Kahve Çeşitleri

Kahve Çeşitleri

Latte, espresso, cappuccino, Türk kahvesi… Kahve çeşitleri öyle çok ki, kahvenin kendine özgü bir dili var desek yeridir. Eğer kendinizi bir “kahve insanı” olarak tanımlıyorsanız bu unvanın getirdiği bazı sorumluluklar da yok değil. Örneğin bir kahve sever, en temel kahve çeşitlerini, özelliklerini, isimlerini ve tariflerini biliyor olmalı. Kahve tutkunu olup da teorik bilginizin yetersiz olduğunu düşünenlerdenseniz bu rehber tam size göre. En sık tüketilen kahve çeşitleri, bu kahvelerin yapılış şekillerini ve içeriklerini bu yazımızda derledik. Siz iyisi mi kendinize bir bardak kahve yapıp okumaya başlayın!

Espresso Temelli Kahve Çeşitleri Nelerdir?

İşin aslına bakarsanız espresso temelli her kahve, profesyonel bir espresso makinesi kullanılarak yapılır. Her bir kahve çeşidinin üç ortak içeriği vardır: Espresso, buharda süt ve köpük. Yani espresso temelli kahvelerin arasındaki en temel fark, aslında içerisindeki espresso, süt ve köpük oranının değişmesinden, hatta bazı durumlarda birkaç içeriğin komple kaldırılmasından meydana geliyor. Özellikle üçüncü nesil kahvecilerde sıklıkla karşılaşabileceğiniz gibi bazı kahvelerde çikolata, karamel ya da nane şurubu gibi ekstra içerikler de tüketicinin damak zevkine bağlı olarak eklenebiliyor.

Kahve Çeşitleri

1. Espresso

“Short black” olarak da bilinen espresso, az önce de bahsettiğimiz gibi her espresso tabanlı içeceğin temelini oluşturur. Sert olduğu için çoğunlukla küçük bardaklarda tüketilmesi tercih edilen espresso tek shot espresso ve su kullanılarak yapılır.

Kahve Çeşitleri

2. Double Espresso

“Doppio” ismiyle geçen double espresso, kahve çeşitleri arasında en sertlerinden biri olarak bilinir. Espresso ile arasındaki tek farkı, aynı büyüklükte bir espresso fincanı içerisine iki shot espresso barındırmasıdır. Su miktarı yine aynı kalır.

Kahve Çeşitleri

3. Macchiato

Macchiato aslında espresso ile çok benzer bir tat ve yapıya sahiptir. Aradaki tek fark, macchiatoya bir shot espressonun dışında ekstra olarak bir parça buharla ısıtılmış süt ve süt köpüğü eklenmesidir. Macchiato tarifi baristadan baristaya göre değişiklik gösterebilir.

Kahve Çeşitleri

4. Ristretto

Ristrettonun da yapılış mantığı espresso mantığı ile aynıdır, sadece ristrettoda tek shot espresso kullanılırken espressoda kullanılan suyun yarısı kadarı kullanılır, böylece ortaya çok daha sert ve yoğun bir kahve çıkar. Kahve çeşitleri arasında en sertidir.

Kahve Çeşitleri

5. Americano

Aynı zamanda “long black” olarak da anılan americano, kahve çeşitleri arasında yapılışının anlaşılması en zor olanıdır. Tarifi şu şekilde: Bir fincanın 3’te 2’sini su ile doldurun, ardından suyun üzerine tek shot espresso ekleyin; americanonuz hazır.

Kahve Çeşitleri

6. Cafe Latte

Çoğunlukla kısaca “latte” olarak andığımız bu içecek, buharda ısıtılmış süt ve mikro-köpük ile elde edilir. Kahve çeşitleri arasında en yumuşak ve içimi hafif olanlardan sayılan cafe latte, 1 shot espresso, buharda süt ve 1 santimetre kalınlığında köpük üçlüsünden oluşur.

Kahve Çeşitleri

7. Cappuccino

Aslında cappuccinonun mantığı latte ile benzerdir, sadece cappuccino yapımında daha fazla süt köpüğü kullanılır ve latteden farklı olarak içeceğin üst katmanına ince bir kat çikolata tozu dökülür. Cappucino, latteye göre daha küçük bir fincanda tüketilir.

Kahve Çeşitleri

8. Flat White

Flat white, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın geleneksel kahve tercihidir diyebiliriz. Fincana koyulan 1 shot espresso ve buharda ısıtılmış süt ile elde edilen bu kahve çeşidine süt köpüğü ya da herhangi ekstra bir malzeme eklenmez.

Kahve Çeşitleri

9. Mocha

Mocha’yı tanımlarken cappuccino ve sıcak çikolata arası bir içecek olduğunu söylemek mümkün. Fincana bir shot espresso koyuyor, ardından bir kaşık çikolata tozu ekliyor ve üzerine sıcak süt döküyoruz. 2-3 santim kalınlığında süt köpüğü ve çikolata parçacıkları ile tarifimizi tamamlıyoruz.

Kahve Çeşitleri

10. Affogato

“Tatlı kahvesi” olarak da bilinen affogato, özellikle kahve kültürünün başkenti İtalya’da yazın akşam yemeklerinden sonra tüketilir. Şeffaf bir süt bardağına bir top vanilyalı dondurma, üzerine de tek ya da double shot espresso dökülerek yapılır.

Kahve ile İlgili Bunları Biliyor Muydunuz?

  • Kahve, milattan sonra 800’lü yıllarda Etiyopyalı çobanlar tarafından keşfedilmiştir.
  • Dünyada en çok ticareti yapılan ikinci üründür.
  • İtalyanca’da “latte” süt anlamına gelir; bu yüzden bir cafeye girip latte istediğinizde önünüze çoğunlukla ılık süt gelir.
  • Dünyadaki kahve üretiminin yüzde 40’ı Brezilya’da gerçekleşmektedir.
  • Kahve çekirdekleri aslında birer meyvedir.
  • Kilosu 300 dolardan satılan dünyanın en pahalı kahvesi, Sumatralı bir kedinin dışkısından elde edilir.
  • Eğer günde 100 fincandan fazla kahve içerseniz, aşırı doz kafeinden can vermeniz mümkün.
  • Kahveye krema eklediğinizde normaldeki soğuma hızından yüzde 20 daha yavaş soğur.
  • Ortalama bir beyaz yakalı, kahveye haftada yaklaşık 80 Türk lirası harcar.

En sevilen ve en sık tüketilen kahve markaları bu yazımızda.

Önceki YazıSonraki Yazı