Her Yıl Akın Akın Ziyaretçi Ağırlayan Dünyaca Ünlü 11 Müze

Müze

Havaların serinlemesi ve yağışın artmasıyla birlikte, hemen herkes içeride vakit geçirmenin yollarını aramaya başladı. Böyle zamanlarda vaktinizi en kaliteli şekilde geçireceğiniz yerler hiç şüphesiz ki müzeler. Dünyaca ünlü müzeler size bambaşka dünyaların kapılarını aralıyor. Bu müzeler neler ve hangi eserleri barındırıyor? Öğrenmek için listemize göz atın.

1. Metropolitan Museum of Art (Metropolitan Sanat Müzesi), New York

Metropolitan Museum

Dünyaca ünlü müzeler listesinin belki de en ünlüsü Metropolitan Sanat Müzesi, kısaca Met’tir. Her yıl ziyaretçi rekorları kıran müze, Batı dünyasının en büyük müzesi olarak da biliniyor. Burada sadece Amerikan sanatı yok elbette. Antik Mısır’dan Botticelli, Rembrandt, Vermeer, Degas ve Rodin gibi Avrupalı sanatçıların eserleri de mevcut. Albrecht Dürer’in ünlü Adem ve Havva Tablosu’nu da burada görebilirsiniz.

2. Le Louvre (Louvre Müzesi), Paris

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi sadece dünyaca en ünlü müzeler değil mutlaka görülmesi gereken yerler arasında da başı çekiyor. Ortaçağdan kalma bir kale ve saraya inşa edilmiş olan bu müze, avlusunda yer alan modern tarzdaki ve tartışmalı piramitle de biliniyor. Müzede büyük bir antik Mısır koleksiyonu ve sayamayacağımız kadar çok eser var ama Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sı orada desek bile yeterli.

3. British Museum, Londra

London Müze

İngilitere’nin en büyük müzesi olan British Museum, arkeoloji ve etnografi koleksiyonlarıyla tanınıyor. Atina’nın Partenon’u ve altın mücevherlerle süslü Asur saray odalarının yanı sıra Türkiye’deki antik kentlerden de birçok tarihi eseri burada görebilirsiniz. Mısır dışında en fazla Mısır antikası barındıran yer de bu müze.

4. Akropolis Müzesi, Atina

Acropolis Müze

Atina Arkeoloji Müzesi biraz daha büyük ve iddialı olsa da şehrin merkezinde ve adını aldığı yere yakın olması açısından Akropolis Müzesi daha fazla ziyaretçi çekiyor. Atina’nın tarihi atmosferinde kalan boşlukları sadece 4 Euro vererek bu müzede tamamlayabilirsiniz.

5. Uffizi Galerisi, Floransa

Uffizi Müzesi

Dünyaca ünlü müzeler denildiğinde es geçmenin ayıp sayılacağı bir müze de Floransa’da yer alan Uffizi Galerisi. İtalya’nın her yeri ve özelde Floransa o kadar çok tarihi yere sahip ki nereye bakacağınızı şaşırabilirsiniz ama Botticelli’nin Venüs’ün doğuşu tablosunu ve Michelangelo’nun bazı eserlerini görmek isterseniz adresiniz burası.

6. State Hermitage (Hermitaj Müzesi), St. Petersburg

Hermintaj Müzesi

Hermitaj Müzesi, Avrupa’nın sanat merkezlerinden uzak olmasına rağmen onların şaşasını aratmayan bir müze. Üç milyonun üzerinde eserle ziyaret edilmeyi gerçekten hak ediyor. Antik çağlardan, Karadeniz’den ve Doğu’dan değerli eşyaların sergilendiği Hazine Odası en çok ilgi çeken kısımlardan biri. Ünlü ressamların bazı eserleri de sergileniyor.

7. Smithsonian Institution (Smithsonian Enstitüsü), Washington, D.C.

Smithsonian Müzesi

Dünyaca ünlü müzeler listesinde ABD’den bir müze daha. İsmi Türkiye’de çok tanıdık değil ama burası dünyanın en büyük araştırma ve müze kompleksi. Amerika tarihini anlatan eserlerde dahil olmak üzere 137 milyondan fazla eser 19 müze ve galeri dahilinde. Sadece tablolar değil First Lady’lerin giysileri ve Wright kardeşlerin 1903 Flyer’ları da sergileniyor.

8. Prado Müzesi, Madrid

Prado Müzesi

Klasik eserlerden yana zengin olan Prado Müzesi, Velazquez, Goya, Ribera ve Zubaran’dan eserleri barındırıyor. Ama zengin kraliyet ailesi tarafından zevkli bir şekilde hazırlanmış olan bu müzede sadece gezinmek bile sizin için büyük bir keyif olacak.

9. Vatikan Müzeleri, Vatikan

Vatikan Müzesi

Vatikan’da sanılanın aksine bir müze yok. 22 ayrı koleksiyon, Vatikan Müzeleri’ni meydana getiriyor. Bunlardan en ünlüleri klasik heykelleriyle Pio-Clementino Müzesi, tamamen Raphael tarafından boyanmış Raphael Odaları, Vatikan’ın ortaçağ ve Rönesans tablolarını içeren Pinacoteca ve Michelangelo’nun Sistine Şapel’i.

10. Rijksmuseum (Rijk Müzesi), Amsterdam

Rijk Müzesi

Van Gogh Müzesi yakında olsa da Hollanda’nın en büyük koleksiyonunun sergilendiği Rijksmuseum dünyaca ünlü müzeler listelerinde daha fazla anılıyor. Özellikle, Vermeer gibi 17. yüzyılın Hollandalı ustalarından eserler görmek isterseniz bu müze tam size göre. Ortaçağ eserlerini ve oyuncak bebek evlerini de es geçmeyin.

11. İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Archaeoloji Müzesi

Amerikalı ve Avrupalı muadilleri kadar çok sayıda ziyaretçi çekmese de Türkiye’deki dünyaca ünlü müzeler arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ni sayabiliriz. Osman Hamdi Bey tarafından kurulan müze kompleksinde Arkeoloji Müzesi’nin ana binası, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk bulunuyor. Her biri birbirinden değerli olan eserleri kaçırmayın.

Sizin de önerebileceğiniz müze varsa, yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

İstanbul’daki en iyi müze kafeleri görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı