Reformer Pilates

Reformer Pilates

Aletli pilates olarak da bilinen reformer pilates, pilates tekniklerinin özel aletler yardımıyla uygulandığı bir pilates çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar pilates topu, pilates bandı ya da dambıl gibi pilates esnasında kullanılan farklı aletler bulunsa da, özellikle son dönemde popülerleşen pilates reformer aleti kadar etkili bir pilates aracı daha olmadığını söylemek mümkün. Şimdi gelin, bu yepyeni egzersiz trendine yakından bakalım.

Reformer Pilates Nedir?

Her ne kadar geçtiğimiz aylarda bir popülerlik trendi yakalamış olsa da reformer pilates aleti aslında pilatesin mucidi Joseph Pilates tarafından bulunmuş. Üzerinde düz bir platform bulunan, yatak-vari bir çerçeve olarak tanımlayabileceğimiz reformer pilates, çerçeve içerisinde bulunan raylı tekerlek sistemi sayesinde ileri ve geri hareket edebilmektedir. Reformer pilates üzerinde yapılan pilates hareketleri de bu ileri-geri hareketlilik konsepti üzerine kurulmuştur.

Reformer Pilates

Tekerlekli yatak, aynı zamanda reformerın bir ucunda bulunan bir yay setine bağlıdır. Bu yaylar, yatak ileriye ya da geriye doğru itildikçe farklı direnç seviyeleri oluşturmakla görevlidir. Yine yaylı kısmın ucunda bulunan ayak desteği, kişinin aletin üzerinden kaymasını engellerken baş tarafında bulunan omuz destekleri de hareketler esnasında sabit durmasını sağlamaktadır.

Reformer Pilates

Reformer pilates aletinin üst çerçevesinde ise uzun kayışlar vardır. Bu kayışları ayaklarınızı ya da kollarınızı kullarak çekebilir ve vücut ağırlığı ya da direnç gibi reformer pilates hareketlerini bu kayışlar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bahsettiğimiz tüm bu parçalar, kişinin boyuna, kilosuna ve hareket kabiliyetine göre ayarlanarak kişiye özel bir egzersiz seti oluşturabilmek adına kişiselleştirilmekte ve özelleştirilmektedir.

Reformer Pilates Aleti Nasıl Kullanılır?

Az önce bahsettiğimiz parçaların esnekliğini ve çok yönlülüğünü göz önünde bulundurursak reformer pilates nasıl aleti nasıl kullanılır sorusunun da aynı şekilde çeşitli cevapları olduğunu söyleyebiliriz. Reformer pilates aleti üzerinde yapabileceğiniz egzersizler, genellikle haftada 2 ya da 3 gün olacak şekilde 1 saat kadar gerçekleştirilir. Farklı uzunluklarda, farklı esnekliklerde ve farklı denge yapılarında pilates reformer egzersizleri ayarlanabileceği gibi kayış çekme, ters durma, ayak desteklerini itme ya da germe gibi hareketler yapılabilmekte. Unutmamak gerekir ki reformer pilates hareketleri kişinin vücut yapısına ve vücut ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Reformer pilates ne kadar sürede etki eder sorusuna ise net bir cevap vermek mümkün değildir; zira gözle görünür sonuçlar elde etmek için düzenli çalışmak ve istikrarlı olmak gerekir.

Reformer Pilates

Reformer Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Reformer pilates faydaları açısından oldukça verimli bir alet olarak karşımıza çıkar. Düzenli aralıklarla reformer pilates yapanlar 2-3 aylık bir zaman dilimi içerisinde şu faydaları gördüğünü açıklıyor:

 • Esneklik
 • Daha zarif ve sıkı bir duruş
 • Sırt ve bel ağrılarında hafifleme
 • Daha güçlü kemikler
 • Dirençli ve daha hareketli bir beden
 • Uzun ve kuvvetli kaslar
 • Eklemlerde hafifleme
 • Bölgesel incelme imkanı
 • Hızlı yağ yakımı
 • Daha fazla kalori yakma avantajı
 • Doğum sonrası göbek sarkıklığına olumlu etki
 • Kambur duruşun düzelmesi
 • Doğru nefes alma ve verme
 • Streste azalma
 • Bel fıtığı riskinde azalma

Reformer Pilates

Smart Reformer Kullanmanın Avantajları Neler?

Reformer pilates aletlerinin tüm bu faydalarına elbette pilates kurslarına ve reformer derslerine ciddi fiyatlar ödeyerek ulaşmanız mümkün oluyor. Reformer pilates fiyatları kurstan kursa değişmekle birlikte ister istemez ciddi bir bütçe ayırmanızı gerektiren düzeyde. Bununla birlikte reformer aletini kullanabilmek için ister istemez aletin bulunduğu mekana gitmek şart.

Smart Reformer sayesinde ise çok daha uygun bir yatırım ile reformer pilates keyfini evinize taşımanız mümkün. Bu reformer aletini satın aldıktan sonra ister ofiste, ister bahçede, ister evde aletli pilates yapabileceksiniz. Kişiye özel antremanlar oluşturan dijital kullanım kılavuzu ve 200’ü aşkın pilates hareketi yapmanıza olanak sağlayan ücretsiz videolar da Smart Reformer ile elde edeceğiniz diğer avantajlardan. Size özel fiyatı ve avantajlı ödeme seçenekleri ile Smart Reformer sadece n11.com’da, hemen tıklayın!

Evde pilates yapabilmek için ihtiyaç duyabileceğiniz pilates hareketleri bu yazımızda!

Önceki YazıSonraki Yazı