birbirinden tarz patchwork mobilyalarla da bu havayı evinize taşıyabilirsiniz. Bu mobilyalardan ilk akla geleni patchwork sandalye. Hazır olarak da satılan patchwork sandalye modellerini kendiniz de tasarlayabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak sandalyelerinizin döşemelerini çıkarmanız gerekir. Ardından sandalyenizin ölçüsüne göre farklı şekil ve renklerde çeşitli parçaları birbirine dikerek bir bütün oluşturun. Yeni patchwork döşemenizi sandalyenize kaplamak için ihtiyacınız olan şey bir mobilya zımbası ya da çekiç ve çivi. Aynı yöntemle tabure, koltuk, puf minder ve berjerlerinizi de döşeyebilirsiniz.

Aynı şekilde patchwork modasına uygun sandalye minderleri de tasarlayabilirsiniz: Kare kare olarak kestiğiniz farklı desen ve renkteki kumaşların içine elyaf doldurup dikin. Diktiğiniz parçaların arasından kurdele ya da kalın bir ip geçirerek hepsini birbirine birleştirin. Bu şekilde patchwork minderler elde edebilirsiniz. Bunları sandalyelerin yanı sıra daha büyük yaparak evinizde oluşturacağınız bir sedir köşesinde de değerlendirebilirsiniz.

Patchwork Minder

Patchwork, görüldüğü gibi son derece basit ve pratik bir sanattır. Yukarıda anlattığımız mantığı birçok eşya ve aksesuar için uygulamanız mümkün. Bu şekilde farklılaştırabileceğiniz diğer eşyalar  ve patchwork örneklerine gelin hep birlikte bakalım:

Patchwork Koltuk
Patchwork koltuk

Patchwork Yatak Örtüsü
Patchwork yatak örtüsü

Patchwork Defter
Patchwork defter

Patchwork Kedi Koltuğu
Patchwork kedi koltuğu

Eskileri değerlendirmeyi sevenler! Eski kazaklarınızı yeniden yaratmaya ne dersiniz? Buradan buyurun.

Önceki YazıSonraki Yazı