Kişisel Bakım Rutini Sırasında Yaptığınız 11 Hata

Kişisel Bakım Rutini

Tabii ki hatasız kul olmaz; hepimiz zaman zaman hata yapabiliyoruz. Ancak asıl sorun, aynı hatayı ardarda yapıp, yaptığımızın hata olduğunun farkına varmadığımızda meydana çıkıyor. Hele ki söz konusu hatayı güzellik ve bakım rutini sırasında yapıyorsak vay halimize! Cilt bakımı, saç bakımı ya da genel olarak kişisel bakım sırasında farkında olmadan yaptığımız hatalar uzun vadede dönüp bizi ufak ufak ısırabilir. Yapıyor olabileceğiniz hataları önlemek ve ileride düşebileceğiniz güzellik yanlışlarından kaçınmak için size özel bir bakım hataları listesi hazırladık. Allık fırçası sürmekten doğru şampuan kullanımına, tırnak kesiminden cilt maskesi seçimine bakım rutini sırasında en sık yapılan hatalar ve çözümleri ile karşınızdayız.

Kişisel Bakım Fön

1. Saçlarınıza fön çekerken saç kurutma makinesini ve saç fırçasını yanlış tutuyorsunuz.

Evde bakım sırasında sık sık, belki de her gün yaptığımız bir güzellik hatasıyla start verelim. Ağır olan fön makinesini sağ elimizde, daha hafif olan saç fırçasını da sol elimizde tutmak içgüdüsel olarak bize doğru geliyor. Halbuki dominant olan sağ elinizle fırçayı tutmak fön çekme işlemini sizin için çok daha zahmetsiz hale getirecektir; zira daha hafif olan fırçayı kontrol etmeniz ve saçınızı şekillendirmeniz çok daha kolay bir hal alacaktır. Bu rutine kendinizi alıştırmanız belli bir süre alacaktır, ancak sonrasında saçlarınızın daha pürüzsüz olduğunun ve fön çekmeye daha az vakit harcadığınızın farkına varacaksınız.

2. Saç kremini sadece uçlara sürmekle yanlış yapıyorsunuz.

Saçlarımızın ağırlaşmasını ve yağlanmasını önlemek için saç kremini sadece uçlara sürmemiz gerektiğine inanırız, değil mi? Oysa ki içinde bulunduğumuz modern dünyada artık böyle bir sorunu dert etmemize gerek kalmıyor. Eskiden saç kremleri yalnızca saçların daha kolay taranması için geliştirildi, bu nedenle oldukça ağır ve yağlı bir kıvamları olurdu. Son zamanlarda ise ünlü kozmetik ve bakım markaları saç kremlerini yalnızca kolay tarama için değil, aynı zamanda genel saç bakımı sağlamak ve saçları güçlendirmek için de üretiyor. Bu nedenle saç kremini saçınızın tamamına uygulamak hem saçınızı ağırlaştırmaz, hem de daha sağlıklı ve tamamlanmış bir bakım uygulamanıza yardımcı olur.

Kişisel Bakım Saç Kremi
Kişisel Bakım Yüz Temizleme

3. Yüzünüz için doğru temizleyiciyi kullandığınıza emin misiniz?

Eğer makyajınızı ve yüzünüzü cilt temizleyici ile temizledikten sonra adeta gıcırdayan bir cilde kavuşuyorsanız, sandığınızın aksine yanlış bir cilt ürünü kullanıyor olabilirsiniz. Yüz bakımı sırasında temizleyiciyi su ile yüzünüzden arındırdıktan sonra cildiniz sıkışıyormuş hissi yaratıyorsa kullandığınız ürün cildinizdeki doğal nemi de alarak fazlasıyla kurutuyor olabilir. Hele ki yüzünüzü temizledikten sonra biri adeta suratınızı çekiyormuş gibi hissediyorsanız, kesinlikle cilt tipinize uygun bir temizleme ürünü kullanmıyorsunuz demektir. Farklı cilt tipleri için en doğru yüz temizleme ürünlerini şu şekilde sıralayabiliriz: Yağlı ciltler, scrub niteliği taşıyan jel temizleyiciler veya köpüklü tonikler ile can bulur. Kuru ciltler için ise en ideal temizleyici, içinde nemlendirici barındırandır. Cilt tipiniz her ne olursa olsun yüzünüzü yıkadıktan sonra mutlaka ama mutlaka nemlendirici krem sürmelisiniz.

4. Sadece yüze değil, göz altlarına da güneş kremi kullanmak şart.

Gözünüzün altındaki derinin vücudunuzdaki en ince deri olduğunu biliyor muydunuz? Böylesine hassas olan bir bölge için ekstadan bakım ve ilgi göstermeniz şart. Vücudunuz ve cildiniz için kullandığınız güneş kremleri, göz altındaki hassas derinin korunması için yeterli ve uygun türde kremler değildir. Yeterli olmaması bir yana, vücudunuzdaki nispeten daha kalın ve dayanıklı deri için tasarlanmış olan vücut kremleri, göz altında bulunan hassas molekül yapısına uzun vadede zarar bile verebilir. Bu yüzden de göz çevresine özel bir güneş kremi ve SPF özellikli nemlendirici göz altı kremleri kullanmanız büyük ölçüde yararınıza olacaktır. Göz altınız için özel olarak üretilen güneş kremleri sizi sadece güneşin zararlı ışınlarından korumakla kalmaz, aynı zamanda ilerleyen yaşlarda karşılaşabileceğiniz kırışıklık sorununu da önlemenize yardımcı olur.

Kişisel Bakım Güneş Kremi
Kişisel Bakım Sıcak Su

5. Bakım yaparken yüzünüzü sıcak su ile yıkamak büyük hata.

İster duşta olun, ister yüzünüzü temizliyor ya da ellerinizle yıkıyor olun, yüzünüz ile temas halinde olan sıcak su, cildinizde bulunan doğal yağları ve mineralleri öldürerek onu tahriş eder. Kaynar derecede sıcak su ile duş almak ya da yüzünüzü yıkamak o an için sizi rahatlatıyor olabilir, ancak cildiniz için oluşturduğu stresi tahmin bile edemezsiniz. Bakım rutini sırasında günlük olarak yaptığınız yüz yıkama işlemini ılık ya da soğuk su ile yapmakta fayda var. Yüzünüzü soğuk su ile yıkamayı tercih ettiğiniz takdirde hem cildinize, hem de genel fiziksel halinize canlılık ve tazelik katmış olursunuz, bizden söylemesi.

6. Saçınız ıslakken toka kullanmak, saçınıza verebileceğiniz en kalıcı zararlardan bir tanesi.

Saçlarınız ıslak olduklarında en hassas formundadırlar. Dikkat ettiyseniz saçlarınızı banyodan yeni çıktıktan hemen sonra taradığınızda elinizde ve tarakta normalden çok daha fazla saç teli bırakmış olursunuz. E doğal olarak da ıslak saçları lastik toka – işin açıkçası herhangi bir toka – ile tutturmak saç kırılmalarına adeta davetiye çıkartır. Bununla birlikte ıslak saçı toka ile tutturmak saç kuruduğunda şeklinin bozulmasına ve yamulmasına da sebep olabilir. Islak saçları toka ile toplayıp uyumaya kalkmak ise başlı başına bir hata, zira bu şekilde de hastalığa davetiye çıkartmış olursunuz. Saç tellerinizi gereğinden fazladan strese sokmak istemiyorsanız, saçınız tamamen kurumadan toka takmayın ve hiçbir koşul altında ıslak saç ile yatağa girmeyin.

Kişisel Bakım Toka
Kişisel Bakım Makyajla Uyumak

7. Yapmam diyenler bile yapıyor: Makyajı temizlemeden uyumak!

Söz konusu güzellike ve bakım olduğu zaman her kadının hayatının bir döneminde düştüğü en büyük hata, makyajını silmeden yatağa girmek ve uyumak oluyor. Kimi zaman yorgunluk, kimi zaman günün koşturmacası, kimi zaman da unutkanlık makyajımızı temizlemeden yatmamıza sebep oluyor. Oysa ki bu hatayı ne kadar çok yaparsanız, cildinize zarar verme olasılığınız da o kadar artar. Tıpkı vücudumuzun geri kalanı gibi yüzümüz ve cildimiz de sirküler bir ritimde fonksiyon gösterir ve biz uykudayken kendini yeniler. Geceleri yüzünüzde fondöten ve makyaj bulundurmak bu yenileme sürecine engel olarak ciltte ciddi hasarlar oluşturabilir. E sabah kalktığınızda o akmış makyajı temizlemekle uğraşmak da cabası.

