En Popüler Türk Yazarlar

Edebiyatla haşır neşir olmak demek, başkasının hayal âleminden kendi hayal âleminize giden yolu kat etmek demek bir anlamda. Edebiyatımızın en üretken ve en değerli isimlerinin yapıtlarını okumadan da olmaz. Türkçe edebiyat, çok geniş bir tarihi ve eserler bütününü kapsıyor aslında, fakat biz bu yazımızda en popüler Türk yazarlar ve onların yazdığı bazı ünlü edebi metinlerden bahsedeceğiz. Bu yazımızda söz edeceğimiz Türk yazarların çoğu aynı zamanda eserleri çeşitli dünya dillerine çevrilmiş, dünyaca tanınmış yazarlar. Yani, Türkçe edebiyatın kapılarını dünyaya açan kalemler, bu yazarların elinde can bulmuş, hikâye anlatmış. Eğer şimdiye kadar bu yazarları okumadıysanız, daha fazla vakit kaybetmeden bir kitapçıya koşup kitaplarını edinmenizi tavsiye ederiz. Pişman olmayacaksınız!

1. Yaşar Kemal

Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, Türkçe edebiyatın en güçlü kalemlerinden birisi. Onun ismi geçtiğinde akla gelen ilk eser ise İnce Memed. Yaşar Kemal, romanlarında öyle bir dünya kurar ki, bu dünyada Anadolu’nun, özellikle Çukurova’nın, pek insanca öyküleri iliklerinize kadar işler. Dili öyle güzel, kurduğu anlatılar öyle yalın ve gerçektir ki sizi yarattığı o büyülü gerçekliğin içine çekiverir. İnce Memed, artık Türkçe edebiyatın bir klasiği olarak kabul ediliyor. Ancak Yaşar Kemal’in külliyatını oluşturan her bir eser yukarıda bahsettiğimiz özgül nitelikleri taşıyor. Demirciler Çarşısı Cinayeti, Bir Ada Hikâyesi dörtlemesi, Dağın Öte Yüzü üçlemesi ayrıca dikkat çeken eserleri arasında.

2. Orhan Kemal

Orhan Kemal

Orhan Kemal, edebi hayatına şiirle başlayıp romanla devam eden, aynı zamanda oyunları da olan bir yazar. Bereketli Toprak Üzerinde adlı romanı en bilinen romanı olsa da, Baba Evi, Avare Yıllar ve daha sonradan dizi olarak uyarlanan Hanımın Çiftliği de isimleri anılması gereken eserlerinden bazılarıdır. En iyi Türk yazarlardan biri olarak tanınan Orhan Kemal, edebiyatımızın toplumcu gerçekçi kanadına güç vermiştir.

3. Orhan Pamuk

Orhan Pamuk

2006 yılında Kar adlı romanıyla Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Orhan Pamuk da hem Türkiye’de hem de dünya çapında en popüler Türk yazarlardan biri. Aldığı Nobel ödülü bir süre siyasi tartışmaları tetiklemişse de, Orhan Pamuk’un edebi yeteneği pek çok okur tarafından benimseniyor. İlk romanı olan Cevdet Bey ve Oğulları’ndan bu yana Benim Adım Kırmızı, Kara Kitap, Masumiyet Müzesi gibi başka etkili eserlere de imza atan Orhan Pamuk’un 2016 kışında Kırmızı Saçlı Kadın adında bir romanı daha çıktı.

4. Latife Tekin

Latife Tekin

Türk kadın yazarlar denildiğinde Latife Tekin akla ilk gelen isimlerden biri olur. Dili varoluşla ilişkilendiren ve olağanüstü bir beceriyle sorunsallaştıran Latife Tekin’in eserlerini okuduktan sonra damağınızda kalan tat sizi daha fazlasını okumaya itecektir. Sevgili Arsız Ölüm adlı eseri eleştirmenler tarafından yere göğe sığdırılamayan Latife Tekin’in Ormanda Ölüm Yokmuş, Berci Kristin Çöp Masalları, Unutma Bahçesi ve Muinar kitapları da kesinlikle kitaplığınızda bulunmalı.

5. Elif Şafak

Elif Şafak

Hem en popüler Türk yazarlar hem de Türk kadın yazarlar kategorisinde değerlendirilen Elif Şafak, Türkiye’nin popüler edebiyat gündemine Aşk adlı kitabıyla damgasını vurdu desek yanlış olmaz. İlk romanı ise 1997 yılında yayımlanan Pinhan’dır. Hem ülkemizde hem de yurt dışında popüler olan Türk yazarların başında gelen Elif Şafak’ın Havva’nın Üç Kızı adlı yeni romanı henüz yayımlandı.

6. Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar

Saatleri Ayarlama Enstitüsü ve Huzur adlı eserleriyle tanınan Ahmet Hamdi Tanpınar, Türk modernleşmesine, doğu-batı ikiliğine odaklanan metinleriyle tanınır. Oysa şiir de yazmıştır. Eserleri yabancı dillerde de okunan Ahmet Hamdi Tanpınar, kütüphanenizden eksik etmemeniz gereken bir isim.

7. Sabahattin Ali

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’yi sevmemizin sebebi nedir? Onu bu kadar büyük bir edebiyatçı yapan şey nedir? Sabahattin Ali, son zamanlarda Kürk Mantolu Madonna ile çok popüler olmuş olsa da –ki elbette bu kimi açılardan iyi bir şey- her zaman büyük bir yazar, bir düşünce insanıydı aslında. Sizin de düzenli derdiniz varsa, Sabahattin Ali’nin eserlerini okumalısınız. Anlatılan sizin hikâyenizdir.

Listemize eklemek istediğiniz başka Türk yazarlar varsa, “Yorumlar” bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz! :)

Türkiye’de en çok okunan kitaplar hangileri diye merak mı ediyorsunuz? Buraya tıklayarak bu konu hakkındaki yazımıza ulaşabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı