Öğrencilere Çalışma Önerileri

sinav-haftasi

Öğrenmek güzel ancak öğrendiğinizin sınanması kısmı biraz da olsa insanı dertlere gark ediyor. Stres, ağlama hissi, can sıkıntısı, başka bir şeylerle uğraşmanın dayanılmaz çekiciliği (kalkıp temizliğe girişme, kek yapma, börek açma, bir bölüm daha diye diye diziyi bitirme gibi), endişe gibi faktörler sınav haftalarında kaçınılmaz hale geliyor. Yani, sınavlara hazırlanmak pek çok açıdan zor fakat kendinize en iyi şansı ancak çalışarak verebilirsiniz. Başka bir yol ne yazık ki yok. Sizin için birtakım ders çalışma önerileri derledik. Sınav haftası ne yapacağım telaşına bu basit önerileri izleyerek son verebilir ve iyi bir öğrencinin yapması gerektiği gibi sizi mutlu edecek notlar alabilirsiniz.

1. Kendinize çalışmak için vakit tanıyın.

calismak-icin-vakit-ayirma-sinav-haftasi

Çoğu zaman yumurta kapıya gelmeden çalışma masanızın başına oturamayanlardansanız, kendinize ekstra stres yaratıyorsunuz. Çalışma zamanlarınızı bir plana oturtun ve sınava hazırlığınız için gerekli olan zaman konusunda gerçekçi davranarak çalışmaya daha erken (1 hafta önce, örneğin) başlayın.

2. Çalışma alanınızı düzenleyin.

calisma-alani-sinav-haftasi

Çalışma masanızda notlarınız, defterleriniz ve kitaplarınız için yeterli alan bulunduğundan emin olun çünkü yeterince dağılacaksınız. Masanız yeterince aydınlatılıyor mu? Sandalyeniz rahat mı? Dikkatinizi dağıtacak telefon vb. elektronik aletleri uzaklaştırdınız mı? Odaklanabileceğiniz bir çalışma masası düzeni yaratın.

3. Sınavla ilgili bütün notlarınızı okuyun.

sinav-notlari-sinav-haftasi

Derste tuttuğunuz bütün notları okuyun. Bu hem dersin içeriğine dair hafızanızı tazeleyecek hem de öğrendiğiniz her şeyi hatırlamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda notlarınızı okumak, geri dönüp bakmanız gerektiğini düşündüğünüz yerleri belirlemenize yardımcı olur. Eksik notlarınız varsa (kaçırdığınız dersler olabilir), o kısımları da tespit eder ve telafi edersiniz.

4. Öğrendiklerinizi başkalarına anlatın.

baskalarina-anlatma-sinav-haftasi

Sınav haftasında nasıl çalışılır sorusuna güzel bir çözüm de öğrendiklerinizi ya da çalıştıklarınızı başkalarına anlatmaktır. Ev arkadaşlarınız, kardeşiniz, anneniz ya da babanız, kim olursa olsun, potansiyel sınav sorusu olarak gördüğünüz kısımları başkalarına açıklayarak aklınızda daha çok yer etmelerini sağlayabilirsiniz.

5. Arkadaşlarınızla bir çalışma grubu oluşturun.

calisma-grubu-sinav-haftasi

Arkadaşlarınızla buluşup ciddiyetle ders çalışın. Sizin aklınızın takıldığı noktalara arkadaşlarınızın verebileceği yanıtlar olabilir ya da onların size soracakları konular olabilir. Böylece karşılıklı birbirinize anlatarak ortak bir sınava hazırlık süreci gerçekleştirmiş olursunuz.

6. Düzenli aralar verin, nefes almayı unutmayın.

duzenli-ara-sinav-haftasi

Uzun saatler boyunca ve sürekli çalışmanın daha iyi olacağını düşünseniz de, bu durum çoğu zaman üretkenliğinizi ve verimliliğinizi etkiler. Ders çalışma önerileri arasında en önemlilerinden biri de budur: ara vermek. Kendinizi çalışmaya zorlamanız bazen bıkmanıza ve dikkatinizin dağılmasına yol açar ki bunu da önemli bir sınavdan önce istemezsiniz. Düzenli aralar vererek kendi motivasyonunuza katkıda bulunun.

7. Abur cubur yerine sağlıklı atıştırmalıklar!

saglikli-atistirmalik-sinav-haftasi

Çalışma masanızın başına oturup yemek yapacak ya da yiyecek vaktiniz olmadığında veya canınız bir şeyler yemek istediğinde yağlı ve zararlı abur cuburlar yerine sağlıklı atıştırmalıkları deneyin. Abur cuburlar vücudunuzu yorarak enerji seviyenizi düşürecektir. Ancak sağlıklı atıştırmalıklar size çalışma enerjisi verecek.

8. Sınavdan önceki son dersi asla kaçırmayın!

son-ders-sinav-haftasi

Sınavdan önceki son derste sınıfta olup sınav hakkındaki sorularınızı öğretmeninize ya da profesörünüze yöneltmeniz önemli. Öğretmenler/profesörler genellikle sınavdan önceki son derste sınavın neye benzeyeceği, hangi konulara ağırlık verilmesi gerektiği gibi kilit konularda pek çok bilgi verirler. Bu bilgiler, sizin sınava hazırlığınızda kılavuz görevi göreceğinden bu önerimiz kesinlikle dikkate alınmalı.

9. Sınav günü erken bir saatte uyanmalısınız.

erken-uyanma-sinav-haftasi

Çalışma önerileri arasında belki de en önemlisi bdur. Bütün çalışmanızı tamamladığınızı düşünerek yatağınıza yattınız ve ertesi gün sınavınız var. Mutlaka iyi bir gece uykusu almayı unutmayın ki sabah beyniniz yeterince iyi işlev gösterebilsin ve ayık olun.

Ders çalışmaya biraz mola verip eğlenceli bir oyun oynamak güzel olabilir :)

Önceki YazıSonraki Yazı