UYUMUN SIRRI; ERİL VE DİŞİL ENERJİ

eril ve dişil enerji

Eril ve dişil enerji, biyolojik cinsiyetten bağımsız olarak kim olduğunuzun özünü oluşturuyor. Bu enerjilerin biri olmadan diğeri tamamlanamıyor. Yani eril dişil enerji uyumunu yakalamak oldukça önemli. Eril ve dişil enerjinin ne olduğunu ve bu enerjileri yükseltmek için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız okumaya devam edebilir; enerjinizi nasıl dengeleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

eril ve dişil enerji

Dişil Enerji Nedir?

Dişil enerji, insanlarla anlamlı ve tatmin edici bir şekilde bağ kurmak için gereken besleyici özelliklerin tamamı olarak biliniyor. Hayatın akışıyla hareket etmeniz, yaratıcı enerjinizi kucaklamanız, dans etmeniz ve içsel sürecinize uyum sağlamanız dişil enerji tarafınız ile bağdaştırılıyor. Dişil enerji bir nehir gibi bazen sakin ve sabırlı, bazense güçlü ve hareketli olabiliyor. 

Dişil enerjiyi tanımlamak için kalp merkezli, akışkan, yaratıcı, besleyici ve alıcı gibi sıfatların yanı sıra tanrıça, kraliçe ve anne gibi isimler kullanılıyor.

eril ve dişil enerji

Eril Enerji Nedir?

Bünyeniz dişil enerjiyle birlikte eril enerjiyi de barındırıyor. Peki eril enerji ne demek? 

Eril enerji, varlığınızın harekete geçmekten sorumlu olan tarafı olarak biliyor. Aynı zamanda bağımsız ve analitik. Yani aslında sol beyni temsil ediyor. Herkeste bulunan bu enerji, bazılarında daha baskın. Eril enerji uygun şekilde kullanıldığında yaratıcı, pratik ve vizyoner olabiliyor; ancak kötüye kullanıldığında ego, öfke sorunları, küskünlük ve iç çatışma ile sonuçlanabiliyor. 

Eril enerjiyi tanımlamak için kendinden emin, hedef odaklı, azimli, koruyucu ve verici gibi sıfatların yanı sıra kahraman, şampiyon, alfa ve baba gibi isimler kullanılıyor.

eril ve dişil enerji

Eril ve Dişil Enerjinin Etkileri

İster kadın ister erkek olarak doğmuş olun, herkeste eril ve dişil enerji birlikte yer alıyor. Bu enerjilerin kişiliğinizi nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü? Önce dişil enerjinin sizi nasıl şekillendirdiğine bakalım.

Dişil enerjinin özü, yoktan var olan bir yaratım. Akıcı ve dinamik olarak biliniyor. Hareketleri tahmin edilemiyor veya her zaman rasyonel olarak açıklanamıyor. Deneyimlemek istediği şeyin frekansını bünyesinde barındırıyor ve bir mıknatıs gibi kendine çekiyor. 

Dişil enerji, eril enerjiye görünmeyen olasılıkları görebiliyor. Böylece mantığa aykırı ve daha önce imkansız olan fırsatlar yaratabiliyor. Dişil enerji sayesinde sezgilerinize dokunabiliyor ve yüksek benliğinizden rehberlik alabiliyorsunuz. Ayrıca yeni gelene yer açma ve eskiyi bırakma zamanının geldiğini de anlıyor. Böylece ölümün ve yeniden doğuşun doğal ritmine göre yaşayabiliyor.

Dişil enerji duygularını bastıramıyor. Duyguların ve hislerin değerli haberciler olduğunun fakında olarak hareket ediyor. Hissetmekten korkmuyor.

Dişil enerji için A noktasından B noktasına nasıl gidileceği önemli değil. Asıl odaklandığı şey, haritada olmasa bile istediği herhangi bir hedefe nasıl ulaşılacağı. Gerekirse daha hızlı hareket ederek hedefine ulaşmak için yeni yollar yaratıyor. Dişil enerjinin diğer etkileri ise şöyle;

 • Yaratıcı,
 • İlham verici,
 • Besleyici,
 • Destekleyici,
 • Sezgisel,
 • Empatik.

Dişil enerji sevgiyi arzuluyor ve doyuma ulaşması için sevgi alması gerekiyor. Su gibi an be an akan bu enerji hayranlık istiyor; beğenilmeyi ve takdir edilmeyi seviyor. İltifat almak dişil enerjiyi aydınlatıyor.

