Soğuk Havada Spor Yapmak

Soğuk Havada Spor Yapmak

Spor salonunda saatler geçirmektense açık havada spor yapmayı tercih edenlerdenseniz fit ve sağlıklı bir vücudu korumak için kışın da bu rutininize devam etmen31iz gerektiğini biliyorsunuzdur. Öte yandan soğuk havada spor yapmak spor salonunda ya da yaz aylarında açık havada spor yapmaya benzemez. Vücut dengenizi korumak, hastalıklara karşı direncinizi artırmak ve gerçekten doğru bir şekilde soğuk havada spor yapmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin.

Doğru motivasyonu bulun.

Soğuk Havada Spor Yapmak

Soğuk havada spor yapmak için doğru ve sağlıklı motivasyonu bulmazsanız hiç kimse sizi sıcacık evinizden dışarı çıkartmayacaktır, bunu bilesiniz. Soğuk havada spor yapmak kimi zaman yumuşak yastığınıza veda etmek, kimi zaman yemek sonrası TV keyfinden feragat etmek, kimi zaman da normal vaktinizden 1 saat daha erken kalmak anlamına gelebilir. Kışın açık havada spor yapabilmek için her şeyden önce birden fazla engel ile karşılaşacağınızı bilmeniz gerekiyor; ancak eğer doğru motivasyon ile hareket eder ve o motivasyon sayesinde soğukta spor yapmak için dışarı çıkacak gücü kendinizde yaratırsanız daha da kimse sizi durduramaz.

Altın kural: İyi ısındığınızdan emin olun.

Sağlıklı bir motivasyon kaynağı yakaladıktan sonra soğuk havada spor yapmak için ilk kural, vücudunuzu iyi ısıtmaktan geçiyor. Spora başlamadan önce yapacağınız ısınma hareketleri kış mevsiminde her zamankinden daha da büyük önem taşıyor. Isınma sürenizi normalden biraz daha uzun tutarak kaslarınızı soğuk havada yapacağınız egzersizlere karşı hazır hale getirebilir ve olası sakatlanmaları önlemiş olursunuz.

Soğuk Havada Spor Yapmak

Spor kıyafetleri seçiminizi bilinçli yapın.

Soğuk havada spor yapmak ve bu işten alnınızın akıyla çıkmak için kıyafetlerinize de büyük bir iş düşüyor. Pamuklu kumaştan kıyafetler veya yünlü kazaklar terle birlikte ıslanacağı için vücudunuzu da nemli bırakacaktır, bu yüzden her ne kadar bu kumaşlar ilk düşüncede kış sporları için ideal olarak görünse de hastalığa davetiye çıkartabilecek niteliktedir.

Soğuk Havada Spor Yapmak

Bunun yerine özellikle soğuk havalarda spor yapmak için özel olarak üretilen ve özel kumaşlardan tasarlanan, teri vücudun dışına atan termal kıyafetler seçmek daha doğru bir tercih olacaktır.  Termal eşofmanlarınızın üzerine ise mutlaka kapüşonu olan ve sizi rüzgardan koruyacak bir rüzgarlık almanız şart. Soğuk havada spor ile uğraşmanın en riskli tarafı, terledikten ve vücudunuzdaki gözenekleri açtıktan sonra yiyeceğiniz soğuktur. Eğer doğru kıyafet tercihi yaparsanız bu tehlikeli riskin önüne geçmiş olursunuz; aksi takdirde ilk soğuk havada spor deneyiminiz son deneyiminize dönüşebilir.

Bol su için. Hem de her zaman.

Su içmenin öneminden ve faydalarından ne kadar bahsetsek az. Sadece çok terlediğiniz sıcak havalarda değil, soğuk havalarda da bol su içmek büyük önem taşıyor. Soğuk havada yapılan egzersizlerde dehidrasyon yaşamamak için 15-20 dakikada bir su içebilir ve vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Burada önemli olan içtiğiniz suyun kesinlikle buzdolabı sıcaklığında olmamasıdır. Soğuk havada sık ve derin nefesler alarak hassasiyetini artırdığınız boğazınızı bir de buz gibi bir suyla beslerseniz bakteri ve virüsleri adeta bünyenize davet etmiş olursunuz. Spor yapmak üzere çıktığınızda yanınıza aldığınız suyun daima oda sıcaklığında olduğundan emin olun.

Soğuk Havada Spor Yapmak

Söz konusu su olduğunda değinmemiz gereken bir konu daha var ki, o da soğuk havada spor sonrası alacağınız duşun kalitesidir. Üşüdüğünüz ve soğukta bulunduğunuz için eve gelir gelmez sıcak bir duş alma ihtiyacı hissedebilirsiniz, ancak bu noktada suyun sıcaklığını ayarlayabilmek çok önemli. Vücudunuzu ani ısı değişimlerinden korumak için hemen sıcak suyun altına girmeyin, onun yerine suyu yavaş yavaş ısıttığınız ve ılık düzeyde bir su sıcaklığı ile duş alın. Ilık su ile duştan sonra kuru, temiz ve pamuklu giysiler giymeyi ihmal etmeyin.

Doğru ve dengeli beslenme ile sporu destekleyin.

Soğuk havada spor yapmanın ardından vücudunuzun ihtiyaç duyduğu daha fazla ısıyı doğru şekilde beslenerek de dengelemeniz ve tamamlamanız mümkün. Bu noktada yapılacak en doğru şeylerden bir tanesi, spordan yarım saat önce karbonhidrat ağırlıklı beslenerek enerji depolamak olacaktır. Sporunuzu tamamladıktan sonra ise en fazla yarım saat içerisinde protein ağırlıklı bir öğün daha depolayarak hem vücut ısınızı her zamanki dengesine kavuşturabilir, hem de yaptığınız sporun daha etkili ve verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Soğuk Havada Spor Yapmak

Soğuk havada spor yapmak zorlayıcı ve çetrefilli olduğu kadar keyifli ve tatmin edici bir aktivite. Henüz denememiş olanlara ilk fırsatta sıcak yataklarına veda edip kendilerini sisli şehir sokaklarına atmalarını tavsiye eder, bol sağlıklı günler dileriz!

Soğuk havaların en keyifli outdoor aktivitelerinden biri daha: Balık tutma!

Önceki YazıSonraki Yazı