Yaz Kampları

Çocuk Kampları

Yaz tatilinde çocuklarınızın önünde kocaman üç ay var. Elbette, onlara beceriler kazandırmak uğruna çocukluklarından çalmak ve onları oyun oynamaktan alıkoymak tercih edilir bir seçenek değil ama yine de bu uzun süreyi hem eğlenerek hem de verimli bir şekilde geçirmelerini sağlamak elinizde: Kamplar! Türkiye’de çocuklar için en iyi yaz kampları şöyle:

1. MEB Gençlik Kampları

MEB Kampları

MEB yaz kampları velilerin en fazla rağbet gösterdiği yaz kamplarından. Her yaz düzenlenen bu yaz kamplarına başvurular mayıs ayının sonunda başlıyor ve haziran ayının başında sona eriyor. Çocuklar için en iyi yaz kampları arasında ve ücretsiz olduğundan erken başvurmanızda fayda var. Katılımcıların ulaşım dahil bütün masraflarını bakanlık karşılıyor. Ayrıca çocuklarınıza seyahat ve sağlık sigortası yapılıyor. Listedeki diğer kamplardan farklı olarak kız ve erkek dönemleri ayrı olan kampların bir dönemi 7 gün. Mavi (Deniz) ve Yeşil (Doğa) kampları var.

2. İstanbul Kamp

İstanbul Üniversitesi Kamp

Çocuklar için en iyi yaz kampları listemizdeki İstanbul Kamp, aslında tek bir dönemi kapsamıyor, yıl boyu aktif ama yetişkinleri için değil çocuklar için olan kamplar genelde yaz aylarında yapılıyor. O yüzden programı takip etmeniz gerekiyor. En son 18-19 Haziran 2016’da Babalar Günü Hediyesi olarak Baço Kamp’ı düzenlediler.

3. Geleceğin Yıldızları

Geleceğin Yıldızları

Çocuklar için en iyi yaz kampları arasında tam manasıyla yer alan Geleceğin Yıldızları, her yıl farklı şehirlerde birden fazla kamp yaparak çocuklarınıza kampı ve sporu sevdirmeyi amaçlıyor. 5-12 yaş için düzenlenen iki haftalık İstanbul Summer City Camp 20.06.2016 ve 19.08.2016 tarihlerinde Beykoz’da yeşillikler içinde başlıyor. 7-12 yaş için olan Uludağ Yaz Gelişim Kampı, Uludağ İngilizce Gelişim Kampı, Uludağ Basketbol Kampı, Uludağ Futbol Gelişim Kampı ve Uludağ Voleybol Gelişim Kampı 14 gün sürüyor ve 12.07.2016 ve 25.07.2016 tarihlerinde başlıyor. 13-16 yaş için olan 14 günlük Uludağ Uluslararası Gençlik Kampı, Uludağ İngilizce Gençlik Kampı, Uludağ Fiziksel Gelişim Kampı ve Uludağ Film Kampı başlangıç tarihleri ise 19.06.2016 ve 19.07.2016. Bunlar dışında Alaçatı Sörf Kampı, Kuşadası İngilizce Kampı, Datça Yelken Kampı, Yurtdışı – İngiltere Caterham School, Yurtdışı – İngiltere Dulwich College ve Yurtdışı – ABD Pepperdine Malibu da seçenekler arasında. Kamp ücretlerini web sitesinden öğrenebilirsiniz.

4. Space Camp Turkey

Space Kamp

Çocuklar için yaz kampları deniz, doğa ve spor dışında bilim ve sanatı da teşvik ediyor ve Space Camp Turkey bunlardan biri. Bu kamp, çocuklarınızda bir uzay mekiğinde kalma fırsatı vermenin yanı sıra onlara uzay teknolojileri hakkında birçok bilgi sunacak. Özel konukları da olan kampların yaz boyu birçok dönemi var. 9-15 yaş için Yaz Kampı, 12-15 yaş için Robot Aktiviteli Yaz Kampı, 12-15 yaş için Space Maker Yaz Kampı ve daha birçok aktivitenin tarihlerini ve ücretlerini web sitesinden öğrenebilirsiniz.

5. Matematik Köyü

Matematik Kampı

Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin tarafından kurulan Nesin Matematik Köyü yaklaşık 10 yıldır, Şirince köyünde çocuklar için doğayla iç içe programlar düzenliyor. Çocuklar için en iyi yaz kampları arasında rahatlıkla sayabileceğimiz Nesin Matematik Köyü, matematik, edebiyat, felsefe, sanat, sosyoloji, arkeoloji, tarih gibi konularda çocuklarınızı eğlendirerek eğitiyor. Fiyatları ve program tarihlerini web sitesinden öğrenebilirsiniz.

6. İstanbul Üniversitesi Yaz Okulu

İstanbul Üniversitesi

Çocuk Üniversitesi diye de bulabileceğiniz bu okul aslında yıl boyu epey aktif. İlkokul, ortaokul ve lise dönemindeki çocuklar için en iyi yaz kampları içinde bulunan Çocuk Üniversitesi’ne kayıtlar mayıs sonunda dolduğu için gerekli belgelerle birlikte başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekiyor; kontenjanlar oldukça hızlı doluyor. Web sitesinde ayrıntılı programı bulabileceğiniz programlar çocuklarınıza doktorluktan mimarlığa, psikologluktan arkeolojiye kadar çeşitli meslekleri sevdirecek nitelikte.

7. Campwolftrack

Camp Wolftrack

Campwolftrack, doğadaki İnsan programıyla doğada kalma becerilerini sergileyen Serdar Kılıç tarafından çocuklara doğayı sevdirmeyi ve onlara toprakla bağ kurdurmayı amaçlıyor. Programında doğada hayatta kalma teknikleri, yüksek ip ve engel parkurları, takım oyunları, bireysel oyunlar, temel kampçılık eğitimleri, yüzme ve su oyunları, okçuluk ve ok-yay yapımı ve el becerileri oyunları bulunan Campwolftrack, çocuklar için en iyi yaz kampları listemizde yer almayı kesinlikle hak ediyor. Fiyatları web sitesinden öğrenebilirsiniz.

8. Çizgi Çocuk Atölyesi

Çizgi Çocuk Atölyesi

Çizgi Çocuk Atölyesi de aslında yıl boyunca aktif ama her yaz doğada oyun ve sanat kampları düzenliyorlar. Web sitesindeki fotoğraflardan da anlayacağınız üzere doğa, oyun ve sanatla iç içe olan çocuklar oldukça mutlu, bu da Fethiye’nin Yanıklar köyündeki Pastoral Vadi Organik Tarım ve Ekolojik Yaşam Çiftliği’nde düzenlenen atölyeyi çocuklar için en iyi yaz kampları arasına rahatlıkla sokuyor. Farklı yaş grupları için doğada oyun ve sanat kampları tarihlerini, programlarını ve her kamp için belirlenen sabit fiyatı (ki genel manada oldukça ekonomik) görebilirsiniz.

9. RCSSUMMER (Robert Koleji Yaz Kampları)

Robert Koleji Kampı

Haziran ve ağustosta iki kere düzenlenen RCSSUMMER, çocuklarınıza eğlenceli bir kamp deneyiminin yanı sıra Robert Koleji’nin köklü geleneğini de yaşatıyor. En iyi yaz kampları arası listesindeki kamp İngilizceyi geliştirirken saygı, empati ve sporculuk gibi değerleri vurgulamayı amaçlıyor.

10. Yurtdışı Yabancı Dil Okulları

Dil Okulları

Yaz kampları yurtiçi değil de yurtdışında olsun derseniz özellikle dil okulları açısından özellikle İngiltere, Amerika ve Almanya’da birçok seçenek mevcut. Bizzat okullara başvurabileceğiniz gibi yerli şirketler aracılığıyla da programlara kaydolabilirsiniz.

Yaz kampı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yaz kampı seçerken öncelikle yaş grubuna, bir dönemin kaç kişilik olduğuna, ne kadar sürdüğüne ve programda nelerin bulunduğuna bakmanız gerekir. Yaş gruplarına ayrılmamış veya aşırı kalabalık olan kamplarda çocuğunuz zorlanabilir. Yurtdışı kamplarında ise çocuğunuzun yabancı dilini geliştirmesi yabancı öğrencilerin ağırlıkta olduğu kampları seçin. Elbette, ücretleri önceden kontrol ederek bütçenizi aşmamasına ve ekstra masraf çıkmamasına da dikkat edin.

Çocuklarınızın okulda daha sağlıklı beslenmelerini sağlayacak ipuçlarımız bu yazımızda.

Önceki YazıSonraki Yazı