Pilates Hareketleri

pilates hareketleri

Pilates, son yılların en popüler fenomenlerinden biri. Özellikle kadınlar arasında yoga ile birlikte oldukça yaygın ve sevilen bir egzersiz türü. Nasıl sevilmesin ki zaten? Karın kaslarınızda harikalar yaratan, sırt ağrılarını azaltan, eklemlerinizi güçlendiren ve bedeninizi esnekleştiren pilates elbette bir egzersiz türünden daha fazlası olma özelliğini taşıyor. Düzenli bir biçimde birkaç ay yapılan pilates egzersizlerinin sonucunda eskisinden daha açık bir zihne, daha iyi bir enerjiye ve iç huzuruna kavuşabilirsiniz. Bedeninizde gerçekleşen değişiklikler ruhunuza da iyi gelecektir. Modern dünya akıl çelici imgelerle ve nesnelerle dolu; ayrıca stresi ve kaosu da ekleyelim üzerine. Bununla hem bedensel hem de ruhsal olarak başa çıkabilmek pek de kolay değil. Ancak, evde yapabileceğiniz kolay pilates hareketleri ile kendinizi bir nebze olsun rahatlatabilir, bedeninize iyi bakma sorumluluğunuzu yerine getirebilirsiniz. Sizin için bazı kolay pilates egzersizleri derledik. Spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa pilatese evde kendi imkânlarınızla başlamak için de oldukça uygun olan bu pilates hareketlerine hep birlikte göz atalım:

Hundred Egzersizi

hundred

Hundred egzersizi, sımsıkı bir karın isteyenlerin sıklıkla yapmaları gereken pilates hareketleri arasında. Matınıza ya da yere sırt üstü uzanıp bacaklarınızı 90 derece oluşturacak şekilde havaya kaldırın. Başınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı da kaldırıp gözlerinizi bacaklarınızdan ayırmayın. Kollarınızı vücudunuzun iki yanına uzatın, avuç içleriniz zemine baksın; ancak önemli bir nokta: kollarınız havada olacak. Ardından her nefes alıp verdiğinizde kollarınızı bir yukarı bir aşağı hareket ettirin.

Double-leg Kick Egzersizi

double-leg

Keyifli ve kolay pilates hareketleri arasında doucle-kick leg egzersizi de bulunuyor. Evde yapabileceğiniz bu pilates hareketi ise, öncelikle yere yüz üstü uzanmanızı gerektiriyor. Ardından avuç içleriniz tavana bakacak şekilde ellerinizi bel kıvrımınızda kenetleyin. Dirsekleriniz mata düşebilir. Ayaklarınızı biraz havaya kaldırın, parmak uçlarınızın düz olmasına ve arkayı işaret etmesine dikkat edin. Ardından dizleriniz 90 derece oluşturacak şekilde iki bacağınızı da havaya kaldırın. Ayaklarınızı bir iki yarım hareketle yere indirdikten sonra kendinizi zorlamadan boyun ve omuzlarınızı belinizden havaya kaldırarak geriye doğru esneyin.

Double Hip Extension Egzersizi

double-hip

Evde yapabileceğiniz pilates hareketleri söz konusu olduğunda bu muhteşem harekete bakmayan geçmeyin. Sırtınızı rahatlatacak ve sürekli yaptığınız takdirde kalçalarınızın sıkılaştığını hissedeceksiniz. Sırt üstü uzanın ve ayak tabanlarınız yere değecek şekilde bacaklarınızı birleştirin. Kollarınızı yana 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde açın. Avuç içleriniz yukarı baksın. Kalça kaslarınızı sıkarak kalçanızı yerden yavaşça kaldırmaya başlayın. Bedeniniz omuzlarınızdan dizlerinize düz bir çizgi oluşturana dek kalçanızı kaldırmaya devam edin. Ardından yavaşça kalçalarınızı yere indirin.

Swimming Egzersizi

swimming

Bütün gün işyerinde masa başında oturuyor ve bu nedenle oluşan bel ve boyun ağrılarıyla artık başa çıkamıyorsanız, swimming hareketi faydalı ve kolay pilates hareketleri arasında en popüler hareketlerden biri. Sırt ve bel bölgeniz oldukça rahatlayacak. Yüz üstü pozisyon alın. Kollarınızı öne, bacaklarınızı arkaya doğru iyice uzatın. Göğüs kısmının ve başınızı yerden yükseltin. Aynı zamanda ayakları da dizden kırılmayacak biçimde yerden biraz yükseltin. Sürekli ritmik nefes almaya başlayın. Nefes ritminize göre yerde yüzmeye başlayın: sağ kolunuz ile sol bacağınızı, sol kolunuz ile sağ bacağınızı hareket ettirin.

Pilates Topuyla Egzersiz

pilates topu

Pilates topu evde yapabileceğiniz pilates hareketlerini çeşitlendirmenizi sağlar. Pilates topuyla yapılan egzersizler özellikle vücut dengesini sağlamakta ustalaşmak için oldukça faydalıdır. Yalnızca üzerine oturarak bile egzersiz yapar hale gelebilirsiniz. O yüzden evinizde bir pilates topu bulundurmanız iyi olacaktır. Pilates topuyla yapılan hareketlere bir örnek verelim: Dizlerinizden başlayarak ayak ucunuza kadar olan bölümü pilates topuna yerleştirin. Avuç içlerinizle yerden destek alarak şınav pozisyonu alın. Baştan ayağa vücudunuzu düz bir çizgi oluşturacak şekilde tutmaya çalışın. Bu pilates hareketi ile kol ve göğüs kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

 

Siz evde hangi pilates hareketlerini yapıyorsunuz? Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Önceki YazıSonraki Yazı