Film Replikleri: Aşkı Anlatan 10 Unutulmaz Replik

1. The Notebook

Filmlerden Aşkı Anlatan 10 Unutulmaz Replik

“-Kimi seçersem seçeyim birileri mutsuz olacak…

-Birilerinin ne istediğini bırak! Sen ne istiyorsun?”

Nicholas Sparks’ın unutulmaz romanından sinemalara uyarlanan bu aşk hikayesi Noah ve Allie isimli iki genç arasında yaşanıyor. Noah ve Allie’nin aşkı bir hatıra defteri üzerinden bizlere anlatılıyor.

2. Amelie

Amelie

“Sensiz şu anki duygularım ancak geçmişin kuru bir kabuğu olabilir.”

Amelie, 2001 yapımı bir Fransız filmi. Jean-Pierre Jeunet’in yönettiği bu romantik komedi küçük mutlulukların peşinde olan Amelie isimli karakterin hayatını anlatır. Amelie, kendi yalnızlığını fark eden ve ardından aşık olan bir karakterin hikayesi.

3. Shakespeare in Love

Shakespeare In Love

“Sen benimdin, rüyanın görkemiyle doldum. Ben rüyada sultandım, uyanınca hiç oldum.”

Genç Shakespeare ve onun aşk hayatını konu alan Shakespeare in Love, izleyicileri 16. yüzyıl İngiltere’sinde bir yolculuğa çıkarıyor. Genç Shakespeare’in o muhteşem oyunlarını yazmasına ilham kaynağı olan kadınla tanışma hikayesi bu.

4. Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal sunshine of the Spotless Mind

“Birini aklınızdan silebilirsiniz, ama onu kalbinizden atmak başka bir hikayedir.”

2004 yapımı Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Oscar ödülü almış bir film. Birbirlerini hafızalarından sildiren bir çiftin yeniden karşılaşmasını konu alan film, duyguların hafızadan çok daha kuvvetli olduğunu anlatıyor.

5. Big Fish

Big Fish

“İnsan, hayatının aşkını gördüğünde zaman dururmuş.”

Yönetmenliğini Tim Burton’ın yaptığı film, William Bloom’un babası ile ilgili anıları toplamasını konu alıyor.

6. Frozen

Frozen

“- Olaf, eriyorsun!

– Bazı insanlar için erimeye değer.”

Disney’in 2013 yapımı animasyon filmi Frozen – Karlar Ülkesi, Elsa ve Anna isimli iki prensesin başına gelenleri anlatıyor. Filmin en sevimli karakteri olan kardan adam Olaf ise Disney’in en sevilen karakterlerinden biri arasına girdi bile.

7. Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

“Kibir ve gururu dize getirebilecek tek gerçektir, aşk.”

Jane Austen’in romanında uyarlanan film gurur ve önyargıların aşkın önüne geçmesini konu alıyor. 1940 ve 2005 versiyonları olan film, Elizabeth Bennett ve Mr. Darcy isimli karakterlerini hikayesini anlatıyor.

8. Sweet November

Sweet November

“Sen benim ölümsüzlüğümsün.”

Kasımda Aşk Başkadır olarak Türkçe’ye çevrilen Sweet November, romantik filmler denince akla ilk gelenlerden. Film, Nelson ve Sara isimli karakterlerin aşık olma hikayesini işliyor.

9. Kelebeğin Rüyası

Kelebeğin Rüyası

“Aşk, en güzel bahanesidir şiirin.”

Senaryosunu Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve yine kendisi tarafından yönetilen Kelebeğin Rüyası, hayatlarını şiire adayan iki gencin hayatını anlatıyor. Şiir, aşk ve bir yandan mücadele edilen verem hastalığı filmin temelini oluşturur.

10. Sevmek Zamanı

Sevmek Zamanı

“Ben senin resmine aşığım.”

Sevmek Zamanı, 1965 yapımı bir Türk filmi. Müşfik Kenter’in oynadığı film, resme yani surete aşık olma konusu üzerinden ilerliyor. Fars Edebiyatı’nın da temel temalarından olan bu konu, Metin Erksan’ın yönetmenliğinde hikayeleştirilmiş.

Önceki YazıSonraki Yazı