Bilgisayar Oyunları

Bilgisayar Oyunları

Bir tutku haline getirsek de getirmesek de hepimiz en azından birkaç bilgisayar oyunu oynamışızdır. Hele bilgisayar oyunları deyince herkesin aklına gelen bazı oyunlar var ki popülerlikleri yeni çıkan sürümleriyle birlikte kalıcı hale gelmiş gibi görünüyor. Bu oyunların hangileri olduğunu merak ediyorsanız gelmiş geçmiş en popüler bilgisayar oyunları listemize göz atın.

1. Half-Life 2

Bilgisayar Oyunları

Half-Life serisi aslında birinci şahıs nişancı oyunların şahlarından. Half-Life’ın devamı olan Half-Life 2 ise bu bilgisayar oyunları serisinin ününü daha da üstlere taşıdı. Baş karakter Gordon Freeman, esrarengiz G-Man tarafından uyandırılır ve dünyanın uzaylı Combine tarafından ele geçirildiğini görür, sonra olaylar gelişir.

2. Bir Bilgisayar Oyunları Klasiği: Call of Duty

Bilgisayar Oyunları

Call of Duty, 2. Dünya Savaşı konulu bir bilgisayar oyunları serisi. O da Half-Life gibi birinci şahıs nişancı türünde. Serinin bütün sürümler ilk çıktığı andan beri dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor ama eleştirmenler Call of Duty: Black Ops’un en yoğun Call of Duty deneyimini sunduğunu da ekliyor.

3. Civilization V

Bilgisayar Oyunları

Sid Meier’s Civilization efsanesi 1991 yılında doğdu. MÖ 4000 yılından başlayan oyunun amacı, savaşlardan zaferle çıkabilecek, halkının günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve yüzyıllarca ayakta kalabilecek bir uygarlık kurmak. Bu serideki Civilization V ise aynı konuya sahip olsa da tasarım ve performans gibi birçok açıdan geliştirilmiş.

4. Age of Empires

Bilgisayar Oyunları

Gerçek zamanlı strateji oyunu olan Age of Empires, 1997 yılında aramıza katıldı. Oyun, Taş Devrinden Demir Çağına kadarki dönemde geçiyor. Döneminin bilgisayar oyunları arasında grafikleriyle dikkat çeken Age of Empires, yeni sürümleriyle de bilgisayar oyunu severlere harika anlar yaşatıyor.

5. The Sims 3

Bilgisayar Oyunları

The Sims için en popüler bilgisayar oyunu demek fazla iddialı olur mu bilemeyiz ama kendi oyun türünde çığır açtı ve unutulmaz bir marka haline geldiği kesin. The Sims 3 ise geliştirilmiş senaryosu ve grafikleriyle tam bir ticari başarıya imza attı ve onu en çok satan bilgisayar oyunları arasına soktu.

6. League of Legends

Bilgisayar Oyunları

2009 yılında piyasaya çıkan strateji oyunu League of Legends, Warcraft III haritası Defense of the Ancients (DotA) örnek alınarak geliştirildi ama ondan farklı olarak yetenekler ve rünler sistemi var. Oyundaki haritaları kullanarak yeni eşyalar toplamanız ve yeni yetenekler edinmeniz gerekiyor.

7. Counter-Strike: Global Offensive

Bilgisayar Oyunları

Counter-Strike serisi çok kişilik oynanan birinci şahıs nişancı oyunlarından. Burada takımlar oluşturuluyor ve her takım teröristlere karşı savaşıyor. Bu savaş sırasında bombalamaları, rehin almaları önlemeniz, bombaları imha etmeniz ve rehineleri kurtarmanız gerekiyor. Özellikle serinin son oyunu Global Offensive’de soluk soluğa anlar sizi bekliyor.

8. Minecraft

Bilgisayar Oyunları

Minecraft’ı hem en popüler hem de en iyi bilgisayar oyunları arasında saymak için oldukça fazla sebep var. Oyuncularına 3 boyutlu küplerle uygarlık fırsatı sunan oyunda keşif yapmak, kaynak toplamak, zanaatle uğraşmak ve savaşmak mümkün. Savaşmak ve başka kişilerle iletişim isteğe bağlı ayarlarla düzenlenebildiğinden çocuklar için de oldukça uygun.

9. Tomb Raider

Bilgisayar Oyunları

Tomb Raider’ı, Lara Croft rolünde Angelina Jolie’nin oynadığı filminden de hatırlarsınız. Lara Croft, kayıp sanat eserlerini araştıran ve tehlikeli mezarlarla yıkıntılara giren bir arkeolog ve maceracıdır. Oyun keşfe, bulmaca çözmeye, tehlikeli yerlerin tespitine ve düşmanlarla savaşmaya dayanır. Yeni sürümlerde Lara Croft karakteri iyice gerçeğe yakın hale getirilmiş.

10. Need for Speed

Bilgisayar Oyunları

Araba yarışı oyunlarının efsanesi haline gelen Need for Speed’in popülerliği şaşırtıcı değil. 1994’te satışa sunulmasından bu yana geliştirerek piyasaya sürdüğü yeni oyunlarla bilgisayar oyunu severlerin ilgisini korumayı başarıyor. Need for Speed: Underground’dan beri arabanızı modifiye etmeniz de mümkün.

11. Prince of Persia

Bilgisayar Oyunları

Lara Croft gibi bu da filme çekildi ve başrolünde Jale Gyllenhall oynadı. Bu aksiyon-macera oyun serisi Fars prensinin farklı enkarnasyonlarını konu alıyor. Önceki oyunlara göz atarsanız grafiklerdeki radikal değişiklikleri görmeniz mümkün.

Bilgisayar oyunları arasından sizin favoriniz hangisi? Yorumlar bölümünde bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Yeni yıl ile birlikte yeni alışkanlıklar edinmek istiyorsanız size özel hazırladığımız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Önceki YazıSonraki Yazı