Oyunun Geleceği Sony PlayStation 5

Oyun konsolları, günümüzde yediden yetmişe tüm kullanıcıların keyifli vakit geçirmesinde büyük rol oynuyor. Bu alanda 1994 yılından bu yana geliştirdiği modellerle ve kullanıcılarına sunduğu yeni özelliklerle ön plana çıkan Sony PlayStation, yakında satışa sunacağı PlayStation 5 modeli ile büyük ses getirdi. Oyunseverlerin merakla beklediği Sony PlayStation 5, 11 Haziran günü internet üzerinden farklı dillerde yapılan canlı yayın ile kullanıcılara tanıtıldı. Bu tanıtımda öncelikle PlayStation 5 ile oyun oynama deneyiminin ne seviyelere geleceği, model için geliştirilen oyun örnekleri ile anlatıldı ve oyunseverleri nelerin bekleyeceği gözler önüne serildi. Yeni tasarımından teknik özelliklerine PS5 ile alakalı tüm merak edilenlere gelin beraber bakalım.

Yeni Tasarımı ile Dikkat Çeken PS5

1994’te ilk defa satışa çıkan PlayStation modelinden bu yana teknolojinin gelişmesi ve estetik beğenilerin değişmesi ile beraber PlayStation modelleri de gelişimini ve değişimini sürdürdü. En son uzun yıllardır PlayStation 4 modeli ile oyunseverleri ekran başına bağlayan Sony, yakın zamanda kullanıcılarına tanıttığı PlayStation 5 ile yeni tasarım anlayışını dünyaya tanıttı. Kasa yapısı PlayStation 4’ten oldukça farklı tasarlanan model beyaz rengi ile farkını ortaya koyuyor. Bu konuda henüz kullanıcılar arasında fikir ayrılıkları olması tasarımının bir süre daha konuşulacağının habercisi durumunda. Cihazın, tasarım açısından boyut farklılığı gözlemlenebilecek iki farklı alternatif olarak üretildiği görülüyor. Biri Blu-ray okuyucuya sahip olan model, diğeri ise Digital Edition olarak adlandırılan, optik sürücüye sahip olmayan model. Bu konunun detayına teknik özelliklerden bahsedeceğimiz başlıkta değineceğiz. Makine kasasının yanı sıra oyun kolu tasarımında da önemli ölçüde değişikliğe gidildiği gözlenebilir. Cihaz ile uyumlu beyaz rengi ve siyah detaya sahip analog bölümüyle farklı bir görünüme kavuşan PlayStation 5 kolu, şekli itibarıyla da bir önceki modelde kullanılan DualShock oyun kolundan epey farklı. Bu fark tasarımla da sınırlı değil. Yeni DualSense oyun kolları DualShock modellerden daha farklı bir oyun deneyimi sunacağa benziyor.

Oyun Dünyasının Geleceğine Yön Veren PS5 Özellikleri

“The Future of Gaming” (Oyunun Geleceği) sloganıyla tanıtımı yapılan Sony PlayStation 5, tasarımının yanı sıra gelişmiş yeni teknik özellikleriyle de büyük ses getirmiş durumda. PS5 özellikleri, PS4’e oranla büyük ölçüde fark yaratmaya aday. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Dahili Bellek/Depolama: 825 GB SSD
  • RAM: 16 GB GDDR6 RAM – Bant Genişliği 447 GB/s
  • İşlemci/CPU: AMD Zen 2 – 8 Çekirdek – 3.5 GHz
  • Grafik İşlemcisi/GPU: AMD RDNA 2 – 2.23 GHz – 10.28 TFLOPs
  • Harici Bellek: USB HDD
  • 3D Ses Sistemi
  • 4K UHD Blu-ray sürücü
  • Işın İzleme Teknolojisi
  • USB Type-C – HDMI

Bu özellikler incelendiğinde ilk dikkati çeken yüksek görüntü kalitesi sunulmasında çok büyük etkisi olan RAM özelliği oluyor. PlayStation 5, 16 GB GDDR6 bellek tipine sahip olan RAM’i ile yüksek görüntünün yanı sıra hızlı ve kesintisiz bir oyun deneyimi vadediyor. Bununla beraber AMD’nin geliştirdiği 8 çekirdekli Zen 2 işlemcisi ise bu deneyimde sizlere konfor sağlıyor. Yine AMD’nin geliştirmiş olduğu 36 CUs işlem birimine sahip RDNA 2 grafik işlemcisi 10.28 TFLOPs grafik işleme gücü ile oyun deneyimini üst seviyelere taşıyor. Oyunseverlerin en çok ihtiyacı olan dahili depolama kapasitesinin PS5’te 825 GB olarak belirlenmiş olmasının yanı sıra USB HDD harici disk desteği ile geniş bir depolama alanı sağlanmış oluyor. Böylece yeni bir oyun yüklerken makinenin dahili hafızasında yer açmaya çalışmadan, büyük kapasiteye sahip birçok oyunu uzun süreler harici hafıza desteği sayesinde oynanmaya hazır şekilde depolayabilirsiniz. Yine dikkat çekici özelliklerden biri olan 3D ses sistemi, oyun deneyiminizi yüksek seviyelere çekmeye aday. Oyun sırasında sesin geldiği noktayı size oyunun içerisindeymişçesine hissettirmeyi hedefleyen bu özellik oyunseverleri mutlu edecek gelişmelerden birisi. Tasarım özelliklerinden bahsederken değindiğimiz iki farklı kasa yapısı kullanıcılara alternatif olarak sunulmakta. Bunlardan birisi 4K Blu-ray sürücüye sahip olan model. Bu model ile Blu-ray optik sürücü sayesinde konsol oyun CD’sini cihazınıza takarak oynayabilirsiniz. Digital Edition olarak sunulan ve optik sürücüye sahip olmayan modelde ise sadece PlayStation’un online mağazasından indireceğiniz dijital oyunları cihazınıza yükleyerek oynayabilirsiniz. Bu kullanım alışkanlığının yanı sıra cihazın boyutlarında da farklı bir seçeneğe sahip olabileceğinizi gösteriyor.

