İyi Bir Lider Nasıl Olmalı?

Harika bir iş fikrine, beyin ve zeka fışkıran mükemmel bir takıma ve sınırsız denecek kadar çok finansal kaynağa sahip olabilirsiniz. Bunların tamamı başarılı olmak için yeterli gibi görünebilir, ancak bunların dışında tek bir özelliğe sahip olmazsanız, sahip olduğunuz tüm maddi ve manevi sermaye boşa gider. İyi bir lider olmak, bir yandan elinizdeki kaynakları en etkili ve verimli şekilde yönetirken, bir yandan da herhangi bir yöneticiden ya da sıradan bir patrondan farklı olduğunuzu ortaya koyabilmek anlamına gelir. Gelin iyi bir liderde bulunması gereken özellikleri yakından inceleyelim.

1. Lider dürüst olmalı.

İyi Bir Lider

Kendinizi nasıl bir etik çizgide konumlandırıyor olursanız olun, eğer bir grup insandan sorumluysanız ve kendinize lider vasfı çizdiyseniz, çıtanızı mutlaka daha yükseğe çıkartmanız gerekir. İşiniz ve çalışanlarınız aslında sizin yansımanızdır, bu nedenle iyi bir lider olabilmek etik davranışı ve dürüstlüğü her zaman kilit değeriniz olarak belirlemekten geçer.

2. İyi bir lider gerektiğinde işini delege edebilmeli.

İyi Bir Lider

İşinizde öngördüğünüz vizyonu mükemmelleştirmeyi amaçlamak tabii ki verimli ve düzenli bir organizasyon yaratmanın başında gelir. Ancak eğer takımınıza güvenmezseniz, bir sonraki aşamaya asla geçemez ve amaçladığınız vizyona ulaşamazsınız. İyi bir lider, ekibindeki çalışanlara daima güvenmeli ve gerektiğinde işleri gözü kapalı devredebilmelidir.

3. Liderlik eşittir iletişim.

İyi Bir Lider

İyi bir liderin özellikleri arasında mutlaka bulunması gereken bir diğer özellik ise açık, net ve sağlıklı iletişim kurabiliyor olmasıdır. Başarılı bir lider, hem çalışanları ile düzenli olarak etkileşim kurarak onların sorunlarını dinlemeli ve çözmeli, hem de uygulamak istediği yeni yöntemleri çalışanlarına anlaşılır bir şekilde ifade edebilmeli. İletişim yetkinliklerini geliştirmek isteyen liderler, sosyoloji ağırlıklı kaynaklara yönelebilirler.

4. İyi bir lider her daim kendine güvenmeli.

İyi Bir Lider

İşinizde ya da girişiminizde gelecek için endişeleneceğiniz, beklentilerinizi karşılayamayacağınız veya amacınıza ulaşamayacağınız dönemler mutlaka olacaktır. İyi bir liderin herhangi bir patrondan en büyük farkı, bu gibi dönemlerde umutsuzluğa kapılmaması ve daima kendine güvenini korumasıdır. Böylece bu güven, liderin ekibine de aşılanır ve zor günleri daha kolay atlatabilirler.

5. İşine adanmışlık, iyi bir liderin yaşam tarzı olmalı.

İyi Bir Lider

Bir lider olarak takımızın kaliteli iş üretmesini ve bol bol çalışarak üretken olmasını istiyorsanız, siz de onlara aynen bu şekilde örnek olmalısınız. Lider için işin bittiği vakit mesai bitimi değil, işin mükemmel bir şekilde tamamlandığı ve test edildiği vakittir.

6. Yaratıcılık, iyi bir liderin hamurunda olmalı.

İyi Bir Lider

Lider nedir?” ya da “Liderlik nedir?” diye sorulduğunda cevabın içinde yaratıcılık olmazsa o cevap biraz eksik kalır. Sıradan bir yönetici, olağan süreçlere ve standart prosedürlere uyarak günü kotarabilir, ancak bir liderin kutunun dışında düşünmesi, büyük resmi görebilmesi ve yaratıcılığını sonuna kadar kullanması gerekir.

7. İçgüdü ve tecrübe ile hareket edebilmeli.

İyi Bir Lider

Tabii ki yaratıcılıktan sonra gelen ve iyi bir lider olmanın temel taşlarını oluşturan bir diğer manevi güç de işgüdüdür. Liderler bazı durumlarda mantığa ve rakamlara değil, içgüdü ve tecrübelerine dayanarak hareket etmeli ve ekiplerine de bu vesile ile güven vermeliler.

8. Her şeyden önemlisi iyi bir lider, ilham vermeli.

İyi Bir Lider

Uğraştığı iş ne olursa olsun, eğer bir yönetici yaptığı işte çevresine ilham vermiyor ve hayranlık uyandırmıyorsa, o kişi uzun vadede sıradanlığa ve vasatlığa mahkum demektir. Patron ile lider ayrımının belki de en önemli faktörlerinden bir tanesi, bir liderin her daim ekibine, çalışanlarına, ailesine ve arkadaşlarına ilham vermesi ve umut aşılamasıdır. Ancak bunu yapabilen bir insan patron kimliğinden sıyrılıp gerçek bir lider olma yolunda ilerleyebilir.

Kahveseverlerin her daim ellerinin altında bulundurması gereken kahve çeşitleri ve sıralaması yazımızı okumadan kahve keyfine oturmayın deriz.

Önceki YazıSonraki Yazı