Makyaj Fırçaları

Makyaj Fırçaları

Makyaj fırçaları, makyaj malzemelerini uygulama esnasında kullanılan fırçalardır. Mükemmel bir makyaj uygulaması yapmak için doğru fırçayı doğru zamanda kullanmanız gerekiyor. Makyaj fırçası satın alırken kaliteli olanlarını tercih etmeniz hem makyaj malzemelerini sürerken size kolaylık sağlayacak hem de yıkarken tüy dökme gibi sorunlar yaratmayacak. Dilerseniz kabuki makyaj fırçalarını kullanmayı deneyebilirsiniz. Kabuki makyaj fırçaları, en iyi kıllardan kesme işlemi olmadan yapılır. Kıllar, fırçaya el ile monte edilir ve alttan çekerek şekil elde edilir, böylece fırçalar yumuşaklığını korur. İstenilen etkiyi kusursuz şekilde gerçekleştiren kabuki fırçalar, makyaj yapmayı seven kişiler tarafından fazlasıyla tercih ediliyor.

Günlük hayatınızda daha profesyonel makyaj yapmak için makyaj fırçaları çeşitlerinden yararlanabilirsiniz. Makyaj fırçaları tek tek satıldığı gibi gibi set olarak da alabilirsiniz. Makyaj fırçasıları seti içerisinde yer alan fırçaların hangi aşamada uygulandığını sizin için sıraladık:

Kapatıcı Fırçası

1.Kapatıcı Fırçası

Özellikle göz altınıza uygulayacağınız kapatıcınızın eşit şekilde dağılması için kapatıcı fırçalarından yararlanabilirsiniz. Yassı ve yumuşak tüylere sahip olan kapatıcı fırçası ile alt kirpik diplerine kadar kolayca kapatıcı uygulaması yapabilirsiniz. Katı kapatıcı kullanıyorsanız çizgi oluşmaması için fırça kullanmanız önerilmekte.

2.Fondöten Fırçası

Fondöteni yüzünüze kusursuz bir şekilde sürebilmek için fondöten fırçası kullanmayı deneyebilirsiniz. Ten renginize uygun olarak seçtiğiniz fondöteninizi parmaklarınızla uyguladığınızda tabaka gibi görünen bir sonuca ulaşabilirsiniz. Saç çizgisinden itibaren maske gibi görünen fondöten hoş görünmeyecektir. Fondöten fırçası çeşitleri arasında çeşitli sap uçlarına sahip olanları bulunuyor.

Fondöten Fırçası
Pudra Fırçası

3. Pudra Fırçası

Fondötenin üzerine uygulayacağınız pudrayı da fırça kullanarak sürmeniz gerekiyor. Dairesel ya da tampon hareketlerle pudra uygulaması yaparsanız fondöteni yüzünüze sabitlemiş olursunuz. Pudranın yüzünüze eşit dağılması ve doğal bir görüntü oluşturması için uzun kıllara sahip olan pudra fırçalarını kullanabilirsiniz. Pudra fırçası seçimini yüz büyüklüğüne göre yaparsanız daha rahat kullanım imkanı elde edersiniz.

4.Dudak Fırçası

Kusursuz dudaklara sahip olmak için ruj uygulamasını dudak fırçası ile yapmanız gerekiyor. Tam dudak şeklinize göre ruj sürmek için dudak fırçası oldukça ideal. Tüyleri dağınık olmayan küçük bir fırça olan dudak fırçası ile dudaklarınızın köşelerine de ruj uygulaması yapabileceksiniz. Ayrıca dudak fırçasını kullanarak farklı renk tonlarında ruj elde edebilirsiniz.

Dudak Fırçası
Eyeliner Fırçası

5. Eyeliner Fırçası

Göz kapaklarınıza jel eyeliner uygulaması yapmak için ince ya da kesik uçlu eyeliner fırçalarını kullanabilirsiniz. İnce eyeliner fırçalarının kontrolü zor olduğu için kesik uçlu eyeliner fırçaları ile eyeliner sürmek daha kolaydır. Mükemmel bir şekilde eyeliner sürmek için Eyeliner Nasıl Sürülür? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz. Eyeliner fırçası ile gözlerinize dumanlı bir efekt katabileceğiniz gibi alt kirpiklerinize de far uygulaması yapabilirsiniz.

6.Kaş Fırçası

Kaş fırçası ile seyrek kaşları doldurabilir, kaşlarınızın şeklini daha da belirgin hale getirebilirsiniz. Kaş fırçasının bir diğer özelliği ise kaşlarda kalan far, pudra gibi diğer makyaj artıklarını temizlemesi. Unutmayın! Bir kadının güzelliğini ön plana çıkaran en önemli detaylar arasında kaşlar ve saçlar yer alıyor.

Kaş Fırçası
Allık Fırçası

7.Allık Fırçası

Tüyleri daha yumuşak olan allık fırçası ile elmacık kemiklerinizi belirginleştirebileceğiniz allık uygulamasını yapabilirsiniz. Cilt tonunuza uygun olarak seçtiğiniz allık ile yüzünüzü daha genç ve daha taze gösterebilirsiniz. Ucu kesik ve yassı allık fırçaları bulunmakta. Allık uygularken doğru oranda uyguladığınızda emin olun. Bunun için allığa bandırdığınız fırçayı yüzünüze sürmeden önce parmağınızla hafifçe silkeleyin.

8.Far Fırçası

Düz uçlu far fırçası çeşitleri ile farı göz kapaklarınıza rahatça sürebilirsiniz. Far fırçası çeşitleri arasında dağıtma ve karıştırma fırçaları bulunuyor. Farklı renk far sürdüğünüzde karıştırma fırçası ile karıştırdığınızda daha doğal bir görüntü elde edebilirsiniz.

Far Fırçası
Aydınlatıcı Fırça

9.Aydınlatıcı Fırçası

Yüzünüzde vurgulamak istediğiniz yerleri ön plana çıkarmak ve sağlıklı bir ışıltı vermek için aydınlatıcı uygulamayı tercih edebilirsiniz. Aydınlatıcının son derece hafif bir şekilde uygulanması gerekiyor. Bunun için en ideal uygulama yöntemi ise aydınlatıcı fırçası kullanmak.

10.Bronzer Fırçası

Bronzer, her ne kadar sadece yaz aylarında kullanılması gereken bir kozmetik ürünüymüş gibi görünse de aslında cilt rengini ısıtmak, yüzü gölgelendirmek ve boyutlandırmak için kullanılır. Küçük fırçalar orantısız bir dağılıma neden olacağı için dolgun bronzer fırçası ile uygulama yapabilirsiniz.

Bronzer Fırçası
Kontür Fırçası

11.Kontür Fırçası

Ten makyajının son adımlarından biri olan kontür ile yüz hatlarınızı daha belirgin bir şekilde ortaya çıkarabilirsiniz. Yüz hatlarını belirginleştirdiğiniz zaman daha güzel göründüğünüzü fark edeceksiniz. Bunun için kullandığınız makyaj malzemeleri kadar kontür fırçasının da önemi büyük. Kontür fırçaları ile yüzünüze istediğiniz boyutu kazandırabilirsiniz. Kontür makyajı yapmaya yeni başlayacaksanız açılı kontür fırçaları tercih edebilirsiniz.

Sıcak günlerde nasıl makyaj yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Önceki YazıSonraki Yazı