Patlıcan Yemekleri

Patlıcan Yemekleri

Sebze yemekleri söz konusu olduğunda, tabiri caizse midelerimizi bayram ettirmek için dünyaya gelmişçesine çok farklı tariflerin yapımını mümkün kılan bir sebze olarak patlıcan olmasaydı, sofralarımız gerçekten muazzam bir lezzetten mahrum kalmış olacaktı. Neyse ki bizim leziz tariflerle dolu bir mutfak kültürümüz var ve patlıcan da bu kültürün ayrılmaz bir parçası. Sofralarımızı şenlendiren, damaklarda iz bırakan patlıcan yemekleri, etli, etsiz, zeytinyağlı, tencerede, fırında, kısacası birden fazla yöntem kullanılarak kolaylıkla hazırlanabiliyor ve her farklı patlıcan yemeği tarifi, patlıcanın lezzet yelpazesinde bir başka aşamayı zorluyor sanki. Yani lezzet konusunda patlıcan yemekleri için tek rakip yine birbirleridir desek abartmış olmayız.
Eğer pazardan ya da marketten en güzel patlıcanları seçip eve geldiyseniz, patlıcanları dolapta daha fazla bekletmeden alkışlarla tencereye, tavaya, fırına alalım diyoruz. Bunun için size patlıcanla yapılan yemekler arasından birkaç patlıcan yemeği derledik. Bu yemeklerin tariflerini yine bloğumuzda bulabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun diyoruz!

Patlıcan Yemekleri Karnıyarık

1. Patlıcan Yemeklerinin En Gözdesi: Karnıyarık

En popüler, en çok özlenen, en çok sevilen patlıcan yemekleri arasında ilk sırayı asla başka tarife bırakmayacak olan bir patlıcan yemeği; karnıyarık. Kimisi için özellikle soğuk kış akşamlarının yemeği olan karnıyarık, aslında mevsimi olmayan, mevsimler ötesi patlıcan yemekleri arasında yer alıyor. Yani yazın canınız karnıyarık çekse, yazın da hiç ağırlık çöktü derdiyle uğraşmadan yiyebilirsiniz. İç harcına bağlı olarak zeytinyağlı patlıcan yemekleri kategorisinde bile yer alabilir. Hatta patlıcanları ayçiçek yağında kızartmak yerine, zeytinyağıyla ovalayıp közledikten sonra kıymalı harçla da doldurabilirsiniz.

Karnıyarık tarifi

Patlıcan Yemekleri İslim Kebabı

2. Kebabın En Güzel Hali: İslim Kebabı

Böyle bir lezzet ancak masallarda ballandıra ballandıra anlatılabilir diyenler, hayali gerçek yapmak için mutfaklara koşsun! Patlıcan yemekleri etsiz olur mu diyenler, kıymanın en güzel hali olan köftenin sarıp sarmaladığı şerit patlıcanlar ile yapılan islim kebabı için çok şeyden vazgeçebilir. Biz islim kebabı övgüsü ilan-ı aşk seviyesine ulaşan ne yiğitler gördük! İslim kebabı, temelde top halinde köfteciklere sarılan kızartılmış patlıcan şeritlerinden oluşuyor. Bu patlıcanlar fırında köfteyle birlikte öyle bir kızarıyor ki siz güzelliğinden utanıyorsunuz. Tadını da hiç sormayın, bu akşam yapıverin gitsin.

İslim kebabı tarifi

Patlıcan Yemekleri Patlıcan Musakka

3. Çok Aşığı Var Diyorlar: Patlıcan Musakka

Patlıcan ile kırmızı etin uyumunu bilmeyen yoktur. Bu nedenle, patlıcan yemekleri genellikle kırmızı etle, ya kuşbaşıyla ya da kıymayla yapılır ve etli patlıcan yemekleri en çok sevilen patlıcan lezzetlerinin başında gelir. Patlıcan musakka da etli patlıcan yemeklerinden biri ve çok âşığı var diyorlar. Özellikle tuzlu suda bekledikten sonra musakka için kızartılan patlıcanların musakkaya verdiği tat bir muhteşem. Aslında patlıcan yemekleri denince, patlıcanın yemekteki kullanımı genellikle önceden kızartılmış haliyle tavsiye ediliyor. Patlıcan musakka için de durum aynı. Bol kıymalı patlıcan musakkanın suyuna banmak için ekmekler de hazırlansın!

Durun durun önce patlıcan musakka tarifine buyurun.

Patlıcan Yemekleri Patlıcan Böreği

4. Çay Saatlerinin Baş Tacı: Patlıcan Böreği

Patlıcandan sadece ana yemek yapılır sandıysanız pek yanıldınız. Çay saatlerinin vazgeçilmez ikramlarından olan börek çeşitleri arasında patlıcanlı börek de yer alıyor ve üstelik el açması yufka açacak zamanınız olmadığında, hazır yufka kullanarak da kendisini lezzetiyle ortaya koyuyor. İç harçta kuru soğan seveni de var, sevmeyeni de. Sarımsak koyanı da var, koymayanı da. Bir de yine, kıyma eklerseniz, kıymalı patlıcanlı börek oluverir ki değmeyin yediğiniz zamanki keyfinize. Dumanı üstünde, fırından çıkan patlıcan böreği birazcık dinlenir, sonra dilimlenir ve soğumadan sofralara yetişir.

Patlıcan böreği tarifi görmek için tıklayın.

Ana yemek tamam, sıra tatlıda. Tadı damaklarınızda kalacak bir trileçe hazırlamaya ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı