Fitness Nedir?

Fitness Nedir?

Herkesin az çok bildiği, duyduğu ama net şeyler söylemedği bir konu: Fitness… Evet konumuz “fitness nedir?” Fitness hayatımıza Keene P. Dimick’nin  Lifecycle egzersiz bisikletini icat etmesiyle giriyor, diyebiliriz. Daha sonra 1980’li yıllara kadar  egzersiz aletleri geliştirerek ve popülerite kazanmaya devam ediyor. Olivia Newton-John, 1982 yılında yaptığı “Let’s Get Physical” videsou ile de fitness kavramını bambaşka bir boyuta ulaşıyor. Artık işin içine step aerobik, merdiven tırmanma makineleri, eliptik cross-trainer, cross-country kayak makineleri, aerobik rider ve aquatic egzersiz gibi faaliyetler de girince fitness için bambaşka bir dünya başlıyor. Fitness ile ilgili detaylı bilgi ve fitness çeşitleri yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Fitness Ne İşe Yarar?

Fitness Nedir Ne İşe Yarar?

Evet işte fitness’ın hayatımıza girişi bu şekilde…  Peki “fitness ne işe yarar?” Fitness kelime anlamı olarak “uygun olmak” demektir. Yani  fiziksel olarak uygunluk da diyebiliriz buna. Günlük hayatımızda daha zinde uyanmak, bu zindeliği sürürmek ve fiziksel olarak yeterli enerjiye, dayanıklığa sahip olmak için fitness yaparız. İşin özeti budur aslında. Fitness en çok vücut geliştirme sporuyla karıştırılır. Vücut geliştirme sporuyla olan farklarını anlarsak fitness’in ne olduğunu bilmek daha kolay olacaktır. Vücut geliştirme daha çok görsel olarak kasları büyütmeye yönelik bir branştır. Vücut geliştirme ile ilgili müsabakalar ve yarışmalar düzenlenir. Fitness ise daha çok iyi hissetme, zinde olma ve fiziksel olarak enerji arttırma gibi amaçları hedefler. Bir vucüt geliştiricisinin 1000 metre yüzmek, 1 saat bisiklete binmek için becerileri her zaman olmayabilir.  Bu becerilerden herhangi birine sahip olmayan birinin fit olduğunu söylemek doğru olmaz. Aynı şekilde büyük, o meşhur baklavalara sahip olmamak da fit olmaya engel değildir. Buna örnek olarak ünlü tenisçi Roger Federer’i verebiliriz. İnternetten üstsüz bir fotoğrafını bulun, son derece kassız görünen bir adam. Ama teniste bir efsane yani oldukça fit biri. Özetle eğer zinde kalmak, enerjimizi attırmak ve fiziksel olarak dayanaklı olmak istiyorsanız fitness doğru bir tercih olacaktır.  Hadi gelin şimdi fitness’da bulunan  crunch hareketinden ve farklı fitness programlarına bakalım!

Fitness Çeşitleri Nelerdir?

Fitness Nedir Fitness Çeşitleri

Crunch Fitness Nedir?

Crunch, karın hareketlerine odaklanan bir fitness hareketidir. Crunch; karında bulunan yağları yakmayı, karın kaslarını ön plana çıkarmayı hedefler. Eğer amacınız bir türlü gitmeyen göbeğinize çözüm bulmak ise sizin için ideal metot bu olabilir. Crunch fitness yaparken ayaklarınızın yerde olduğundan emin olmalı, karın kaslarınız sıkmalı, kürek kemiklerinizi hareket esnasında yerden yükseltmelisiniz. Fitness yaparken rahat etmenizi sağlayacak spor giyim ve ayakkabıları kategorimiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Hidrolik Fitness Nedir?

Hidrolik fitness, kadınlar için özel olarak hazırlnamış bir fitness programıdır. 9 farklı fitness aletiyle 9 farklı kasınızı çalıştırabileceğiniz zayıflamak ve sıkılaşmak isteyenler için oldukça verimli bir programdır. Hidrolik fitness antrenman programı her alette 45 saniye egresiz sonra 30 saniye dinlenme yaparak bir set tamamlanır. Bu setleri 3 veya 4 kere tekrarlayarak 30-40 dk’lık bir antrenman çıkarabilmektir. Hidrolik fitness sadece zayıflama amacıyla değil fizik tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

Zumba Fitness Nedir?

Sanırım fitness çeşitleri arasında en eğlencelisi zumba fitnessdir. Zumba 90’lı yıllarla beraber hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Zumba, Latin danslarından esinlenerek ortaya çıkmış bir fitness programıdır. Zumba fitness sayesinde  hem stresiniz atabilir, hem kalori haracyabilir hem de koordinasyonuzu geliştirebilirsiniz. Bir insan bir spordan daha ne ister ki? “Spor yaparken sıkılıyorum, biraz da sosyal ortam olsun, müziğe de bayılırım…” diyosanız bir dakika bile beklemeyin ve eğlenceli Latin müziklerine kendinizi kaptırın.

Fitness Nedir Zumba Fitness

Jumping Fitness Nedir?

İşte size yine aşırı eğleneceğiniz bir fitness programı. Jumping fitness hem çocukluğunuza dönüp eğleneceğiniz hem de kalori yakacabileceğiniz bir programdır. Trambolin üstünde zıplayarak ne kadar keyif alacağınızı oturduğunuz yerden bile hissedebilirsiniz. Stres atmak ve etkili kilo verme için ideal… Jumping fitness sayesinde 45 dk’da 750 kalori yakabilrsiniz. Başta karın, bacak, kalça kasları olmak üzere tüm vücudu tümüyle çalıştırır, kondisyonu attırır.

Fitness Kardiyo Nedir?

Kardiyo yaptığımızda  nabız atım sayısının yapılan egzersizle beraber artması ve bu nedenle kan akış hızının değişmesini sağlayan bir fitness programıdır. Kan akış hızı kas gelişimi ve yağ yakımı için gereklidir. Kardiyonun da kendi için de iki farklı metodu bulunmaktadır. Bunlardan size en uygun olanını seçebilirsiniz. İlki; liss kardiyodur. Bu kardiyo metodu yoğun bir efor sarfetmenizi istemiyor. Stres atabilmenizi sağlayan terapi gibi bir antrenaman deneyimi sunuyor. İkincisi ise HIIT kardiyodur. HIIT kardiyo kısa zamanda yoğun efor sarfetmezini isteyen bir programdır. Kısa sürede yüksek kalori yaktırmayı hedefler ama bir o kadar yorucu bir programdır.

Fitness nedir?” ile ilgili genel bilgiler bunlar, umarım size uygun olanınızı bulabilmeniz için faydalı bir yazı olmuştur. En yakın zamanda size uygun olan bir sporla hayatınızı daha mutlu ve sağlıklı bir hale getirmeniz dileğiyle… İhtiyacınız olan tüm ürünleri Spor & Outdoor kategorimizden inceleyebileceğinizi hatırlatalım. Sporla kalın…

Önceki YazıSonraki Yazı