Einstein Kimdir?

Einstein Hayatı

Fizik, bilim ve zeka denince akla gelen ilk isim: Einstein. Bilmeyenlere duyuralım; son dönemlerde ünlü Alman fizikçinin en ünlü teorilerinden bazılarının barındığı mektuplar ortaya çıkmış ve açık artırmaya çıkartılarak satılmaya başlanmıştı. Bir tanesi birleşik alan teorisi, diğeri de daha çok felsefe üzerine olan 2 mektubun açık artırması 60 bin dolardan açılmıştı. Hazır gündeme gelmişken biz de bu efsanevi bilim insanını tekrar anımsayalım dedik.

Einstein Hayatı

1879 Almanya doğumlu Albert Einstein, çocukluğunun büyük bir kısmını Münih’te geçirdikten sonra lise ve üniversite eğitimini İsviçre’de bitirdi. İlk bilimsel makalelerini de bu dönemde yazan ve yayınlayan Einstein, özellikle 1905 yılında sonradan dünyaca kabul görecek ve fizik dünyasında devrim yaratacak 4 makale yayınlayarak bilim dünyasına giriş yaptı. Einstein, özellikle görelilik teorisi ile Newton mekaniğinin baskın olduğu uzay-alan anlayışında adeta bir çığır yaratan bilim adamı olarak biliniyor. 1921 yılında yürüttüğü fotoelektrik etki çalışmaları ile fizik kurallarını adeta yeniden yazan Einstein bu çalışmaların sonucunda aynı yıl Nobel Fizik Ödülü’ne de layık görülmüştür. Einstein teorileri doğal olarak hala günümüze kadar geçerliliğini ve kullanılabilirliğini korumakta; zira yalnızca matematiksel hesaplar ve denklemler üzerine kurduğu kuram ve teoriler ilerleyen dönemlerde deneysel olarak defalarca doğrulanmış ve kanıtlanmıştır.

Einstein tüm bunların yanı sıra zamanın ABD başkanı Roosevelt’e gönderdiği mektuplar ile de bilinir; zira kendisi Nazilerin nükleer bomba geliştirmesi endişesi taşıdığı için başkana ABD’nin de nükleer çalışmalara başlaması gerektiği üzerine tavsiyeler iletmiştir. Einstein’in 1933 yılında Nazi Partisi’nin yükselişi nedeni ile ülkesini terk ettiği ve ölümüne kadar ülkesine dönmeyerek o zamandan itibaren ABD’de yaşadığı da bilinenler arasında. Einstein 1955 yılında hayatını kaybetmiştir.

Einstein Teorileri

Einstein Teorileri

Einstein’ın en bilinen teorisi tabii ki görelilik kuramı. Özel görelilik ve genel görelilik kuramları olarak iki ayrı dalda incelenen teorilerden ilki, yani özel görelilik kuramı ya da izafiyet teorisi, temel olarak fizik yasalarının herhangi bir eylemsiz referans çerçevesinde aynı olduğu teorisi üzerine dayanır. Genel görelilik teorisi ise kütleli nesnelerin uzay-zamanda bir çarpışma yaptığını ve bunun “kütleçekim” olduğunu öne sürüyor. Her iki kuramın da günümüzde aktif olarak faal ve geçerli olduğunu hatırlatalım.

Einstein’ın diğer başlıca teorileri arasında fotoelektrik etki ve birleşik alan teorisi de var.

Einstein Beyni

Albert Einstein hakkında en az teorileri ve hayatı kadar merak edilen bir diğer şey de çok ilginç bir şekilde beyni. Az önce de bahsettik; Einstein 18 Nisan 1955 yılında, 76 yaşındayken aort anevrizması yırtılması sebebi ile hayatını kaybetmişti. Einstein vefatının hemen ardından otopsiye alınır, doğal olarak tüm organları için olduğu gibi beyni için de bir inceleme gerçekleştirilir. Otopsiyi yapan patoloji uzmanı Thomas Harvey, beynin bol bol fotoğrafını çektikten sonra onu 170 parçaya bölerek kafatasına geri yerleştirmek yerine bir kavanoza koyar. Kavanozu evine götüren Harvey, Einstein’ın ailesinden izinsiz olarak gerçekleştirdiği bu eylem yüzünden başını bir türlü dertten kurtaramaz. Çalıştığı hastanedeki işini kaybeden, karısı tarafından terk edilen ve en nihayetinde lisansından olan Thomas Harvey, 78 yaşına bastığında tartışmalı beyni Einstein’ın torununa teslim eder ve huzura kavuşur.

Bu arada hazır söz beyin ve zekadan açılmışken değinelim; pek çok spekülasyon, tahmin ve doğru olduğu iddia edilen rakam olsa da Einstein IQ testine hiçbir zaman girmemiştir, bu nedenle de IQ’sunun kaç olduğu net olarak bilinmemektedir.

Einstein Sözleri

Einstein Kimdir

Tabii ki böylesine yüce bir bilim adamının ağzından çıkar her sözün altın değerinde olduğunu söylemeye gerek yok. İnsanlar da bunun farkında olmalılar ki Einstein’ın özlü sözlerini derlemiş ve günümüze kadar muhafaza etmişler. İşte o düşündüren ve ilham veren sözlerden birkaçı.

“Kader, otoriteyi aşağıladığım için, beni bir otorite yaparak cezalandırdı.”
“Özel bir yeteneğim yok fakat tutkulu derecede meraklıyım.”
“Aynı anda hem savaşı engelleyip, hem de savaş hazırlığı içinde olamazsınız. Savaşı engellemek daha fazla inanç, cesaret ve azim gerektirir.”
“Naziler ve iki karım bana bir şey yapamadığına göre, hiç de fena sayılmam.”
“Övgünün aldatıcı ve yıkıcı etkisinden kaçmanın tek yolu, çalışmaya devam etmektir.”
“Hayatımızın ve genel olarak, bütün canlı varlıkların hayatının anlamı nedir? Bu soruya karşılık vermesini bilmek dindar olmayı gerektirir. Diyeceksin ki, böyle bir soruyu sormanın bir anlamı var mı? Ben de şunu söyleyeceğim sana: Kendi hayatına ve başkalarınınkine anlamsız gözüyle bakan bir insan, yalnız mutsuz olmakla kalmaz, yaşamayı bile kolay kolay beceremez.”
“Ben her zaman tek başına olmayı tercih ettim. Kendimi hiçbir zaman ülkeme, evime, arkadaşlarıma ve hatta aileme bile tam olarak ait hissetmedim. Tüm bu ilişkilerden ısrarla uzak durma isteğim hiç azalmadı ve yalnızlığa olan ihtiyacım her geçen sene daha da arttı. Böyle yaşayan bir insan, elbette sosyal hayat enerjisinden ve kaygısızlıktan yana bir şeyler kaybetmiştir. Öte yandan kendini, diğerlerinin görüşlerinden, âdetlerinden ve hükümlerinden bağımsız kılarak, kendi duruşunu bu güvenilmez temeller üzerine kurmamıştır.”

İşte karşınızda Marilyn Monroe hakkında bilmedikleriniz!

Önceki YazıSonraki Yazı