Ender Usta

Kavacık, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yolunda Avrupa istikametine giderken köprüden önceki son çıkışta bulunuyor. Muhit hem birçok ulusal ve uluslararası şirkete, hem de konutlara ev sahipliği yaptığı için; sabah akşam, oldukça hareketli. Birbirinden güzel lezzet noktalarını da içinde barındırıyor. Kavacık’ta her yöreye özgü lezzet sunan mekanları bulmak mümkün. Karadeniz nüfusunun ağırlıkta olması sebebi ile Karadeniz yöresine ait lezzetler bulmak ise hayli hayli mümkün. Sonradan Gurmeler ekibi olarak, yöresinin efsane lezzetlerini 20 yıla yakındır Istanbul’lulara sunan Kurufasulyeci Ender Usta bu hafta rotamızdaydı. Ekipçe çok sevdiğimiz Ender Usta’daki keşif notlarımızı ve deneyimlerimizi sizler için paylaşıyorum.

Ender Usta

Aslen Rize’li olan Ender Usta, 20 yıldan fazladır lokanta işi ile uğraşıyor. Hayallerinin izinde radikal bir karar alarak 2007 yılında, sadece dört masası olan ilk mekanını açmış Kavacık’ta.

Otağtepe yolu üzerinde mütevazi lokantasında hizmet etmeye başlayan Ender Usta, yöresinin en iyi yemeklerinden olan İspir fasulyesini sunuyor. Yıllar içinde, bu lezzete ek olarak menüsüne Karadeniz lezzetlerini de eklemiş. Akçabat Köftesi, muhlama, özel soslu tavuk, ızgara köfte ve tabi ki baştacı Hamsiköy sütlacı bunlardan sadece birkaçı.

Mekanın açık ve ferah bir bahçesi var. Şirin bahçeyi kırmızı şemsiyeler kaplamış. Mekan çok büyük bir yer değil ancak samimi ve sıcak. Mekana girdiğinizde duvarlardaki fotoğraflardan da göreceğiniz gibi, Ender Usta’nın çok sayıda ünlü misafiri var. Mekanına gelen ünlüler ile fotoğraf çektirip, duvarlarını gururla süslüyor Ender Usta.

Kuru Fasulyeci

Kuru fasulye ve pilav ikilisi, kuşkusuz Türk mutfağında çok önemli bir yere sahip. Elbette İstanbul’da birçok fasulyeci, hatta İspir fasulyesi yapan restoran bulmak mümkün. Ancak Ender Usta’yı özel kılan lezzeti ve samimi ortamı. Ender Usta, ispir fasulyesini hazırlarken özellikle gazının alınmasına önem veriyor. Limon ve tuz ile gazı alındıktan sonra özel olarak hazırlanan sos ile salamura yapılan fasulye, 40 dakika fırında bekletilmesinin ardından servis ediliyor. Kurufasulyede kullanılan et ise Ordu’dan temin ediliyor.

İnce kabuklu, şekerli ve iri taneli kuru fasulyenin yanında tabi pilav da olmazsa olmaz. Ender Usta’nın pilavı hafif uçuk sarı renkte. Yani ilk baştan uyarısını veriyor pilav, “ben hakiki tereyağlıyım” diyor. Özel Trabzon tereyağı ile Balıkesir Gönen pirincini tercih ettiğini söyleyen Ender Usta, her daim işinin başında afiyetle misafirlerine servis yapıyor.

Kuru Fasulyeci

Yemeğin yanında cacık veya manda yoğurdunu tercih edebilirsiniz. Sızma zeytinyağı ve nane ile taçlanan cacık, kurufasulyenin yanında içinizi ferahlatan bir lezzet.

Damak tadına önem verdiği belli olan Ender Usta’nın kendi adı ile markalaştırdığı çayı bile var. Bu özel çay, yemek sonrası misafirlere ikram ediliyor. Hatta isteyenlere ücret karşılığı paketle satış da yapılıyor.

Özellikle haftaiçi öğle saatlerinde, civardaki iş merkezlerinden gelen misafirlerle mekan dolup taşıyor. Beykoz’un en önemli iş ve yaşam merkezi olan Kavacık’a ulaşım ise çok kolay. Ana cadde üzerinde bulunan otobüs durakları İstanbul’un birçok yerine ulaşım imkanı veriyor. Ayrıca TEM’e yakın olması sebebi ile Avrupa Yakası’ndan da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Mekanın kendine ait otoparkı yok. Dolayısıyla ara sokaklara veya yol üzerindeki otoparklara park edebilirsiniz.

Sabah 07.00’den kapılarını açan mekan akşam 22.00’ye kadar aralıksız hizmet veriyor. Güler yüzlü ve misafirperver çalışanları ile Kurufasulyeci Ender Usta, Kavacık’ta kıymetli misafirlerini bekliyor.

Adres: Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Sulh Sok. No:4 Beykoz Istanbul
Tel: 0216 680 1453

Yemek yemek sizin için adeta bir tuttkuysa, Tokat kebabının tadına mutlaka bakmalısınız. Tokat Kebabının Adresi: Anadolu Sofrası yazımızı mutlaka okuyun!

Önceki YazıSonraki Yazı