Elektrikli Otomobil Modelleri

elektrikli otomobil

Elektrikli otomobiller otomotiv endüstrisinin en yeni konseptleri olarak gitgide daha da tercih edilen bir konuma yerleşiyor. Yollarda bir devrim yaşanıyor da diyebiliriz. 2020’li yılların yolları elektrikli otomobillerle dolu olacağa benziyor. Elektrikli otomobillerin teşvik edilmesinin önemli bir sebebi de dünya çapında izlenen “yeşil” politikalar. Benzinle, dizelle veya gazla çalışan araçların karbon emilimini ve dolayısıyla da çevre kirliliğini artırdığı çoktandır bilinen bir gerçek. Elektrikli otomobil, çevre dostu olması ve temiz enerji kaynaklarını kullanması sebebiyle içten yanmalı otomobillere güzel bir alternatif. Ülkemizde de çevre dostu bu yeni ulaşım araçlarının yaygınlaşması için çalışmalar yapılıyor. Biz de bu yazıda sizin için en iyi elektrikli otomobilleri derledik. Başlıyoruz!

1. BMW i3

bmw

Ford Fiesta’yla aynı boyutlarda olan ancak iç alanı daha geniş tasarlanan BMW i3 en iyi elektrikli otomobiller arasında gösteriliyor. Comfort, EcoPro ve EcoPro+ olarak üç farklı sürüş modu sunan BMW i3 tek seferlik şarjda 313 kilometre yol alabiliyor.

2. Tesla Model S

tesla-s

Tesla Model S hem hızlı, hem lüks, hem de çevre dostu olmasıyla en iyi elektrikli otomobillerden biri olarak gösteriliyor. BMW 7 serisiyle aynı boyutlarda olan Tesla Model S, merkezi konsolunda bulunan 17 inçlik dokunmatik ekranı da geleneksel konsolların dışına çıkıyor. Bataryanın türüne göre, tek seferlik şarjda 335 ila 500 kilometre arasında sorunsuzca yola devam edebiliyor.

3. Nissan Leaf

nissan

İngiltere’nin en popüler elektrikli otomobillerinden biri olan Nissan Leaf, popülerliğini performansına değil fiyatına borçlu. Diğer elektrikli otomobil fiyatları arasında en uygun fiyata sahip olan otomobil Nissan Leaf. Farklı seçeneklere göre 200 ila 250 kilometre sürüş sağlıyor. Nissan Leaf, şehir içi kullanım için tavsiye edilen en iyi elektrikli otomobiller arasında yer alıyor.

4. Tesla Model X

tesla-x

Tasarımı pek çok eleştirmenden övgüler alan Tesla Model X, performans açısından spor arabalarla eş değer tutuluyor. İç hacim genişliği ve pratikliği sürücüleri mutlu eden başka özellikleri. Geniş ön camı ve otomatik pilot sistemiyle Tesla Model X de en iyi elektrikli otomobiller listelerinin olmazsa olmazı.

5. Renault Zoe

renault

Renault Zoe günlük sürüşleriniz için oldukça avantajlı bir elektrikli otomobil olarak göze çarpıyor. İç hacim ve tasarım konusunda da pek çok olumlu yorum almış. Boyut olarak ise Renault Clio’dan biraz daha büyük. Eco modunu aktifleştirirseniz tek seferlik şarjda 150 kilometrelik bir yol kat edebiliyorsunuz.

6. Kia Soul EV

kia

Kia Soul EV, tam şarjlı durumdayken 212 kilometrelik sürüş imkânı sağlıyor. Sade ancak etkileyici tasarımıyla göz dolduran Kia Soul EV, uydu navigasyonuna, anahtarsız giriş sistemine, ısıtmalı ön koltuklara ve dijital radyoya sahip. Kia’nın ürettiği ilk elektrikli otomobil olarak beklentileri yükseltiyor.

7. Volkswagen e-Up

e-up

Volkswagen e-Up bütçe dostu bir araç değil. Bu nedenle Nissan Leaf gibi daha uygun seçenekler aracını değiştirmek isteyenler için daha cazip görünse de, sağlam, iyi tasarlanmış ve sürüşü keyifli ve kolay bir otomobil Volkswagen e-Up. Tam dolu bataryayla 150 kilometre idare edebiliyorsunuz.

8. Volkswagen e-Golf

e-golf

Ailelerin sıklıkla tercih ettiği Golf’ün elektikli modeli diyebiliriz. 128 kilometre ila 189 kilometre arası yol vaadine bulunan Volkswagen e-Golf’ün daha çok kısa mesafeli yolculuklar için tercih edildiğini söyeyelim.

9. Chevy Spark EV

chevrolet
Kaynak: chevrolet.com

En iyi elektrikli araba olduğu söylenemese de, Chevy Spark EV kesinlikle en çok sevilen ve tercih edilen elektrikli otomobiller arasında. Küçük ve uygun fiyatlı bir araba olan Chevy Spark EV, Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok satan elektrikli otomobili. Ayrıca, bu otomobille 132 km yol alabiliyorsunuz.

10. Mercedes B-Class Electric

mercedes

İç hacminin genişliği ve rahatlığıyla övülen Mercedes B-Class Electric, aynı zamanda tam şarjlı haldeyken 135 kilometre menzile sahip.

11. Fiat 500e

fiat

Fiat 500e de en iyi elektrikli otomobiller listesine girmeyi hak ediyor. Küçük ve sevimli bir otomobil olan Fiat 500e’nin seveni de çok. 140 kilometre menziliyle yollarda sık sık göreceğimiz araçlar arasında yer alıyor.

 

Siz de mi elektrikli otomobillere meraklısınız? Ya da belki de bir tanesine sahipsinizdir? Deneyimlerinizi bizimle paylaşmak için aşağıdaki “Yorumlar” bölümüne yazmanız yeterli.

Önceki YazıSonraki Yazı