Dondurma Yapma Makinesi

Dondurma Yapma Makinesi

Sıcakların tavan yaptığı şu dönemde söz konusu tatlı seçimi olduğu zaman diğer tüm tatlı çeşitlerini alaşağı eden bir lezzet var ki, kilolarca yeseniz doyamaz, yedikçe yiyesiniz gelir: Dondurma! Pekiyi neden dondurma yemek için bakkala, markete ya da bir cafeye gitmek zorunda olasınız ki? Evinize alabileceğiniz bir dondurma yapma makinesi sayesinde dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde, en sevdiğiniz meyve ve aromalarla ev yapımı dondurma yapmanız mümkün! Yıl boyu dondurma keyfi yaşamak isteyenlerin en çok tercih ettiği dondurma yapma makinesi modellerini sizin için derledik.

Dondurma Yapma Makinesi Modelleri Neler?

Dondurma Yapma Makinesi

Delonghi Il Gelataio ICK5000 Dondurma Yapma Makinesi

Dondurma yapma makinesi dendiğinde akla gelen ilk marka elbette Delonghi oluyor. Kusursuz ve pürüzsüz bir dondurma karışımı için özel bir hazneye sahip olan bu cihaz, 700 gramlık dondurma kapasitesi ile ev yapımı dondurmaya bambaşka bir boyut kazandırıyor. Cihazın yanında gelen dondurma tarifleri kitabı da cabası!

Dondurma Yapma Makinesi

Tefal Dondurmacım

Birbirinden lezzetli dondurmalar, serinleten sorbeler, sağlıklı dondurulmuş meyveli yoğurtlar… Dondurulmuş gıdaya dair elde edebileceğiniz tüm lezzetler Tefal Dondurmacım’dan çıkıyor. 1 kilogramlık dondurma üretme kapasitesi, transparan kapağı ve en fazla 30 dakikalık dondurma hazırlama süresi ile dondurma yapma makineleri arasında adeta bir cevher.

Dondurma Yapma Makinesi

Kiwi KIM-4704 Dondurma Makinesi

İki adet 500 mililitrelik haznesi, makinenin altında bulunan anti-kayma çubuğu, geri döndürülebilir termostatı ve üst kalite alüminyumdan üretilmiş soğutma kasesi ile evde dondurma yapımı dendiğinde akla gelen ilk cihaz, Kiwi dondurma makinesi oluyor. Üstelik mutfakta en fazla mutfak robotunuz kadar yer kaplıyor!

Dondurma Yapma Makinesi

Cookplus Dondurma Makinesi

Süt kullanarak evde dondurma yapmak, özellikle kıvam konusunda sıkıntı çıkartabiliyor. Öte yandan taze meyveleri dondurmak çok daha pratik, lezzetli ve sağlıklı bir alternatif oluyor. Cookplus’ın meyveli dondurma makinesi sayesinde muzdan çileğe, karpuzdan vişneye dilediğiniz her meyvenin dondurmasını tek bir tuşla hazırlamanız mümkün!

Dondurma Yapma Makinesi

Arçelik K 1622 Dondurulmuş Meyve Püresi Makinesi

Bir diğer meyveli dondurma makinesi alternatifi olan Arçelik’in meyve püresi makinesi, bulaşık makinesinde yıkanabilir parçaları ve tek tuşla kontrol özelliği ile evde dondurma yapımını çabasız bir hale getiriyor. Sevimli pembe rengi ile Arçelik K 1622, sofralarınıza serinleten lezzetler, mutfağınıza da renk getirmeyi amaçlıyor.

Dondurma Yapma Makinesi

Kitchenaid Dondurma Yapma Aparatı

Dondurma ve sorbet yapımında en çok tercih edilen ürünlerden olan Kitchenaid dondurma yapma makinesi, 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde birbirinden lezzetli sütlü ve meyveli dondurmalar hazırlamanıza yardımcı oluyor. Üstelik bu dondurma makinesinin yapabileceği dondurma kapasitesi tam 1,9 litre!

Dondurma Yapma Makinesi

Dondurmatik Pratik Dondurma Yapma Makinesi

Her dondurma yapma makinesi fiş gerektirecek değil ya? Elektrik gerektirmeyen, manuel çalışan Dondurmatik, elektrik yerine birkaç temel dondurma malzemesi ve bolca dondurma yapma isteği ile çalışıyor. Çocuklarınızla birlikte keyifli mutfak vakti geçirmeyi garanti eden Dondurmatik ile dondurmanız 10 dakika içinde hazır!

Evde Pratik Dondurma Tarifleri

Dondurma Yapma Makinesi

Bunca pratik noktaya ve birbirinden kullanışlı dondurma yapma makinesi çeşitlerine değindikten sonra sıra, işin en zevkli kısmına geldi: Dondurma tarifleri! Yapmak istediğiniz miktara ve kullanmak istediğiniz malzemeye göre değişkenlik gösterebildiği için size sunacağımız dondurma tarifleri, daha çok belirli bir dondurma çeşidinin hangi bileşenler ile yapıldığına değiniyor. Tarifi tamamlamak ise sizin damak tadınıza ve hayal gücünüze kalmış!

Dondurma Yapma Makinesi

1. Sütlü & Kremalı Dondurma

Sadece süt ve krema kullanılarak yapılan bu dondurma çeşitleri, kremsi yoğunluğunu elde edebilmesi için su kullanılmadan yapılıyor. Bununla birlikte bu dondurma tarifine koyulan süt, yumurta ve yumurta akı oranı bire bir olmalı. Vanilya, çikolata ya da süt kreması eklemek, sade dondurma tarifinize ekstradan lezzet katacak unsurlardan.

Dondurma Yapma Makinesi

2. Meyveli Dondurma

Dondurma makinesinde yapılan meyveli dondurmalar, süt kullanılmadan yapılır. Meyveli dondurma tarifinde en önemli püf nokta elbette gerçek meyve kullanılıyor olmasıdır. Narenciye meyvelerinde kullanılan malzeme en az yüzde 10, diğer meyvelerde ise en az yüzde 20 olmalıdır. Geriye kalan malzeme ise sadece sudur.

Dondurma Yapma Makinesi

3. Frozen Yoğurt

Dondurma yapma makinesinde dondurmanın yanı sıra frozen yoğurt da yapmanız mümkün. Dondurmanın daha sağlıklı bir alternatifi olarak sayılan frozen yoğurt için krema yerine yoğurt, süt ve damak tadına göre fındık, çikolata parçacıkları gibi ilave malzemeler kullanmak mümkün. Dondurma makinenizde tıpkı dondurma yapar gibi frozen yoğurt tarifini uygulayabilirsiniz.

Dondurma Yapma Makinesi

4. Parfait

“Tam dondurulmamış dondurma” olarak tanımlayabileceğimiz parfait (parfe olarak da geçer), normal dondurmadan farklı olarak sürekli karıştırılmak yerine, doğrudan dondurularak hazırlanır. Bu dondurma çeşidini dondurma makinesi kullanmadan da hazırlamanız mümkündür. Parfait, bolca yumurta sarısı ve yağ içerdiği için kıvamı dondurmadan daha yoğun ve kremsi olacaktır. İçine yulaf ezmesi, krokan ya da fındık parçacıkları eklemek de oldukça yaygın.

Dondurma Yapma Makinesi

5. Sorbet

Büyük oranda su ile hazırlanan sorbet, süt veya krema içermediği için dondurmaya ya da frozen yoğurda göre çok daha hafiftir. Meyve, meyve suyu ve şeker kullanılarak hazırlanan sorbet, damak tadınıza göre alkollü ya da alkolsüz kokteyl karışımları da içerebilir. Sorbet’nizi hazırlayıp dondurduktan sonra üzerini bir yaprak nane ile süslemeyi ihmal etmeyin!

Evde Dondurma Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Elbette evde dondurma yapmak, sadece bir dondurma yapma makinesi satın almakla bitmiyor. Eğer ev yapımı lezzetinde, organik malzemelerden, doğal ve sağlıklı bir dondurma elde etmek istiyorsanız mutfağa girmeden önce kolları sıvamak gerekiyor. Evde dondurma hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar da yok değil:

  • Eğer evde yaptığınız dondurmadan gerçek dondurma lezzeti elde etmek istiyorsanız süt kullanmanız şart. Dondurma yapımı için en uygun süt ise keçi sütü olarak tavsiye ediliyor.
  • Kullandığınız süt soğuk değil, oda sıcaklığında, dinlenmiş ılıklıkta olmalıdır.
  • Eğer pastörize süt kullanmayı tercih ediyorsanız, süte kıvam vermesi için süt kreması da kullanmanız gerekecektir.
  • Dondurmanızı yapmak için kullanacağınız meyveler, fındıklar ve çikolatalar taze ve yeni üretilmiş olmalıdır; aksi takdirde dondurmaya çürük bir tat bırakabilirler.
  • Evde dondurma yapımının kilit noktası ise dondurma karışımının kusursuz bir şekilde karıştırılmış olmasıdır. Dondurmanın o macunsu kıvamını alabilmesi için etkili bir şekilde karıştırılması şarttır.

Dondurma Yapma Makinesi

Birbirinden lezzetli, serinleten yaz tatlıları listemizi okumayı unutmayın!

Önceki YazıSonraki Yazı