Yepyeni Deneyim Sunan DualSense Oyun Kolları ve Aksesuarlar

Sony, PlayStation 4 modelinde kullanıma sunduğu DualShock oyun kollarının yerine PlayStation 5 için geliştirdiği DualSense oyun kolları ile oyunseverleri farklı bir oyun deneyimine davet ediyor. Dokunma duygusunu arttıran yeni DualSense oyun kolları, Adaptive Trigger özelliği sayesinde oyunu oynarken anı daha iyi deneyimlemenize katlı sağlıyor. Bu özellikle oynadığınız oyunda yapacağınız bir aksiyonun seviyesini tuşa uygulayacağınız güç ile belirleyebilir, daha etkili ve gerçekçi bir şekilde oyunu tecrübe edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir tenis maçı yaparken rakip sahadan gelen topa uygulayacağınız gücü ayarlayabilir ya da bir aksiyon oyununda elinizdeki nesneyi fırlatırken bunun hızını ayarlayabilirsiniz. Kablosuz kullanım imkanı bulunan DualSense oyun kollarının üzerinde, makine ile bağlantısını sağlayacak USB giriş bulunmaktadır. Böylece oyun esnasında kol şarjının azalması durumunda bağlantı sağlayarak oyun kefyinizi kesintiye uğratmadan devam ettirebilirsiniz. DualSense oyun kolu oyunculara hareket sensörü özelliği ile de farklı bir deneyim sunuyor. Oyun içerisindeki hareketlerinizi bu sensör yardımıyla çeşitlendirebilirsiniz. Önceki oyun kollarında mevcut olmayan dahili mikrofon özelliği DualSense oyun kollarında kolaylık sağlıyor. Böylece ekstra bir kulaklığa gerek duymadan bu mikrofon sayesinde online mücadelelerinizde arkadaşlarınızla iletişim kurabilirsiniz. Tabii dilerseniz cihaz üzerinde bulunan kulaklık girişi sayesinde kablolu kulaklık ile de iletişim kurma imkanı bulabilirsiniz. Yine bu iletişimi devam ettirmek için gerekli olan hoparlör de oyun kolunun üzerinde bulunmakta. Sony PlayStation 5 tanıtımında yine bahsedilen diğer aksesuarlar da oyun deneyimini arttırıcı özelliklere sahip. Bunlardan Pulse 3D Wireless kulaklık ön plana çıkıyor. Yine HD kamera ve DualSense şarj istasyonu da oyunseverlerin kullanımına sunulmakta.

Tanıtımda Bahsi Geçen PS5 Oyunları

Playstation, geçmişte bir önceki sürümünde bulunan oyunları yeni sürümde geliştirilmiş versiyonları ile yeniden kullanıcılara sunmuştu. Playstation 5’te de bu yönteme gidilebileceği düşünülebilir. Zira tanıtım akşamı kullanıcılar ile paylaşılan oyunlar arasında PlayStation 4’te oynama imkanı bulduğunuz GTA V’de vardı. Yeni haritalar ve görevlerle genişletilerek PS5 kullanıcılara sunulacak olan oyun şimdiden heyecan yaratmış durumda. Bunun yanı sıra Spider-Man: Miles Morales’de heyecanla beklenen oyunlar arasında. Spider-Man çizgi roman ve oyun serilerinin hayranlarının dört gözle beklediği bu oyun PlayStation 5 ayrıcalığıyla daha heyecanlı deneyimlere sahne olacak gibi görünüyor. PS5 için geliştirilen oyunlar arasında araba yarışı meraklıları da unutulmamış. Yıllardır yarış heyecanını doruklarda yaşatan Gran Turismo serisi, Gran Turismo 7 ile geri dönüyor. Gerçek sürüş simulatörü olarak da nitelendirilen oyun, meraklılarına adrenalin dolu saatler yaşatacak gibi görünüyor. Basketbolseverlerin her sene yeni versiyonunu alarak gerek kariyer modlarıyla gerek Play-off heyecanıyla mücadeleler yaşadığı basketbol oyunlarının yenisi olan NBA2K21’de tanıtımda bahsi geçen oyunlar arasında. Farklı anlayışla üretilen birbirinden farklı onlarca PS5 oyunu, oyunseverlere bu etkinlikte tanıtıldı.

PS5 ne zaman çıkacak?” ve “PS5 fiyatı ne kadar olacak?” gibi sorular şu an için oyunseverlerin aklını en çok kurcalayan soruların başında geliyor. Henüz net bir çıkış tarihi ve fiyat bilgisi olmamasıyla beraber bu bilgilerin yakın zamanda oyun konsolu sevdalılarıyla paylaşılması bekleniyor. Net bilgiler ışığında siz de oynarken keyif alacağınız oyunlarla ve Sony PlayStation 5 ile oyunun geleceğine adımınızı atabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı