Singapur’da Yapılacak 11 Şey

1. Marina Bay Sands Otelinde Havuza Girin

Marina Bay Sands

Singapur denince akla gelen ilk şey enteresan mimarisi ile hemen hemen herkesin bileceği Marina Bay Sands Oteli. Bu otelin en tepesinde muhteşem bir sonsuz havuz var. Bu havuzun keyfini çıkartıp düşman çatlatacak fotoğraflar çekebilirsiniz. Yalnız bu havuza girmenin bir şartı var. Otelde konaklamak!

2. Singapur’un Simgesi Merlion’la Tanışın

Merlion

Marina Bay Sands Oteli’nde kalamıyorsanız da üzülmeyin. Otelin en güzel görüleceği yer karşısında yer alan Merlion Park alanı. Bu alan adını Singapur’un simgesi olan aslan başlı balık heykeli Merlion’dan alıyor. Heykel balık vücudu ile Singapur’un eşli balıkçı kasabası zamanlarını temsil ediyor. Aslan başı ise Singapur’un adında yer alan ve aslan anlamına gelen “Singha” kelimesini temsil ediyor.

3. Chinatown’da Deniz Ürünü Yiyin

Chinatown

Singapur’da çok sayıda Çin kökenli insan yaşıyor. Bu durum eğlenceli bir Çin Mahallesi’nin olmasını sağlamış. Gece Chinatown bölgesi turist akınına uğruyor. Ağırlıklı olarak deniz ürünü satan lokantalar tıklım tıklım doluyor.

4. Garden Rhapsody’i İzleyin

Supertrees

Singapur küçücük bir ada ülkesi. Ülkedeki ormanlara kadar her şey insan eliyle yapılmış. Bunların bir örneği de Gardens By The Bay adlı bahçe. Bu bahçede Supertrees adı verilen, metalden inşa edilen ve daha sonra yeşillendirilen, 20-25 metre yüksekliğinde fütüristik ağaçlar yapmışlar. Her akşam 19:45’te bu ağaçların müzik eşliğinde aydınlatılması ile Garden Rhapsody adı verilen bir gösteri yapılıyor. Ağaçların altındaki platformlara yatarak ücretsiz bir şekilde bu gösteriyi izlemek mümkün.

5. Botanik Bahçesi’nde Orkideleri Ziyaret Edin

Orkideler

Ülkedeki en güzel bahçe ise tartışmasız Botanik Bahçesi. Özellikle orkide bahçesi kısmı mutlaka gezilmeli. Orkidelerin bu kadar çeşitli olabildiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız.

6. Orchard Road’da Alışveriş Yapın

Orchard Road

Singapur’un Bağdat Caddesi diyebileceğimiz, en ünlü alışveriş caddesi Orchard Road. Burası aynı zamanda Singapur’un en pahalı yeri. Caddede yürürken yanınızdan geçen lüks arabaların çokluğuna inanamayabilirsiniz. Orchard Road’a yeni yıla yakın bir zamanda giderseniz alışveriş merkezlerinin süslemeleri de oldukça hoşunuza gidecektir.

7. Books Actually’e Uğrayın

Books Actually

Dünyanın en güzel 10 kitapçısından biri Singapur’da yer alıyor. Adı Books Actually. Ufak ama çok özenli bir kitapçı. Rafların arasındaki minik notlar, gönlünüzden ne koparsa onu ödeyeceğiniz kitaplar bölümü, ufak tefek hediyelik eşyalar… Hepsi pek sevimli. Books Actually’e uğramışken Tiong Bahru bölgesindeki diğer bohem dükkanlara da uğrayabilirsiniz.

8. Clarke Quay’de Nehir Kenarında Keyif Yapın

Clarke Quay

Singapur’da gece ufak ufak içkinizi yudumlayıp gelen geçeni izleyebileceğiniz en eğlenceli yer nehir kenarında yer alan Clark Quay bölgesi. Burada keyifli mekanlarda takılabileceğiniz gibi, bakkaldan içkinizi alıp köprü üstünde de takılabilirsiniz. “People watching” için en keyifli yerlerden biri.

9. Sentosa Adası’nda Theme Parklarda Eğlenin

Singapur’un çocuklar ve roller coaster severler için en güzel yeri Sentosa Adası. Burada yer alan Universal Studios’ta dilediğiniz kadar roller coaster’a binip delice eğlenebilirsiniz.

10. Carrot Cake Yiyin

Carrot Cake

Singapur nüfusu ağırlıklı olarak Malay, Çin ve Hint kökenli insanlardan oluşuyor. Bu durum Singapur mutfağına da yansımış. Çok çeşitli yemekler var. Tamamen Singapur’a özel olan yemek nedir diye sorarsanız size tek bir yiyecekten bahsedeceklerdir. Carrot cake. Bizim bildiğimiz “Issız Adam’ın havuçlu keki” değil tabi. Tuzlu bir yiyecek. Özellikle kahvaltıda yiyorlar. Turp benzeri bir kök bitkinin tavada yumurta ve baharatlarla kızartılması ile yapılıyor.

11. Singapur Havaalanı

Singapur seyahatinizi sonlandırırken havaalanına normalden bir kaç saat daha erken gidin. Dünyanın en güzel havaalanlarından biri olan Changi Havaalanı içindeki orkide bahçesi, ayçiçeği bahçesi, ücretsiz masaj koltukları, play station ve Xbox odaları ve aklınıza getiremeyeceğiniz başka bir çok özelliğe sahip. Kesinlikle turistik bir aktivite olarak gezilebilecek bir yer.

Singapur hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Vize almadan gidebileceğiniz 11 ülkeyi görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı