İlginç Sporlar

İlginç Sporlar

Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan insanlar, kimi zaman eğlenmek kimi zaman da topluma ait değerlerin ritüeller yoluyla gösterilmesi ve pekiştirilmesi amacıyla pek çok değişik aktivite icat ettiler. Bu aktivitelerden biri de spor. İnsanın içine yaşadığı kültür en başından beri spora önem verdi. Kökenleri çok eskiye dayanan birçok spor günümüzde çağdaş halleriyle karşımıza çıkıyor. Fakat biz herkesçe bilinen spor dalları konusunda değil de, duyanları, görenleri şaşkına çeviren, ardında yatan mantığı anlamakta güçlük çekebileceğimiz en ilginç sporlar konusunda bir yazı yazalım dedik. Sizin için dünyanın en ilginç 11 sporunu derledik. Hazır! Başla!

1. Ateşli Futbol (Fireball Soccer)

Ateşli Futbol

Endonezyalı öğrencilerin Ramazan ayını karşılamak için oynadığı bu oyunda, topunuz bir Hindistan cevizi ve alev alev yanıyor. Topun maç süresi boyunca yanması için belirli bir süre gaz yağında bekletilmesi gerekiyor. Yanmamak için büyün oyuncular kendilerini tuza ve yanmayan baharatlara buluyor.

2. Eş Taşıma (Wife-Carrying)

Eş Taşıma

Erkekler eşlerini omuzlarına alıyor ve engelli koşuya başlıyor. Kazanan eşinin ağırlığınca bira ile ödüllendiriliyor. Farklı taşıma stilleri de icat edilmiş. Bu ilginç sporun memleketi ise Finlandiya. Birlikte vakit geçirememekten yakınan eşler için birebir.

3. Ütü Yapmak? (Extreme Ironing)

Ütü

Dünyanın en ilginç sporlarından biri olmasının yanı sıra en anlamsız aktivitelerinden biri olmaya da aday gösterilebilir. Ütünüzü ve ütü masanızı alıp uzak bir bölgeye (dağa, tarlaya, uçurum kenarına, mağaraya, tekne ya da bot içinde denize vb.) giderek ütülemeye başlıyorsunuz. E yani? Yani, bu kadar.

4. Zorbing

Zorbing

Bir hamster olduğunuzu hayal edin. Egzersiz topunuzun içine girin ve güzelce sabitlendikten sonra kendinizi bir tepeden aşağıya salıverin. Dünya dönüyor, sizin başınız dönse ne yazar!

5. Peynir Yuvarlama (Cheese Rolling)

Peynir yuvarlama

İsraf filan demeden onca peyniri tepeden aşağıya yuvarla, sonra da peşinden koş! Hem ekstrem (!) sporlardan biri hem de çok ilginç! Kazananın ödülü peynir. Peynir düşkünlerinin favori sporu olmaya aday bu spor İngiltere menşeli.

6. Deve Yarışı

Deve Yarışı

Evet, güreş değil. Bildiğimiz yarış. Her sene Avusturalya’nın Alice Springs kentinde ve Queensland’ın uzak bir kenti olan Boulia’da düzenlenen deve yarışlarının katılımcıları genellikle Ortadoğu’dan gelmekte. Spor Ortadoğu’da da oldukça yaygın Kazananın ödülü ise 25.000 dolar.

7. Köpek Sörfü

Köpek Sörfü

Bu sefer sörf tahtasının üzerinde insanlar değil, köpekler var. Köpek sörfü genellikle köpek ile sahibinin arasındaki bağı güçlendirmek amacıyla yapılsa da, California’da bazen yarışlar da düzenlenebiliyor. Bu sporun kökeni ise San Diego.

8. Quidditch

Quidich

Siz her ne kadar Quidditch’in Harry Potter kitaplarında ve filmlerinde izlediğiniz kurgusal bir spor olduğunu sansanız da, hayranlar çok gecikmeden bu sporu hayata geçirdiler. Ülkemizde ODTÜ, Uludağ Üniversitesi, İTÜ, Bilkent, Hacettepe, Işık ve Boğaziçi üniversitelerinde Quidditch takımları ve toplulukları bulunuyor.

9. Çamur Olimpiyatları (Mud Olympics)

Çamur

Hem kirlenip hem de bir olimpiyata katılabilirsiniz. Almanya, Brünsbüttel’de her yıl gerçekleşen çamur olimpiyatları Elbe Nehri’nin kenarındaki çamurlara bulanarak başlıyor. Futbol, voleybol gibi yaygın spor dallarını çamurlu bir halde yapıyorsunuz ve olimpiyatların kendine has birkaç oyunu da var elbette.

10. Yüz Topu (Faceball)

Yüz Topu

İki sandalye, bir top ve rakibiniz. Faceball için gereken tek şey bu. Ofiste bile oynayabilirsiniz. Aranızda 3 metre olacak şekilde karşılıklı olarak sandalyelere oturun. Topu tamamen sabit durmak zorunda olan rakibinizin kafasının herhangi bir yerine isabet ettirmeye çalışın.

11. Satranç Boksu (Chess Boxing)

Satranç

Hem kaslı hem de akıllı olanlar için en ideal sporlardan biri satranç boksu. Londra ve Berlin’de popüler olan bu spor değişmeli olarak boks ve satranç seanslarından oluşuyor.

 

Bu ilginç sporlardan herhangi birine katıldınız ya da izlediyseniz, yorumlarınızla bize deneyimlerinizi anlatmayı ihmal etmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı