Laos’un Parti Cenneti: Vang Vieng

Laos, geçmişi bombalarla, savaşlarla dolu bir ülke. Nereye giderseniz hüznün varlığını seziyorsunuz. Vang Vieng hariç… Laos’un parti cenneti Vang Vieng’de neler yapabileceğinizi anlatacağım size bu hafta.

1. Banana Pancake Ye

Güneydoğu Asya ülkelerinin en popüler destinasyonlarını içeren rotaya gezginler arasında ‘banana pancake trail’ deniyor. Vang Vieng de hem olağanüstü doğası hem de çılgın partileri ile bu trail’in en önemli yerlerinden biri. Hazır bu rota üzerindeyken banana pancake (muzlu krep) yemeden olmaz. Vang Vieng’in bir özelliği de çok lezzetli, çıtır çıtır ekmeklerle yapılan sandviçlerin satılması. Gece sandviç ve krep satıcıları sokakları domine ediyor.

2. Tubing Yap

Vang ViengVang Vieng’de yapılan en eğlenceli aktivite şüphesiz ki tubing. Peki tubing nedir, nasıl yapılır? Tur firmalarından birine gidip kaydoluyorsunuz. Sizi Vang Vieng’in ortasından geçen Nam Song Nehri’nde, şehir merkezinden 4-5 km uzakta bir yere kocaman bir şambrelle bırakıyorlar. Siz de şambrelin içine oturup, etrafı izleyerek, içeceğinizi yudumlayarak kendinizi akıntıya bırakıyorsunuz. Şehir merkezine gelene kadar nehrin her iki yakasında pek çok bardan geçiyorsunuz. Mola vermek istediğiniz bara el sallıyorsunuz ve size bir halat atıyorlar. Halat yardımıyla bara yanaşıp partiye başlıyorsunuz. Tubing sırasında ayrıca Water Cave adındaki mağaraya girebilir, mağaranın içindeki halata tutunarak metrelerce karanlıkta ilerleyebilirsiniz.

3. Zipline Yap

Vang Vieng

Tubing sırasında mola verilen barların bir kısmında da nehri halatlarla geçebileceğiniz zipline adı verilen düzenekler var. Bunun benzer örneklerini yüksek ağaçlar arasında yapan yerler bulmak da mümkün. Makaraların gücüne güvenip varış noktasına halat üzerinde uçarak gidebiliyorsunuz. Bundan bir kaç sene önce sarhoş olup zipline yapmaya çalışan ve kaza geçiren kişiler dolayısıyla barlar ve zipline merkezleri biraz daha fazla denetim altına alınmış. Artık kaza yaşanmıyor.

4. Kayaking Yap

Nehirde seyir için bir başka seçenek de kayaking yapmak. İki kişilik kayaklarla yine nehrin üzerinde bir noktaya bırakıyorlar sizi. Şehre gelince de topluyorlar. Yol üzerindeki barlarda mola vermek kayaking yaparken de mümkün. Hatta tur alırsanız genellikle pakete nehir kenarındaki restoranlarda yiyeceğiniz yemek de dahil olabiliyor. Hem tubing hem de kayaking yaparken güneş korumanızı unutmayın sakıns. :)

5. Bisiklet Turu Yap

Vang Vieng’in etrafı pirinç tarlaları ve kireçtaşı kayalıklarıyla dolu. Bu alanları keşfetmenin en güzel yolu da bisikletle gezmek. Ahşap köprülerden nehri geçip bakir doğaya bırakabilirsiniz kendinizi. Bu arada minik minik köyleri de gezebilirsiniz.

6. Pirinç Tarlalarını Keşfet

Yapacağınız bisiklet turunun bir getirisi de yolda göreceğiniz pirinç tarlalarının içine dalmak olacaktır. İster yürüyerek isterseniz de (pirinçler kuruysa tabi) bisikletle tarlalarda dolaşabilirsiniz. Pirinç ekim zamanına denk gelirseniz bunun ne kadar emek isteyen bir süreç olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

7. Blue Lagoon’da Yüz

vang-vieng-5

Bisiklet sürerken sıcaktan çok mu bunaldınız? O zaman Blue Lagoon’da mola verip ağaç dallarından buz gibi turkuaz renkli suya kendinizi bırakıp serinleyebilirsiniz. Haftasonları çok kalabalık olduğu için Blue Lagoon’a hafta içi gitmekte fayda var.

8. Kaya Tırmanışı Yap

vang-vieng-4

Vang Vieng aynı zamanda kaya tırmanışı ile de ünlü. Etrafını çevreleyen kireçtaşı kayalıkları burayı kaya tırmanışı için oldukça elverişli bir hale getiriyor.

9. Balon Turu Yap

Vang Vieng’in alışılmışın dışında güzellikteki doğasını görmenin en keyifli yöntemlerinden biri de sıcak hava balonları ile tur yapmak. Balonlar güneş batmadan kısa bir süre önce havalanıyor.

10. Gün Batışını İzle

Laos dünyanın en güzel gün batımlarının izlenebildiği ülke desem abartmış olmam. Gün batarken yapacağınız en keyifli şey nehir kenarındaki chill out mekanlardan birine gidip içeceğinizi yudumlamak, bir yandan da balonları izlemek olacaktır. Hava karardıktan sonra ise bu mekanların hemen hemen hepsinde ‘Friends’ dizisi yayınlanıyor. Bu dizi adeta Vang Vieng’le özdeşleşmiş durumda :)

11. Sakura Bar’da Sabaha Kadar Eğlen

Güneydoğu Asya sehayati yapan gezginlerin çoğunun ortak bir özelliği Sakura Bar tshirtü giymeleridir. Vang Vieng’in en popüler barı burası. İki kokteyl alana bir tshirt hediye ettikleri içiin tüm gezginlerin forması haline dönüşmüş adeta bu tshirtler. Beer pong masaları, dans sahnesi ve çılgın kokteylleri ile denenmesi gereken bir yer.

İstanbul’a dönelim mi? Kışın vazgeçilmez lezzeti bozanın bir numaralı adresi Vefa Bozacısı’nı sizin için ziyaret ettik.

Önceki YazıSonraki Yazı