Göz Makyajı

Buğulu Göz Makyajı

Gözler kalbin aynasıdır derler. Bayağı bir düz mantıkla ilerlersek eğer, o halde harika gözler harika bir kalbin aynasıdır da diyebiliriz. E gizemli, derin bakışlı ve tek teklime ile harika gözlere nasıl kavuşuyoruz peki? Göz makyajı teknikleri arasından, adına dumanlı göz makyajı ya da buğulu göz makyajı dediğimiz teknikleri kullanarak elbette. Dumanlı göz makyajı, buğulu göz makyajı ya da gölgeli göz makyajı… Bu üç terimin de aslında aynı makyaj türü için kullanıldığını belirtelim. Siz dilediğiniz tabiri seçin, sonuç bir makyaj harikası olacak, eminiz. Modası asla geçmeyen bu makyaj nasıl yapılır derseniz, yanıtımız elbette kapsamlı olacak. Etkileyici ve içe işleyen bakışlar için –elbette buğulu gizeminizi de koruyarak- yapmanız gereken göz makyajı tam olarak budur!

Adım 1: Ton seçimi

Buğulu Göz Makyajı

Buğulu göz makyajı yalnızca gri ve siyah tonların egemen olduğu bir makyaj değil. Kahverengi tonları ya da pembe tonları kullanılarak da yapılabilecek bir makyaj olan buğulu göz makyajı için hangi tonları kullanmak istiyorsanız önce ona karar verin. Burada biz siyah ve gri tonlarla yapılan buğulu göz makyajı nasıl yapılır, onu anlatacağız.

Adım 2: Göz makyajı için özel baz

Buğulu Göz Makyajı

Far bazı ya da primer adı verilen bu makyaj malzemeleri kullandığınız makyaj seti içinde mutlaka bulunmalı. Daha pürüzsüz ve kalıcı dumanlı göz makyajı için önce parmak uçlarınızı kullanarak göz kapaklarınıza primer sürün.

Adım 3: Astar uygulaması

Buğulu Göz Makyajı

Dumanlı göz makyajı için seçtiğiniz tonlara geçmeden evvel nötr bir renkte (beyaz olabilir) bir astar uygulamanız gerekiyor. Far paletinizde bulunan beyaz rengi göz kapağınızın tamamında kullanabilirsiniz.

Adım 4: Göz kıvrımları için renk

Muhteşem makyaj ve görünüm için göz kapaklarınıza sürdüğünüz nötr rengi biraz daha derinleştirecek olan daha koyu bir renk seçin (toprak tonlarında olabilir bu renk) ve göz kıvrımlarınıza far fırçası ile uygulayın. Gölgelendirme adımları olarak düşünüyoruz bu kısmı. Siyah buğulu göz makyajını ortaya çıkaracak olan gölgelendirme kısmında (makyaj sırları diyoruz buna), kıvrımlara sürülen farın önemi büyük.

Adım 5: Kaşlarınızın alt kısmını aydınlatın

Buğulu Göz Makyajı

Kaşlarınızın alt kısmını beyaz renk far ile aydınlatın. Gölgelendirme adımları burada sona eriyor.

Adım 6: Krem siyah far

Buğulu göz makyajı için sıra krem siyah far uygulamasına geldi. Krem siyah far, hemen pigment vermeyeceğinden ötürü biraz katmanlı bir uygulama gerektirebilir. Fırça ya da parmak uçlarınızla farı göz kapaklarınıza iyice yedirin.

Adım 7: Asıl siyah far sahnede

Buğulu Göz Makyajı

Krem siyah farı bir baz olarak kullandıktan sonra fırça yardımıyla siyah far uygulaması yapın.

Adım 8: Gölgeyle siyah farı karıştır

Buğulu göz makyajı için sekizinci adım şu: Fırçanızı alın, siyah far ile gölgelendirme yaptığınız renkleri yumuşak bir geçiş oluşturacak şekilde birbirine karıştırın. Homojen bir geçiş yakalamak burada önem taşıyor. Dumanlı göz makyajının duman etkisi burada devreye girecek!

Adım 9: Göz altına siyah far

Buğulu Göz Makyajı

Dumanlı göz makyajı, sadece gözünüzün üstünden ibaret değil. Sıra göz altı bölgesinde. İnce bir fırça alarak kirpiklerinizin dibinden siyah far uygulaması yapmanız gerekiyor.

Adım 10: Kalem ve eyeliner uygulaması

Makyaj seti içinde suya dayanıklı bir kalem ya da eyeliner bulundurmayı unutmayın. Buğulu göz makyajı için bu kalemleri kullanmanız daha dayanıklı bir dumanlı göz makyajı yapmanızı sağlar. Gözünüzün üstüne gölgeli kısmı aşmayacak şekilde kuyruklu kalem/eyeliner uygulaması yapın. Dilerseniz, göz altınıza da kalem sürebilirsiniz.

Adım 11: Göz altına kalem

Buğulu Göz Makyajı

Göz altındaki iç bölgelere siyah kalem çekiyoruz! Farklı göz kalemi çeşitlerini sitemiz üzerinden de inceleyebilirsiniz.

Adım 12: Rimelle son dokunuşlar

Buğulu Göz Makyajı

Kirpiklerinize uygun bir rimeliniz de edindiğiniz makyaj malzemeleri arasında olmalı. Rimel uygulamasını tamamladıktan sonra buğulu göz makyajı tamamlanmış oluyor! Dilerseniz, bir kaş kalemi ile kaşlarınızı da yoğunlaştırabilirsiniz.

Makyaj fırça çeşitlerini merak ediyorsanız buraya tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı