2000 Yılı En İyi Filmleri

2000 Yıllarının En İyi Filmleri

Sinema ve filmler üzerine yazdığımız yazılara 2000’li yılların en iyi filmlerine bakarak devam ediyoruz. Malum, sinema milenyumdan sonra hızlı bir gelişim sürecine girdi. Sinema teknolojisi sayesinde özellikle bilim kurgu ve fantastik sinema olarak değerlendirebileceğimiz filmlerde olağanüstü bir patlamanın ve başarının izini sürebiliyoruz. Elbette, 2000’li yılların en iyi filmleri sadece bu iki janra hapsedilebilecek kadar dar bir skalayı kapsamıyor. Sizin için hazırladığımız bu 11 filmlik listedeki yapımlar, 2000’li yıllarda yapılmış filmlerin en güzel örneklerinden bazıları olma özelliğini taşıyor. İyi bir sinefilseniz, zaten birçoğunu izlemiş olduğunuzu düşünmekle birlikte, henüz izlemedikleriniz ya da adlarını yeni duyduklarınız varsa, en kısa zamanda keyifli bir film gecesi yapmanız için bahane olacaklar. Şimdiden iyi seyirler diliyoruz!

1. Çocukluk (Boyhood)

Çocukluk
Türkçe’de de “Çocukluk” çevirisi yerine Boyhood olarak anılan bu müthiş film, yetenekli yönetmen Richard Linklater’ın emin ellerinden çıkıp ekranlarımıza geldi. 2014 yılında vizyona giren Boyhood’un çekim öyküsü ilginç ve etkileyici. Linklater, Boyhood’un çekimlerini 12 yıla yayarak (ve evet aynı oyuncularla) size gerçek bir büyüme hikâyesi anlatıyor. Mutlaka izlemelisiniz!

2. Yüzüklerin Efendisi (Lord of The Rings)

Yüzüklerin Efendisi

2000’li yılların en iyi filmleri denince elbette ilk akla gelen Yüzüklerin Efendisi üçlemesi olacaktır. Sinema tarihinin de en iyi filmleri arasında olduğu kabul edilen bu üçlemeye koca bir gününüzü ayırıp izlersiniz, sonra bir daha izlemek istersiniz. Belirli aralıklarla yeniden izlemek isteyeceğiniz bu muhteşem üçlemeyi oluşturan filmlerin tek tek isimleri ise şöyle: Yüzüklerin Efendisi – Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi – İki Kule, Yüzüklerin Efendisi – Kralın Dönüşü.

3. Piyanist (The Pianist)

Piyanist

Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı 2002 seneli Piyanist filmi izlendikten sonra hafızalarından asla çıkmayacak görüntülere ve senaryoya sahip. Polanski’nin usta ellerinden çıkan Piyanist, İkinci Dünya Savaşı’na dair yapılmış en iyi filmlerden biri. Polonyalı bir müzisyenin yaşam mücadelesini anlatan Piyanist kesinlikle görmeniz gereken filmler arasında.

4. Prestij (The Prestige)

Prestij

Memento, Insomnia ve Inception gibi ünlü filmleriyle bilinen Christopher Nolan’dan bir başka başyapıt daha: Prestij. 2006 yılında ABD ve Birleşik Krallık ortak yapımı olarak vizyona giren Prestij, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında geçiyor ve iki sihirbaz kardeşin hikâyesini ekranlara taşıyor. Christian Bale, Hugh Jackman, David Bowie ve Scarlett Johansson gibi isimlerin oyunculuklarıyla büyüleneceğiniz Prestij, 2000’li yılların en iyi filmlerinden biri.

5. Başkalarının Hayatı (Das Leben der Anderen)

Başkalarının Hayatı

2007 Oscar Ödülleri’nde en iyi film olarak seçilen Başkalarının Hayatı, Doğu Almanya’daki iktidar ve kontrol mekanizmalarını başarıyla işleyen bir dönem filmi. Florian Henckel von Donnersmarck tarafından yönetilen film, dönem filmi sevenler için kaçırılmayacak bir yapım.

6. İhtiyar Delikanlı (Old Boy)

İhtiyar Delikanlı

2004 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’e layık görülen Güney Kore filmi İhtiyar Delikanlı, bir intikam hikâyesi anlatırken adeta hayat sorgulamasına girişen müthiş bir film. Aynı zamanda, şaşırtıcı sonuyla sizi hayrete düşüren filmlerden biri olan İhtiyar Delikanlı’yı izledikten sonra uzun bir süre etkisinden çıkamayacaksınız.

7. Kapışma (Snatch)

Kapışma

Guy Ritchie filmlerini sevenlerin çok iyi bildiği Kapışma, 2001 yapımı bir komedi/suç filmi. Brad Pitt’in olağanüstü oyunculuğu ile taçlanan film 2000’li yılların en iyi filmleri arasında anılmayı hak ediyor.

8. Kara Şövalye (The Dark Knight)

Kara Şövalye

Listemizdeki ikinci Christopher Nolan filmi olan Kara Şövalye, meşhur Batman karakterinden uyarlanan keyifli ve heyecanlı bir süper kahraman filmi.

9. Başlangıç (Inception)

Başlangıç

2010 yapımı Inception, vizyona girdiği günden sonra uzun zaman boyunca çok tartışıldı, çok konuşuldu. Hem bilim kurgu hem de gerilim filmi sevenler için ikisi bir arada olan bu film de listemizde kendine yer buluyor.

10. Tanrı Kent (City of God)

Tanrı Kent

Fernando Meirelles ve Katia Lund’un ortak yönetmenliğinde çekilen 2002 yapımı bir başyapıt. Rio de Janeiro’nun uyuşturucu ve şiddet dolu bir mahallesinde geçen Tanrı Kent, bir fotoğrafçı ile bir uyuşturucu satıcısının dramatik öyküsü.

11. Ruhların Kaçısı (Spirited Away)

Ruhların Kaçışı

2000’li yılların en iyi filmleri listemizi muhteşem bir anime ile bitirelim istedik. Hayao Miyazaki’nin fantastik düş gücünden çıkan 10 yaşında bir kız çocuğunun tanrılar, cadılar ve ruhlarla dolu bir dünyada gezintisini izliyoruz. Tek kelimeyle muhteşem!

Sizin de listemize eklemek istediğiniz filmler vardır mutlaka. “Yorumlar” kısmına yazacağınız film önerilerini okumak için sabırsızlanıyoruz!

Bu kadar Hollywood yeter, biraz da Bollywood izleyelim diyorsanız, “En İyi Hint Filmleri” yazımızı okumak için buraya tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı