Fırın Yemekleri

Fırın Yemekleri

Sadece hayal edin: Haşlanmış patates mi, fırın patates mi? Sütlaç mı, fırın sütlaç mı? Tencere karnıyarığı mı, yoksa fırından tüte tüte çıkmış bir karnıyarık mı? Eğer her birine cevabınız ikinci şık olduysa, aramıza hoşgeldiniz; demek ki siz de fırın yemekleri dendiğinde saygı duruşuna kalkanlardansınız. Ağır ağır pişerek suyunu bırakan et ve sebzeler, yemeğin her bir yanına eşit dağılan soslar ve fırının eve yaydığı o dayanılmaz koku… Fırından çıkan bir yemek kadar lezzetli bir şey olabilir mi? Bizler de sizin için en sık yapılan fırın yemekleri tariflerini derleyerek bir fırın sahibi olmanın nimetlerini bir kez daha sıralamak istedik. Peynirli, dereotlu fırın makarnasından koku sorunu yaratmayan fırında balığa, ayrılmaz ikili fırında patatesli tavuktan aksi hayal edilemeyen fırın sütlaca en leziz, en pratik ve en rağbet gören fırın yemekleri çeşitleri bu yazıda buluşuyor. Fırınlar açılsın, afiyetler olsun!

Fırın Yemekleri

1. Fırında Balık Tarifi

Fırın yemekleri deyip de fırında leziz mi leziz, sulu mu sulu, etli mi etli bir balık tarifyle başlamamak olmazdı. Fırında balık tarifi aslında pek çok farklı balık türünü içeren bir yemek olabiliyor; ama biz bu tarifimizde pişirilmesi en kolay balıklardan biri olan levreği ele alacağız. Fırında balık pişirmek, evde balık keyfinin en kokusuz, en zahmetsiz ve en pratik versiyonu. Sizi uğraştırmayacak, ailenin parmaklarını yalatacak fırında balık tarifi ile karşınızdayız.

Fırında balık tarifi

Fırın Yemekleri

2. Fırında Patatesli Tavuk Tarifi

Bir yanda nar gibi kızarmış tavuklar, diğer yanda pamuk gibi, yumuşacık, sulu sulu patates… Fırında patatesli tavuk, bir fırından çıkabilecek belki de en lezzetli şey! Özellikle kolay ve pratik misafir sofralarının bir numaralı çözümü olan fırında patatesli tavuk tarifi, çabukluğu ve lezzeti ile her mutfağa misafir olmuştur diye tahmin ediyoruz. Tabii istenen lezzete kavuşması için tavukların ustaca baharatlanması, patateslerin ideal ölçüde pişmesi ve her iki malzemenin dört dörtlük bir biçimde birbiriyle harmanlanması gerekiyor. En sihirli püf noktalarıyla fırında patatesli tavuk tarifi burada.

Fırında patatesli tavuk tarifi

Fırın Yemekleri

3. Fırında Makarna Tarifi

Öğrenci yemeklerinin, bekar evlerinin ve yemekle donatılmış anne sofralarının olmazsa olmazsa bir demirbaşı varsa o da kuşkusuz makarnadır. Salçalısı, kıymalısı, peynirlisi, fesleğenlisi derken pek çok farklı versiyonuyla tekrar tekrar bıkmadan yenecek olan makarnanın en lezzetli versiyonu ise kuşkusuz fırında makarna! Fırında makarna, pratik bir şekilde hazırlanan kallavi lezzetlerden. Fırında makarna tarifi ve yapılışıyla ilgili püf noktaları görmek için buyurun!

Fırında makarna tarifi

Fırın Yemekleri

4. Fırın Sütlaç Tarifi

Geleneksel mutfağımızın damakları şenlendiren niteliği ve zengin içeriği konusunda şüphede olan kimse yoktur. Hele de konu sütlü tatlılar olduğunda, mutfağımızın bize sunduğu nimetler arasında yer alan sütlaç, düşüncesinin bile insanı mutlu ettiği bir tat. Önce annelerimizin, anneannelerimiz mutfağında tanıştığımız, belki de ilk sevdiğimiz tatlılardan biri olan sütlaç nasıl yapılır? Hem kolay hem de lezzet garantili bir sütlaç tarifi arıyorsanız, bu ağızları sulandıran yazımıza hoş geldiniz diyelim. Aradığınız sütlaç tarifi bu olabilir!

Fırın sütlaç tarifi

Fırın Yemekleri

5. Fırında Hindi Tarifi

Hindi etinden yemek yapmak sanıldığı kadar zor değil! Sadece yılbaşı sofralarının olmazsa olmaz lezzeti değil, en gösterişli ve şatafatlı sofraların assolisti fırında hindi yapımıyla ilgili bilmeniz gereken tüm tüyoları sizler için derledik. Hindi tarifi ile ilgili kimseden duyamayacağınız birkaç küçük pratik taktik sayesinde siz de en zengin sofralarınıza nar gibi kızarmış bir hindi hazırlayabilir ve ailenize, sevdiklerinize ve misafirlerinize bir mide ziyafeti yaşatabilirsiniz.

Fırında hindi tarifi

İster fırında, ister tavada: Birbirinden lezzetli patlıcan yemekleri için hazır mısınız?

Önceki YazıSonraki Yazı