2016’da Çıkan 11 Oyun

2016 Oyunları

2016 yılı bilgisayar oyun çeşitleri açısından hareketli bir yıl oldu. Eski oyunların yeniden uyarlanmasından serilerin devam oyunlarına ve yepyeni oyunlara kadar birçok ürün piyasaya sürüldü. Ekim ayı gelmişken 2016’da çıkan oyunlar nelermiş, hep birlikte bakalım. (Belli bir sıralama yok ama Stream’de puanı yüksek olanlardan seçmeye gayret ettik.)

The Legend Of Zelda

1. The Legend of Zelda: Twilight Princess

Zelda Efsanesi devam ediyor. 2016’da çıkan oyunlar listemizin başında yer alan The Legend of Zelda: Twilight Princess, oyunun aslında Wii U için geliştirilen yüksek çözünürlüklü hali. Nintendo bu yıl boş durmadan çalışıyor ve eski oyunlarını yeniden canlandırıyor anlaşılan. Oyun arada tartışmalara neden olsa da hikayenin akışı ve zindan kalitesi açısından göz dolduruyor.

Pokken Tournament

2. Pokkén Tournament

Bu yıl Nintendo’nun yılı diyerek Pokémon’u hatırlamışken mart ayında piyasaya çıkan Pokkén Tournament oyunundan da bahsedelim. Namco tarafından geliştirilen oyun, yine kendi oyunları olan Tekken ile Pokémon’un ilginç bir birleşimi. Bu oyunda pokemonlarınızın özellikleri değil doğrudan kendilerini kapıştırabiliyorsunuz. Türünün en iyisi olmasa da deşarj olmak için birebir.

Pony Island

3. Pony Island

Görüntüleri 80’li yılların sonunda çıkan oyunları hatırlatan bu PC oyunu basit bir mantığa dayanıyor: Bir şeytanın geliştirdiği oyunu geçerek ruhunuzu azat etmek. Online olarak da indirilebilen Pony Island oynadıkça kafanızı daha çok yoran aşamalı bir yapıya sahip. Göz atmanızda fayda var.

Dirt Rally

4. Dirt Rally

2016’da çıkan oyunlar arasına başarılı bir yarış oyunu olan Dirt Rally’yi de katabiliriz. Playstation 4 ve Xbox One için geliştirilen oyun, etkileyici grafikler eşliğinde ralliye katılmanızı sağlıyor ama daha çok, ralli yarışlarının derinliğine ve becerilerine odaklanıyor.

The Witness

5. The Witness

Hem PC hem de Playstation 4 formatı bulunan The Witness, etkileyici grafikleri ve bulmacalarıyla 2016’da çıkan oyunlar listesinde hemen göze çarpıyor. Oyun, bu türü sevenlerin markajına alınmış durumda. Oyunda gizemli bir adanın sırlarını tek tek çözmeniz gerekiyor. Oynarken zekanızın geliştiğini bile hissedebilirsiniz.

Dark Souls 3

6. Dark Souls III

PC, Xbox One ve PlayStation 4’te oynanabilen Dark Souls III, RPG (role playing game, rol yapma oyunu) sevenler için şifa niyetine çıkmış durumda. Serinin üçüncü oyunu de öncekiler gibi zorluklarla dolu bölümlere sahip. Oyunun parçaları zarif bir şekilde bir araya getirilmiş ve kaliteli bir bütün ortaya çıkarılmış.

That Dragon Cancer

7. That Dragon, Cancer

2016’da çıkan oyunlar arasında bulunan That Dragon, Cancer, insanın içini acıtan bir oyun. Ryan ve Amy Green’in oğulları Joel’in kanserle savaş sürecini interaktif görüntülerle anlatan biyografik bir eser. Oyun bir ailenin bir dönemine sizi dahil ederek zor bir görev üstlenmenizi istiyor. Alegoriler ve hatıralardan anlam çıkararak ailenin sizinle paylaşmak istediği şeyleri öğrenmeye çalışıyorsunuz.

The Benner Saga

8. The Banner Saga 2

2016’da çıkan oyunlar arasında yerini alan The Banner Saga 2, 80’li yılların animasyon çizgi filmlerinden fırlamışçasına şık animasyonlara sahip. Başarılı hikayesinde size Viking savaşçılarını yönetmek düşüyor. Dikkatli bir şekilde düşünüp hareket etmeniz gereken bir strateji oyunu.

Far Cry Primal

9. Far Cry Primal

Birinci şahıs oyunlarını seviyorsanız ama birbirinin aynısı olan oyunlardan sıkıldıysanız Xbox One, PlayStayion ve PC’ye uygun olan Far Cry Primal’a bir şans vermenizi öneririz. Taş Devri’nde, Oros topraklarında Wenja kabilesine liderlik ederek soyu tükenmiş canlılara karşı mücadele vermeniz ve hayatta kalmanız gerekiyor. Nişancı oyunu diyemeyiz, yavaş ve dikkat gerektiren bir ilerleyişi var. Mamutlara binebiliyorsunuz.

Unravel

10. Unravel

Xbox One ve PlayStation 4’te oynanabilen Unravel’da Yarny adında kırmızı bir yün yumağı rolündesiniz. Kırsal bir alanda, huzur veren bir atmosferle başlayan oyun, sonradan daha karanlık ve karmaşık bir hale bürünüyor. Bir yandan Yarny’yle oynarken bir yandan bulmacaların çözümlerini düşünmek oldukça keyifli.

Stphen's Roll

11. Steven’s Sausage Roll

2016’da çıkan oyunlar listemizin son oyunu olan Steven’s Sausage Roll, PC’ler için geliştirilmiş bir oyun. Sosis kızartmayı temel alan bu bulmaca oyunu, yaptığınız yemeğin hakkını verebilmeniz için önünüzdeki engelleri kaldırmanızı gerektiriyor. Ama bunu yapmak hiç de kolay değil. Uzun süre kafa yormanız gerekecek.

Sizin ilginizi çeken hangi oyun oldu? “Yorumlar” kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Kutu oyunları oynamak isterseniz, en sevilen 11 kutu oyununu sizin için sıraladık! Görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı