Gamer Ekipmanları ve Satın Alma Rehberi

Gamer Eşyaları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte oyun oynamak da çeşitli şekillere bürünmüştür. Bunlardan biri de çoğu kişinin tutkunu olduğu bilgisayar oyunlarıdır. 7’den 70’e birçok insanın tutkunu olduğu bilgisayar oyununu oynayanlara “gamer” deniliyor. Ancak herkes bir gamer değil elbette. Gamer olmak için zamanınızın büyük bölümünü bu uğraşa adamanız gerekir. Bunun yanı sıra iyi bir gamer olabilmek için ise doğru gamer ekipmanları seçmeniz son derece mühim. Eğer hala hangi gamer ekipmanları alınmalıdır, hangi gamer ekipmanları olmazsa olmazdır diye merak ediyorsanız haydi buyurun!

Gamer Ekipmanları Bilgisayar

Hızlı Bir Oyun Bilgisayarı

Oyun için gerekli olan en temel gamer ekipmanı elbetteki bir bilgisayar. Hele de bu bilgisayar hızlı bir oyun bilgisayarı ise oyun oynamak tadından yenmez adeta. Eğer uzun süre oynayabileceğiniz iyi bir oyun bilgisayarı almak istiyorsanız kesenizin ağzını biraz açmanız gerekecek. Çünkü gamer bilgisayarında büyük kasa, güçlü anakart, yüksek RAM, SSD, HDD, güçlü ekran kartı, ses kartı, iyi bir monitör, fare, klavye gibi pek çok unsur bulunması gerekir.

Gamer Ekipmanları Joystick

Kaliteli Bir Joystick

Model çeşitliliği sayesinde alırken kafa karışıklığı yaşamanıza neden olacak joystick modellerinden bazıları; kablolu, kablosuz, kollu, analog ve titreşimli joysticklerdir. Joycstick alırken göz önünde bulundurmanız gereken temel nokta oynayacağınız oyundur. Örneğin, bir uçuş simülasyonu oynamak için tercih edeceğiniz joystick uçağı gerçekten kumanda eden joystick koluna benzemelidir. Böylece oyun, çok daha keyif verici olacaktır.

Gamer Ekipmanları Disk

Yüksek Kapasiteli Hard Disk veya Harici Diskler

Bir oyun canavarının ihtiyacı olabilecek en önemli gamer ekipmanları arasında yer alan hard disk ve harici diskler, oyunları muhafaza alanı sunmaktadır. Eğer oyunları online olarak satın alıp bilgisayarınıza indiriyorsanız alana ihtiyacınız olacak. Bu noktada imdada yetişen hard disk ve harici diskleri alırken saklama kapasitelerinin yanı sıra upload ve download hızlarının yüksek olmasına da dikkat etmelisiniz.

Gamer Ekipmanları Kulaklık

İyi Ses Veren Bir Kulaklık

Vazgeçilmez gamer eşyalarından biri elbette kulaklıklardır. Bunun nedeni, oyun oynarken etrafı rahatsız etmenin önüne geçmesinin yanı sıra oyunlarla daha fazla bütünleşmeyi ve daha iyi odaklanmayı mümkün kılması. Peki nasıl bir kulaklık tercih edilmeli? Genel olarak kulak içi kulaklıkların oyunlar için pek uygun olmadığını söyleyebiliriz. Kulağınızı tamamen kavrayan ve kapatan, ses konusunda tatmin edici kulak üstü gamer kulaklığı modellerine yönelebilirsiniz.

Gamer Ekipmanları Klavye Mouse

Olmazsa Olmaz: Klavye & Mouse

Gamer ekipmanları olmazsa olmazlarından olan bir diğer ikili de klavye & mouse. Adeta oyunuzdaki başarınızı şekillendirecek olan klavye ve mouse oynayacağınız oyuna uygun özelliklere sahip olmalıdır. Özellikle alacağınız mouse’un hassasiyetli olmasına ve elinize tam oturmasına dikkat etmelisiniz. Klavye alırken ise programlanabilir tuşu olan klavyelere yönelebilirsiniz.

Diğer Gamer Ekipmanları Nelerdir?

Gamer Ekipmanları Diğer

Yukarıda saymış olduğumuz gamer ekipmanları, oyun oynamak için adeta olmazsa olmaz ekipmanlar idi. Şimdi ise oyun oynama deneyiminizi daha kaliteli ve daha keyifli yaşamanız için gerekli olacak birkaç ekipmandan bahsedeceğiz. Bunlardan ilki konforlu bir sandalye ya da koltuk. Çünkü gamer’lar çok uzun süreler boyunca oturur vaziyette olduklarından ileride meydana gelebilecek kemik, eklem ve kas ağrılarının önüne geçmek için rahat bir oturma alanına sahip olmalıdırlar. Ayrıca bu sayede oyun oynarken de daha konforlu hissetmek mümkün olabilecek. Konforlu ve ergonomik bir sandalye kusursuz rahatlık için yeterli değil elbette… Bilgisayarınızı ideal bir yükseklik ve yakınlıkta konumlandırabileceğiniz işlevsel bir bilgisayar masası da konforu arttıracak ekipmanlardan. Aynı zamanda bu masanın boynunuzla da orantılı olması baş, boyun, bel ve sırt ağrıları çekmenizin de önüne geçecektir. Eğer ayarlanabilir özellikte bir masa alırsanız dilediğiniz zaman dilediğiniz açıda ayarlayabilir ve böyleyece sorunsuz bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra önemli bir diğer konu da göz sağlığınız. Oyun oynayacağınız mekanda doğru lamba ve aydınlatmayı seçmeniz gözünüzü korumak açısından oldukça önemli. Odada kullandığınız ışıklandırma doğru yapıldığında gözünüz yorulmadan daha uzun süre oyun oynayabilirsiniz. Aynı zamanda ışık geçirmeyen perde ya da jaluzilere de yönelebilirsiniz. Doğru ışıklandırma sistemini kurmuş olsanız bile istenmeyen ışığı engellemek için tam karanlık perdelerden yardım almanız gerekir. Çünkü eğer bilgisayarınız doğrudan güneş ışığı alan bir odadaysa oyun keyfinize gölge düşebilir.

Ve son olarak bir gamerin sahip olması gereken en önemli eşya kredi kartıdır. Gamer olmanın maddi külfeti gerek ekipmanlarının tedarik sürecinde gerekse yeni bir oyun satın alırken kendini gösteriyor. Hem oyun satın alırken hem de ekipmanları internet üzerinden daha uygun fiyata satın almak için bir kredi kartı şart. Ayrıca taksit seçeneği sunmasıyla da bir nebze de olsa maddi külfeti hafifleten kredi kartlarını elbette ki kontrollü kullanmak gerekir.

Gamer Ekipmanları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gamer Ekipmanları Alırken Dikkat Edilecekler

Evet, artık hangi ekipmanları almanız gerektiğini biliyorsunuz. Peki bunları alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Yukarıda da bahsetmiş olduğumu gibi gamer’lık biraz maddi külfeti bulunan bir uğraş. Bu yüzden doğru bütçe planlaması yaparak, bütçenize uygun ürünleri almanız gerekir. Gamer ekipmanları fiyatları hayli geniş bir skalada yer almaktadır. Fiyatı arttıkça gelişmiş özellik seçeneği de artan gamer ekipmanlarının en önemlilerinden olan mouse, klavye ve kulaklık için satın alma sürecinde ihtiyacınız olabilecek birkaç tüyo vereceğiz.

Mouse bilgisayar kullanıcıları için her ne kadar sıradan bir ekipman olsa da gamer’lar için böyle değildir. Gamer mouse’unun hassasiyet seviyesi performans açısından oldukça önemlidir. DPI olarak da adlandırlan hassasiyet seviyesi ne kadar yüksekse mouse’unuz da o kadar iyidir, ancak bir yere kadar. DPI, mouse imleci hareket ettirmek için ne kadar az çaba sarf etmeniz anlamına gelir. Ancak çok yüksek DPI değerine sahip mouse’ları (500 üstü) kullanabilmek için ciddi anlamda sabit bir el hareketine sahip olmanız gerekmektedir. DPI’ın yanı sıra gamer mouse alırken incelemeniz gereken diğer hususlar; ayarlanabilir hassasiyet, programlanabilir tuşlar, ışık, ayarlanabilir ağırlık ve mouse’un şeklidir.

Gamer Ekipmanları Nelerdir

Birçok çevrimiçi oyunda öne geçmenizi sağlayacak ve performansınız arttıracak en önemli unsur klavyedir. Peki onlarca seçenek içinde hangi klavyeyi tercih etmek gerekir? Klavye alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus oynadığınız oyunların türüdür. Çünkü her oyun farklı tür ve özelliklere sahip klavye gerektirebiliyor. Eğer FPS oyuncusu iseniz planlanabilir fonksiyon tuşları, MOBAA oyuncusu iseniz mümkün olduğunca daha sade klavyelere yönelebilirsiniz. Ayrıca oyun sırasında tuşları ne kadar kullandığınız da gamer klavye alırken sizi yönlendirecek bir kıstastır. Eğer üst üste defalarca tuşa basmanız gerekiyorsa mekanik klavyeleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca alacağınız klavyenin yan özellikleri olup olmamasına, ürün ile yazılım olup olmadığına, tuşlar arasında renk farklı bulunup bulunmadığını ve ışık özelliklerine de dikkat etmelisiniz.

Gamer ekipmanları arasında önemli bir yere sahip ürünlerden olan kulaklıkları satın alırken de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Örneğin; kulakiçi ya da kulak üstü model seçmek, alacağınız kulaklığın ses kalitesi, terleme, ağırlık ve ağrı yapmaması ve stereo özellikleridir. Stereo, oyun içinde ayak sesi ve benzeri seslerin nereden geldiğine tam olarak hakim olmanızı sağlar. Ayrıca esnek bir kulaklık daha konforlu kullanım için idealdir.

Sanal gerçeklik ile ilgili merak edilenler burada!

Önceki YazıSonraki Yazı