8. Spora makyajla gitmek mi? Asla!

Buraya tabii ki kimseyi yargılamaya gelmedik; ne de olsa hepimiz birer kadın olarak nerede olursak olalım bakımlı olmak ve güzel görünmek isteriz – buna spor salonu da dahil. Ancak yüzünüzde koca bir tabaka fondöten, bol bol pudra ve cömertçe sürülmüş allık ile spor yapmak, gözenekleriniz tıkanmasına ve tahriş olmasına mükemmel bir zemin oluşturur. Her şey bir yana, alnınızdaki teri elinizle silmek istediğinzide yüzünüz bir ter ve makyaj bulamacı oluşur ve ne yalan söyleyelim, güzel görüneyim derken oldukça rahatsızlık verici bir görüntü oluşturabilirsiniz. Üstelik spor yaparken ve ter atarken vücuduzun olabildiğince serbest ve açık olması gerekir; bu nedenle spor salonuna makyajla gitmek kişisel bakım söz konusu olduğunda yapabileceğiniz en büyük hatalarından bir tanesidir.

Kişisel Bakım Spor Salonu
Kişisel Bakım Duş

9. Duşta önce yüzünüzü, sonra saçınızı mı yıkıyorsunuz? Büyük bir hata daha.

Şampuanınızda bulunan pek çok madde, yüzünüz ile temas etmesi halinde tıkanık gözeneklere yol açabilir. Kişisel bakım uzmanları bu gerçeği göz önünde bulundurarak çoğu zaman müşterilerine duşa girer girmez saçlarını yıkamalarını tavsiye ederler. Saç çizginizde, yüzünüzün kenarlarında veya boynunuzda sivilce ve benzeri alerjenler meydana geliyorsa bunun sebebi saçınızı şampuanladıktan sonra yüzünüzü temizlememenizden kaynaklanıyor olabilir. Duştaki bakım planı söz konusu olduğunda küçük bir sıralama değişikliğine giderek önce saçınızı yıkamayı, sonra da yüzünüzü temizlemeyi deneyebilir ve etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

10. Alt kirpiklerinize rimel sürmenin ne kadar anlamsız olduğunu hiç düşündünüz mü?

Söz konusu güzel ve bakımlı kirpikler olduğunda kabul etmeliyiz ki hiçbir makyaj malzemesi kadınların gözlerini kaliteli sürülmüş bir rimel kadar ortaya çıkartamaz. Tabii rimel sürmenin de kendine özel teknikleri yok değil. Alt kirpiklerinize rimel sürmek, gözlerinizi daha küçük ve daha karanlık göstermekle kalmaz, aynı zamanda gözlerinizin altında makyaj kalıntılarının ve siyah makyaj izlerinin oluşmasını da garanti eder. Bununla birlikte üst kirpiklerinize süreceğiniz rimel de ister istemez gözünüzü kırptığınızda alt kirpiklerinize de geçecek ve onları oldukça doğal bir biçimde boyayacaktır. E hal böyleyken bir de alt kirpiklerinize rimel sürmekle uğraşmanız ve ayna önünde kıvranmanız sizce de çok gereksiz değil mi?

Kişisel Bakım Rimel
Kişisel Bakım Kaş Bakımı

11. Kaşlarınıza gereken önemi vermemeniz de maalesef yüzünüze vuracağımız son hata.

Kaşlarınızı aldırmanız ve onlara arzu ettiğiniz şekli vermeniz yetmez. Makyaj malzemeleri arasında asla atlamamanız gereken en önemli ürünlerden bir tanesi de kaş kalemi. Allığı, fondöteni, kalemi ve ruju ile kusursuz bir makyaj yapmışken kaşlarınızı olduğu gibi bırakıyorsanız çok büyük bir yanlışa düşüyorsunuz demektir. Kaşlarınız, gözlerinizi ortaya çıkartan, en az far veya eyeliner kadar etkili olan birer unsur. Kaşlarınız dolgun ve şekilli olsa bile üzerlerinden benzer tonda bir kaş kalemi ile geçmeniz bakışlarınız üzerinde tahmin edemeyeceğiniz kadar önemli bir etki yaratma potansiyeline sahiptir.

Hazır söz bakımdan açılmışken kirpik bakımı ile ilgili yazımızı okumaya ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı