Oyun Konsolu Önerisi: PlayStation 4 mü, Xbox One mı?

Oyun Konsolu

Günlük hayatta pek çok ikili markanın rekabeti içindeyiz: “Pepsi mi Cola mı?”, “Canon mu Nikon mu?” Bu tür rekabetlerin iki marka için yararı yadsınamaz elbette. Oyun sektöründe ise başa baş giden iki oyun konsolu Sony’ye ait PlayStation ve Windows’a ait Xbox. Oyunseverlerden birçoğu tek bir oyun konsolu almak durumunda olduğundan kendileri için doğru olan konsolu dikkatli seçmek zorunda. Size karar vermenize yardımcı olabilecek bir PlayStation 4 ve Xbox One karşılaştırması hazırladık. Eğer oyun konsolu almayı planlıyorsanız, bu yazımızı okumadan satın alma yapmayın deriz.

Oyun Kütüphanesi Önemli!

Oyun Konsolu

Oyun konsolu demişken konsol içerisindeki oyun kütüphanesi en önemli noktalardan bir tanesi. Playstation 4 de Xbox One da oyun kütüphanesi açısından oldukça zengin. Şu an için Xbox One’ın 900, PlayStation 4’ün 1100 adet satın alınabilecek oyunu bulunuyor. Aslında, bu noktada bir karşılaştırma yapmak sizin kişisel zevklerinize bağlı. En beğenilen Xbox One oyunları Rise of the Tomb Raider, Forza serisi; en beğenilen PlayStation 4 oyunları ise Bloodbourne, God of War ve Uncharted 4.

Windows’un sunduğu oyunlar, satın alındıktan sonra dijital olarak bilgisayara indirilip Windows 10’da da oynanabiliyor ama bu çok büyük bir avantaj sayılmıyor. Uzmanlar birçok oyunun Sony’nin konsolunda daha iyi çalıştığında hemfikir.

Oyun Konsolu İçin Çok Mühim: Donanım

Oyun Konsolu

PlayStation 4 ve Xbox One’ın oyun konsolu donanımlarına bakınca PlayStation tasarımıyla biraz daha öne geçiyor. PlayStation’ın oyun konsolu daha ince, tasarımı daha zarif ve taşıması daha kolay. Xbox One oyun konsolu ise biraz daha sert ve ağır bir tasarıma sahip. Ayrıca dışta biraz göz tırmalayan bir şarj aleti var.

Fakat… İki modelin de yeni sürümünden bahsetmeden karşılaştırma yapmak eksik olur. Xbox One S, oyun konsolu tasarımı işini epey iyi çözmüşe benziyor. PS4 Slim de epey incelmiş bir tasarım sunuyor ama tahtı yenilenmiş görünümü daha uygun fiyata sunan Xbox’a kaptırmış.

Bir Diğer Önemli Faktör: Kumandalar

Oyun Konsolu

Kumandalar oyun konsolu üzerinde oyunları hakkıyla ve rahatlıkla oynayabilmeniz için üst düzey olmalı. Xbox’ın iki tür kumandası var. Biri ergonomik olan standart kumandası, diğeri ise Xbox One Elite kumanda. Diğeri daha fazla özellik sunuyor gibi ama basit modelin üç katı fiyatla. PlayStation 4 konsoluna özel kumanda DualShock 4 ise tuşları, tutuşu ve geri kalan birçok özelliğiyle rakibine fark atmış. Fiyatı, rakibinin basit modelinden pahalı olsa da sizi “elit” bir versiyon almak zorunda bırakmıyor.

Kullanıcı Dostu Tasarım da Oldukça Önemli

Oyun Konsolu

Konsolların sadece dışının tasarımı değil içinin tasarımı da önemli. Playstation 4 ve Xbox One kullanıcı dostu tasarım açısından başa baş görünüyor. Xbox One’ın büyük ikonları sizi oyunlara kolayca ulaştırıyor. PlayStation 4 de aynı şekilde sizi zorlamıyor, üstüne üstlük oyun anlarının görüntüsünü almakta da çok başarılı. Her iki oyun konsolu üzerinde sosyal medya farklılıkları var. PlayStation 4 sadece YouTube aracılığıyla yayın yapabiliyor ama ekran görüntülerinizi Facebook ve Twitter’da paylaşmanıza olanak tanıyor. Xbox One’da ise sadece Twitter’da paylaşım yapabiliyorsunuz.

Çevrimiçi Deneyim

Oyun Konsolu

Oyun konsolu üzerinden interaktif bir şekilde çoklu oyun modunda oynamak isterseniz çevrimiçi bağlantı hizmeti almanız gerekiyor. Microsoft’un Xbox Live Gold’u ve Sony’nin PlayStation Plus’ı yıllık ve aylık aynı fiyatları sunuyor. İki markanın çevrimiçi hizmeti kıyaslandığında Xbox Live, daha istikrarlı olması, daha iyi bulut depolama sunması ve oyunculara her ay daha fazla yenilik sağlamasıyla önde.

VR Desteği

Oyun Konsolu

Oyun konsolu bir yana, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik de gitgide yükselen alanlar. Aldığınız konsolun bu alanlara destek vermesi elbette daha avantajlı. Windows’un VR’a hızlı girdiği ve HoloLens üzerinde çalıştığı biliniyor ama Playstation 4 1080p’lik gözlüğüyle masaüstü bilgisayardaki rakipleri Oculus Rift ve VIVE’a kafa tutar halde. HoloLens kullanıcılara sunulana kadar Playstation 4 önde.

Fiyat Performansı

Oyun Konsolu

Söz konusu markalar için oyun konsolu fiyatları normalde 200 dolar civarında ama Türkiye’ye geldiğinde kur farkı ve vergilerle 1000 lira civarına ulaşıyor. Tabii buna kumandalar, direksiyonlar, oyunlar ve oyunları saklamak için gereken yer eklendiğinde harcayacağınız miktar gitgide artıyor. Türkiye için de geçerli olabilecek kampanyalar için tetikte olursanız bazı oyun konsolu promosyonları yakalamanız mümkün. Ama PlayStation 4 ve Xbox One’ı birebir kıyaslarsanız Windows’un daha yeni model konsolu ve yükseltmeleri Sony’den biraz daha uygun fiyatlara sunduğunu görebilirsiniz.

O Zaman: Playstation mı, Xbox mı?

Oyun Konsolu

Bütün karşılaştırma maddelerine baktığınızda her iki oyun konsolu arasında devasa farklar olmadığını görebilirsiniz. Ama genel olarak Xbox One oyun konsolu, biraz daha ekonomik bir ürüne sahip olmak isteyenleri kendine çekiyor. PlayStation 4 ise biraz daha kesenin ağzını açıp daha iyi bir oyun deneyimi yaşamak isteyen oyun severlere hitap ediyor.

Playstation & Xbox n11.com’da!

Oyun Konsolları Sony PS4

 

2017 yılına damgasını vuracak bilgisayar oyunlarına da değindik, okumayı ihmal etmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı