Chiang Mai: Tayland’da Bir Fil Cenneti

Chiang Mai

Tayland’ın cennet köşelerinden bir tanesi kuzeyindeki Chiang Mai. Bembeyaz plajlara, turkuaz bir denize sahip değil. Hatta deniz kenarında bile değil ama bir cennet. Tayların çoğu da Chiang Mai’yi bir tatil yeri olarak görüyor çünkü Bangkok’a göre havası daha serin. Kış tatili yapıyorlar burada. Öyle kayak tatili gibi düşünmeyin sakın. Hava hala sıcak. Sadece onlar da kışlık kıyafet giymeye özeniyorlar, ne yapsınlar. :)

Peki Chiang Mai’de neler yapılır?

Loy Krathong Festival

Chiang Mai’ye dair en ünlü şey Kasım ayı civarlarında yapılan Loy Krathong festivali. Bu festival havaya bırakılan binlerce dilek feneri ile biliniyor daha çok. Festival üç gün sürüyor. Bu üç gün boyunca geceleri nehirlere krathong adı verilen muz yaprağı ve orkidelerle süslenmiş dilek sepetleri bırakılıyor. Ayrıca dev krathongların taşındığı geçit törenleri ve güzellik yarışmaları düzenleniyor. Festival zamanında Chang Mai’deki pek çok otel ve hostelde krathong yapma atölyeleri düzenleniyor. Kendi krathongunu tasarlayıp dilek tutmanın keyfi de bir başka oluyor tabi.

Güzellik Yarışması

Festival zamanı dışında da en büyük eğlence ise filler. Yazının burasında biraz fil parkları hakkında detaya gireceğim. Chiang Mai’de pek çok fil parkı var. Bunlardan bir kısmı fillere sirkteymiş gibi muamele ediyor. Resim çizdiriyorlar, dans ettiriyorlar, üstünde insan taşıtıyorlar vs. Bu tarz parklarda aslında filler bir nevi işkence görüyorlar.

Filler

Bir de filler için bir nevi rehabilitasyon merkezi olan parklar var. Bu parklarda genellikle sirklerden veya yük taşıma işinden kurtarılan, sakat veya hastayken buraya getirilmiş ve sağlığına tekrar kavuşmuş filler var. Filler özgür alanlarında dolaşıyorlar. Ziyaretçiler görevlilerin eşliğinde fillere yaklaşıp onları besliyor, banyo yaptırıyor, onları seviyor. Fillerin üzerine binip gezilmiyor. Bazı parklar rehabilitasyon merkeziyiz demelerine rağmen ziyaretçilere fillerle tur attırıyor ama file kıyasla ufacık olan insanların ağırlığı bile uzun dönemde fillerin omurgasının kırılmasına sebep olabiliyor. Fillere banyo yaptırmak, onları beslemek inanılmaz bir keyif. Bunu yaşamadan dönmeyin sakın Chiang Mai’den.

Chiang Mai, Bangkok’u aratmayacak kadar çok tapınakla dolu. Bunlardan en ünlüsü ise bir tepenin üzerine inşa edilmiş Doi Suthep. Tapınağın özellikle gidiş yolu muhteşem. Ormanın içinden kıvrım kıvrım bir yoldan tırmanılıyor. Tapınakta Tayland’daki en önemli Budha figürü olan zümrüt Budha’nın da bir kopyası bulunuyor.

Doi Suthep

Şehrin merkezinde de pek çok tapınak var. Bunların bir kısmı Budist rahiplerle yani monklarla sohbet olanağı sunuyor. Bu sohbetler “monk chat” olarak geçiyor. Monklar bu sohbetleri hem İngilizcelerini ilerletmek hem de Budizm hakkında insanları bilgilendirmek için yapıyorlar. Her türlü soruya oldukça açık ve samimi şekilde cevap veriyorlar. Budizm hakkında doğru bilginin alınabileceği iyi bir fırsat. Pek çok detay söz konusu olsa da tüm Budizm felsefesi ve monklarla yapacağınız sohbet şu iki cümleye odaklanıyor aslında.

“İyi bir insan olursan iyi şeyler seni bulur, kötü bir insan olursan kötü şeyler seni bulur.”

“Her zaman pozitif düşün ki başına iyi şeyler gelsin.”

Şehir sanki iyilik üstüne kurulmuş. Bunun bir örneği de çeşitli suçlardan hüküm giymiş ve mahkumiyetini tamamlamakta olan veya tamamlamış kadınların çalıştığı masaj salonları. Mahkumiyetlerinin sonuna doğru Thai masajı eğitimi alıyorlar ve topluma tekrar kazandırılmaları hedefleniyor. Masaj yaptırmak istediğinizde şansınızı bu salonlardan birinden yana kullanabilirsiniz.

Chiang Mai’de yapılacak en keyifli şeylerden biri de gece pazarına gidip sayısız yiyeceğin tadına bakmak. Her şey çok ucuz ve lezzetli. 50 kuruş gibi komik bir paraya suşi yiyebilirsiniz mesela. Sadece bir kaç TL vererek harika bir papaya salatası alabilirsiniz. Tüm hediyelik eşya ihtiyacınızı da tamamlamaya yetecektir bu pazar.

Gece Pazarı

Bu şehir için son tavsiyem ise smoothie içmeden gün geçirmemeniz. Meyveler çok lezzetli, smoothieler çok ucuz ve güzel. En güzelini ise artık iyice ünlenmiş Mrs Pa yapıyor. Şehrin güney kapısının oradaki 7-11 mağazasının hemen karşısında seyyar bir tezgahı var. Minicik tezgahın başı insan kaynıyor. Çok çok lezzetli…

Tüm bunları yaptıktan sonra huzur dolmuş bir şekilde ve içinizde dev bir fil sevgisiyle Chiang Mai’den ayrılabilirsiniz.

Chiang Mai hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Vize almadan gidebileceğiniz ülkeleri görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı