Karadeniz Pide

Büyük bir şişe itinayla dizilen etlerin, yavaş yavaş ateşin kenarında dönerek pişmesi…

Ardından suyu aka aka kocaman döner bıçağıyla kesilip, yeşillik veya garnitür eşliğinde sıcacık lavaş ile buluşması…

İşte bu, bana göre yemek tarihinin en önemli buluşu!

Farklı kaynaklar dönerin farklı zamanlarda farklı bölgelerde yapıldığını söylese de, her kim buldu ise iyi ki bulmuş! Et döneri, kıyma takviyelisi, iskenderi, cağ kebabı, hatta tavuk döneri bile lezzetli. Türk mutfağının dünyaya mal olmuş bu yemeğini yapan birçok mekan var. Kuşkusuz herkesin evinin, okulunun veya iş yerinin yakınında sevdiği bir dönercisi vardır. Benim de oturduğum yerde, iş yerime yakın dönerci adreslerim var. Ancak bu yazımda çok sevdiğim, tam bir “büfe dönercisi” olan esnaf ruhlu harika bir Beşiktaş mekanı olan Karadeniz Pide ve Döner Salonu, nam-ı diğer Asım Usta’yı ve dönerinin lezzetini paylaşmak istiyorum!

Beşiktaş Çarşı’ya girdiğinizde meydandaki Kartal heykelini karşınıza, boğazı arkanıza alın. Eskiden ünlü kaymakçı ve kahvaltıcı Pando’nun da olduğu sokakta bulunuyor Asım Usta’nın mekanı. Hemen soldaki sokağa girdiğinizde dönerin kokusunu ve minicik dükkanın önündeki sırayı fark edeceksiniz. Hele bir de öğle vaktiyse kuyruk kaçınılmaz. Dönerin başındaki usta müthiş bir hız ve marifetlilikle kocaman döneri keserken, Asım Usta kesilen döneri garnitürüyle beraber lavaşa veya arzuya göre ekmeğe koyuyor. Sirkülasyon yüksek ve ustaların elleri fazlasıyla hızlı. Fakat yine de o sırayı beklerken dönerin sokağa yayılan kokusuyla açlığınız 10 katına çıkıyor.

Dükkan küçücük ama tıka basa dolu. Üst katları da var, fakat en lezzetlisi alt katta ayaküstü veya hafifçe sokağa taşan taburelerde oturup yemek. Burası tam bir büfe dönercisi. Sıranızı beklersiniz, dönerinizi ve içeceğinizi alır, paranızı öder, bulduğunuz yerde yemeğinizi yer gidersiniz. Deneyim salaş olsa da lezzet en iyi restoranlara taş çıkartır. Ortamın sıcaklığı ve samimiyeti, dönerin lezzetini daha da artırır. Bildiğimiz fast food’dan daha hızlı, hem de daha lezzet dolu bu büfeler keşke her yerde olsa!

Sabah asılan 50 kilogramlık et döner daha ikindi olmadan bitiyor. Asım Usta artık dönerin başında aktif olarak durmasa da güler yüzü ile bilfiil siparişleri hazırlıyor. Menüde 40 yılı aşkındır bir tek döner var. “Döneri lezzetli yapan etidir. Hepsinden önemlisi de yaptığın işi sevmektir” diyor. Asım Usta’nın kıvamında pişen, kesildiğinde dahi sulu olan et döneri enfes. Bıçak değdiğinde akan su ağız sulandırıyor. Dönerin tadına varmak için hiç olmazsa bir kısmını garnitürsüz yemelisiniz. Benim favorim ince sıcak lavaşa sarılmış döneri sade sulu haliyle yemek. Yanında en fazla kornişon turşunun eşlik etmesini seviyorum. Eğer döner iyiyse sade hali en lezzetlisidir. Dürümün içine koydurduğunuz her şey sizi esas lezzetten uzaklaştıracaktır.

Mekanın hızlı ye-çık atmosferi, çalışanların samimiyeti ortamı ısıtıyor. En önemlisi de buranın  çok satmak gibi bir gayesi yok. Döner bittiğinde yenisi takılmıyor. Asım Usta o günkü kazancımı sağladım, fazlasında gözüm yok diyor ve dükkanı kapatıp gidiyor! İşte unutmaya başladığımız bu esnaf yaklaşımı bile buraya gelmek için bir sebep. Öyle ya, akşam saatinde döner yenmez derler. Döner öğlen takıldığı için sabahtan kalmıştır diye düşünülür. Halbuki artık birçok dönerci gece yeni döner bile takıyor. Fakat Beşiktaş Karadeniz Büfe hakiki dönerci geleneğini bozmuyor. Yolunuz Beşiktaş’a düştüğünde mutlaka denemelisiniz. Sakın saat 3’ten sonraya kalmayın, döner bulamayabilirsiniz!

Afiyet olsun!

Karadeniz Büfe Adres: Sinanpaşa Mah. Mumcu Bakkal Sok. No:6 Beşiktaş

Karadeniz Büfe Telefon: 0212 261 76 93

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Şimdi de sizi Çeşme’ye, ödüllü bir menemen yemeye davet ediyoruz!

Önceki YazıSonraki Yazı