Kış Sporları

Kış Sporları

Kışı buram buram hissetmeye başladığımız şu günlerde kış sporları yapmanın tam zamanı! Ülkemizdeki tüm kayak merkezlerinde kayak sezonu açılmışken kayak dışında yapabileceğiniz daha pek çok kıs sporunu sizler için listeledik. Macera tutkunları da eğlenceli aktivite arayanlarda bu listede aradıklarını bulabilecekler. İster bireysel isterseniz de takım halinde yapılabilecek olan kış sporları işte şöyle:

Bireysel Olarak Yapabileceğiniz Kış Sporları

Kış Sporları Kayak

1. Kayak

Kış sporları denince ilk akla gelen spor elbette kayak oluyor. Ülkemizde de kayak yapmak için hayli alternatif varken kışı, kayak yapmadan geçirmek olmaz. Büyük küçük herkesin tutkunu olduğu kayak çeşiterinden bazıları Alp disiplini, serbest stil kayak, kayakla atlamadır.

Kış Sporları Buz Pateni

2. Buz Pateni

Buz pateni buz üzerinde tek ve çift olarak kayarken adeta uçma hissi veren kış sporları arasındadır. Aslında buz pateni yapmak için kışı beklemeye gerek yok ancak puz pateni bizde kışla özdeşleşmiştir. Buz pateni aktiviteleri arasında artistik buz pateni, buz dansı ya da yüksek hızlara erişilebilen süret pateni yer almaktadır.

Kış Sporları Kızak

3. Kızak

Farklı stillerde kayma imkanı sunan keyifli bir kış sporu da kızaktır. Dar bir kabinde özel yapım pissten kayma türünden köpeklerin çektiği özel arabalarla yapılanına kadar hayli çeşitleri vardır. Çoluk çocuk demeden yapabileceğiniz kış sporları arasında yer alan kızak oldukça eğlence verici bir spor.

Kış Sporları Kar Kayağı

4. Kar Kayağı

Bazı kış sporları sadece profesyonel sporcular ve macera tutkunları tarafından yapılmalı. Kar kayağı da bunlardan biri. Kaykayın karda yapılan hali olarak düşünebileceğiniz kar kayağı profesyoneller tarafından yapıldığında izlemesi hayli keyifli bir kış sporu.

Kış Sporları Balık Tutma

5. Buzda Balık Tutma

Kış sporları deyince akla hep kaymak, atlamak, tırmanmak gibi hareketli şeyler gelse de buzda balık tutmak da kış sporlarından biri. Buzda balık tutmak daha çok soğuk ülkelerde donan deniz ve göllerde bir misina sarkıtarıp alan açarak karda kışta balık tutmak esasına dayanır.

Takım Halinde Yapılabilecek Kış Sporları

Kış Sporları Buz Hokeyi

1. Buz Hokeyi

Takım halinde oynanan kış sporları arasında yer alan buz hokeyi en popüler sporlar arasında. Öyle ki kendine olimpiyatlarda bile yer bulmuş durumda. Buz hokeyi sporcularını buz pateni yaparken golf oynayan insanlara benzetebiliriz. Bu spor özellikle Amerika’da hayli yaygın.

Kış Sporları Körling

2. Körling

Körling, yine ülkemizde pek yaygın olarak yapılmayan sporlardan biri. Körlig prensipleri; granitten yapılan özel taşı belli bir mesafeden kaydırarak parkurun diğer ucunda bulunan hedefin ortasında durdurmaya dayanır. Körling’te kırmızı noktaya en yakın atışı sağlayan takım maçı kazanır.

Kış Sporları Buz Tırmanışı

3. Buz Tırmanışı

Aslında hem bireysel hem de takım halinde yapılabilecek kış sporlarından biri olan buz tırmanışı biraz riskli bir aktivite olduğundan çoğunlukla takım halinde yapılır. Buz tırmanışı da tahmin edebileceğiniz üzere profesyonellere özgü bir kış sporu. Everest, Alpler gibi yüksek dağlar ve dağ sıraları bu spor için ideal.

Kış Sporları Kar Raftingi

4. Kar Raftingi

Ülkemizde son yıllarda popülerleşmeye başlayan kar raftingi hayli adrenalin dolu bir spordur. Özel şişme bot ile kar üzerinde rafting yapma esasına dayanan kar raftingi, farklı zevkler yaşamak isteyen gruplar için idealdir.

Kış Sporları Bandy

5. Bandy

Bandy, aslında buz hokeyi ile çok benzerlik göstermektedir. Bandy’de buz hokeyinden farklı olarak maç esnasında küçük bir top kullanılır. 11’er oyuncu iki takım ve 45’er dakikalık iki yarı halinde oynanması nedeniyle ise futbolla benzerlik gösteren bandy, eğlenceli takım sporlarındandır.

Kayak yapmak için ihtiyacınız olan kıyafetlerin listesi burada!

Önceki YazıSonraki Yazı