Dişil enerjiniz güçlü olduğunda, bedeninizle ve sezgilerinizle güçlü bir bağlantınız oluyor ve kalbinizde hissettiklerinize göre kararlar verebiliyorsunuz. 

Dişil enerjinin etkilerini öğrendiniz. Peki eril enerji sizi nasıl etkiliyor? 

Eril enerji istikrarlı ve daha öngörülebilir. Güçlü yönleri irade, netlik ve odaklanma. Yani mantığını doğru bir şekilde kullanmayı biliyor.

Aynı zamanda koruyucu. Böylece tehlikenin kokusunu uzaktan alıyor, kendisini ve sevdiklerini hiçbir şeyin tehdit etmesine izin vermiyor. Gerekirse sevdikleri için savaşıyor. 

Eril enerji bazen acımasız şekilde dürüst olabiliyor ve doğru şeyleri savunduğu için başkalarının ne düşündüğünü umursamıyor.  Kendisi için daha fazla zorluk anlamına gelse bile doğru olanı yapıyor. 

Dişil enerjinin aksine, eril enerji haritaya sadık kalıyor. C’ye ulaşmak için önce A’dan B’ye gitmesi gerektiğini biliyor. Bu nedenle genellikle planı takip ediyor; ancak plan inançlarıyla çeliştiğinde, değerlerini yansıtan yeni bir plan oluşturması hiç de imkansız olmuyor. Eril enerjinin diğer etkileri ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Güçlü,
 • Kararlı,
 • Özgüvenli,
 • Özgür.

Ancak eril enerji çok baskın olduğunda, kendinizi değerli, tatmin olmuş veya takdir edilmiş hissetmeyebilirsiniz. Ne kadar iltifat alırsanız alın işe yaramayabilir. Bazı küçük aktivitelerle bu iki enerjiyi dengelemek ve uyumu yakalamak mümkün.

eril ve dişil enerji

Dişil Enerji Yükseltme

Sezgilerin ve duyguların yansıması olan dişil enerji, sürekli bir şeylerle mücadele etmek ve günlük hayatın koşturmacalarından dolayı eril enerjinin gerisinde kalabiliyor. İçsel dünyanızı dinleyerek ve bazı küçük pratiklerle dişil enerjinizi yükseltebilirsiniz. İşte dişil enerjinizi yükseltmenize yardımcı olacak bazı ipuçları: 

 • Günlük meditasyon yapın

Günlük rutininize 10-20 dakikalık bir dişil enerji meditasyonu ekleyin. Böylece bedeninizle, doğal varlığınızla ve sezgilerinizle bağlantı kurmak için kendinize alan tanıyabilir; zihninizin dinlenmesine izin verebilirsiniz.

 • Kahve yerine bitki çayı tüketin

Günün yorgunluğunu atmak ve stresinizi azaltmak, eril enerjiyi yavaşlatmak için kahve gibi kalp ritmini hızlandıran içecekler yerine melisa çayı, papatya çayı ya da ıhlamur içebilirsiniz. Özellikle hibiskus çayı dişil enerji yükseltmek için harika bir seçenek.

 • Varoluşunuza odaklanın

Ilık bir duş alın, mümkünse köpük banyosu yaparak kendinizi şımartın. Birkaç mum yakın ve sevdiğiniz çayı keyifle yudumlayın. Yalnızca kendinize odaklanın ve anın tadını çıkarın.

 • Doğada zaman geçirin

Doğa, sizin telaşlı ve çılgın modern yaşamlarınızdan çok daha yavaş bir hızla hareket ediyor. Doğada vakit geçirdiğinizde zihniniz ve bedeniniz hayatın doğal ritimlerine yeniden uyum sağlayabiliyor. Bir park bulun veya yürüyüşe çıkın. Çevrenize, çevrenizdeki seslere ve kokulara odaklanın. Toprağa basarak enerjinizi atın. Cildinizde güneş ışığını hissedin. Bitkileri ve çiçekleri yaşam alanınıza dahil etmek de dişil enerjinizin artmasına yardımcı olacaktır.

 • Dans edin

Hareket, zihniniz ve bedeniniz arasında akış yaratan bir eylem. Vücudunuzla yeniden iletişim kurmak için zaman ayırın ve başkalarının yargılarının kendinizle ilgili algınızı belirlemesine asla izin vermeyin. Dans edin, esneyin, hafif yürüyüşlere çıkarak kendinizi dinleyin. 

eril ve dişil enerji

Eril Enerji Nasıl Yükseltilir?

Eril enerjinizi geliştirmenin tek yolu onu kucaklamaktan geçiyor. Tıpkı dişil enerjide olduğu gibi yapabileceğiniz basit birkaç aktiviteyle eril enerjinizi de yükseltebilirsiniz:

 • Spor yapın

Ağırlık kaldırmak, rekabetçi sporlar yapmak veya doğada yürüyüşe çıkmak gibi çeşitli sportif aktiviteler eril enerjinizle temasa geçmenizi sağlıyor. Ayrıca box ve kick-box gibi endorfin ve testosteron salgılatan aktivitelerle de uğraşabilirsiniz. 

 • Vücudunuza iyi bakın

İyi yemek yiyin, yeterince uyuyun ve neredeyse her gün egzersiz yapın. Böylece ruh halinizi yükseltmek için gerekli enerjiyi kazanabilirsiniz.

 • Erkek arkadaşlarınızla vakit geçirin

Sık sık bir arada olduğunuz insanlar ister istemez sizi de etkiliyor. Diğerlerinden yararlanarak eril enerjinizi yükseltebilirsiniz. 

eril ve dişil enerji

Eril ve Dişil Enerji Nasıl Dengelenir?

Daha önce de belirtildiği gibi vermek eril, almak ise dişil bir eylem olarak görülüyor. Tüm ikilemlerde olduğu gibi bu alma-verme enerjisinin de dengede olması gerekiyor. 

Değersiz, stresli veya dağınık hissediyorsanız, eril ve dişil enerjileriniz dengesiz olabilir. Son zamanlarda hayatınızda neler olup bittiğini düşünün. Aşırı dozda eril enerji gerektiren bir “hayatta kalma modunda” çok fazla zaman geçirdiniz mi? Eğer öyleyse, dişil tarafınızın biraz ilgiye ihtiyacı olduğunu otomatik olarak bilirsiniz. Aynısı, çocuklarla sürekli zaman geçirdiğinizde ya da sürekli yemek yaptığınızda da geçerli. Zamanınızın çoğunu bu şekilde harcıyorsanız, eril enerjinizde düşme olabilir. Peki eril ve dişil enerjiyi dengelemenin bir yolu var mı? 

 • Eğer dişil enerjiniz düşük, eril enerjiniz yüksekse işe yoga yapmakla başlayabilirsiniz. Yoganın temel amaçlarından biri eril ve dişil enerji arasındaki boşluğu doldurmak. Her seferinde bir nefese odaklanmak, doğası gereği eril bir eylem. Pratik yapmak için kendinize vakit ayırmaksa dişil… 
 • Bol bol meditasyon yapın.
 • Sizi mutlu eden insanlarla bir araya gelin. Dostluk duygusunu hissedin ve eğlenin! Kahkaha atmak ve gülmek dişil enerjinize en iyi gelen eylemlerin başında geliyor.
 • Eğer bir ilişkiniz yoksa ya da ilişki söz konusu olduğunda korkularınız ön plana çıkıyorsa, kendinizi biraz rahat bırakın. Bu, teslimiyet ve açıklık duygularını hissederek dişil enerjiyi artırmanın başka bir yolu. 
 • Her zaman heyecanlanacak bir şeyiniz olmalı. Gelecekle ilgili planlar yapın ya da sizi heyecanlandıran aktivitelere katılın.
 • Eğer dişil enerjiniz daha dominantsa ve eril enerjinizi yükseltmek istiyorsanız gününüzü planlayın ve gün içinde kitap okumak ya da gezmek gibi sizi tatmin eden etkinlikleri bu plana dahil edin.
 • Video oyunları oynayın, rekabete dönüştürebileceğiniz aktiviteler yapın. Fiziksel gücünüzü zorlayın.

Kısacası, eril ve dişil enerji, evrende dengenin kurulmasına yardımcı olan karşıtlıklar üzerine inşa edilmiş bir ikiliği oluşturuyor. Her insan bir mikro evren olduğundan, eril ve dişil enerjiler herkesin içinde bulunuyor. Gelişmek için her ikisini de uyumlu hale getirmeyi, sevmeyi ve kabul etmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Önceki YazıSonraki Yazı