Çocuklarınız Havuzda Hastalık Kapmasın!

Çocuğunuz Havuzda Hastalık Kapmasın

Birçok çocuk yaz tatillerinde boş vakitlerini değerlendirmek, aileler için en düşündürücü konuların başında geliyor. Evde kitap okuyarak veya oyun oynayarak vakit geçiren çocuklar çoğu zaman dışarı çıkmak istiyor. Sıcak yaz günlerinde çocukları hem serinletecek hem de fiziksel gelişimlerine katkıda bulunacak aktivitelerin başında da yüzme geliyor. Denize erişimi olmayan çocuklar için havuzlar tercih ediliyor. Ancak çocuğunuzu havuza sokmadan önce karşılaşabileceğiniz sağlık sorunları konusunda önceden tedbirli olmanız şart. Aksi takdirde çocuğunuzun hastalık kapması kaçınılmaz. Bunun önüne geçmek için gelin bu sorunları birlikte tespit edelim

 Havuz yoluyla en çok bulaşan hastalıkların başında mide enfeksiyonu geliyor. Bakteriyel, viral ya da parazit kökenli mide ve bağırsak enfeksiyonlarının yanı sıra hepatit A, rota virüsü, nörovirüs ve enterovirüs gibi viral hastalıklar veya salmonella, şigela ve E coli gibi bakteriyel etkene sahip hastalıklar ortaya çıkabilecek hastalıklardan bazıları. Mide ve bağırsak hastalıklarının ilk belirtileri kusma ve ateş. Bu belirtileri ishal ve karın ağrısı izliyor. Mide ve bağırsak kaynaklı hastalıkların tedavisinde yapmanız gereken en önemli şey, çocuğunuzun bol sıvı tüketmesini ve hafif besinler yemesini sağlamak. Havuç suyu, açık çay, ev yapımı yoğurttan yapılmış ayran, pirinç suyu, şeftali suyu ve gazsız şekersiz soda çocuğunuzun midesine iyi gelebilecek sıvı besinler. Mide ve bağırsak hastalıklarında çocuğunuza iyi gelecek besinler ise muz, şeftali, havuç, patates, pirinç püresi, yoğurt çorbası, yağsız makarna, haşlanmış et ve tavuk.

 Doğrudan havuz kaynaklı olmamakla birlikte düşük bağışıklık sistemi dolayısı ile yakalanan bir diğer hastalık dış kulak yolu enfeksiyonu. Uzun süre suyla temas sonucu ortaya çıkan dış kulak yolu enfeksiyonu, dış kulak yolu derisinin bozulmuş bariyer sisteminden kaynaklanıyor. Eğer çocuğunuzun bağışıklık sistemi düşükse ve suyla fazla temas etmişse bu hastalık da kaçınılmaz oluyor. Bu hastalık belirtilerini çene ve boğaz ağrısı olarak gösteriyor. Çocuğunuzu bu hastalıktan korumanın yolu da ona havuza girmeden önce kulak tıkacı takmaktan geçiyor.

 Havuz sularındaki klor da çocukların gözlerinde hastalık oluşmasına sebep oluyor. Göz hastalıkları çapaklanma, gözde kızarıklık ve batma belirtileri ile kendini gösteriyor. Eğer çocuğunuz sudaki klora bağlı olarak bakteriyel kökenli bir göz hastalığına yakalandıysa gözüne ılık çay pansumanı uygulayabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun gözündeki rahatsızlık ileri aşamadaysa tedaviye göz damlası ve pomatlarla devam edebilirsiniz.

Çocuğunuzun havuzda hastalık kaptığını düşünüyorsanız siz siz olun tedbiri elden bırakmayın ve ilk iş olarak doktorunuzu aramayı ihmal etmeyin.

Önceki YazıSonraki Yazı