Doğa Yürüyüşü Rotaları

Doğa Yürüyüşü

Doğa yürüyüşü huzur bulmak ve zinde kalmak için yapılabilecek en güzel aktivitelerden. Hele ki hafta sonuysa sabah erken saatlerde başlanan bir doğa yürüyüşünün yerini hiçbir şey tutmaz. Birbirinden çeşitli doğal güzellikleri olan ülkemizde de doğa yürüyüşleri için birbirinden muhteşem rotalar var. Doğa yürüyüşü için tercih edilen rotalar aslında rotanın durumuna göre değişim gösteriyor. Bazı rotalar günübirlik kısa yürüyüşler için uygun olabiliyor ya da doğa gezintisi için tercih edilebiliyor. Bazı rotalar uzun soluklu oluyor, kimileri ise engebeli ve zor parkuları ile zorlayıcı oluyor. Türkiye’de tüm bu türlerde o kadar çok alan var ki saymakla bitmez. Fakat trekking yani doğa yürüyüşü için en çok merak edilenler günübirlik pratik gidilebilecek rotalar oluyor. Türkiye’nin her yerinden huzura doyacağınız ve kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz doğa yürüyüşü rota önerilerimiz burada.

1. Doğa Yürüyüşü Denince Akla İlk Gelen: Belgrad Ormanı

Belgrad

Belgrad Ormanı’na gitmediyseniz bile adını mutlaka duymuşsunuzdur. İstanbul Bahçeköy’de bulunan Belgrad Ormanı doğa yürüyüşü yapmak isteyen İstanbullular için en popüler kaçamak yerlerinden birisi. Muhteşem doğası, kuş sesleri, köpekleri ve şanslıysanız görebileceğiniz sincaplarıyla bir huzur mekanı. Üstelik de sahip olduğu parkur sayesinde oldukça güvenilir bir yer. Bu nedenle tek başına yürüyüş yapmak isteyenler için de ideal.

2. Doğa Harikası: Likya Yolu

Likya Yolu

Huzur ve trekking kelimelerini bir arada anıyorsak Likya Yolu’ndan bahsetmemek olmaz. Likya Yolu, uzun mesafeli bir yol. Birkaç günde tamamlanabilen parkur, cennet gibi bir doğa harikasının yanı sıra sahip olduğu antik kalıntılar ile de oldukça özel bir yer. Bu türde uzun bir yürüyüşe katılmak istiyorsanız grup halinde hareket edebilirsiniz. Likya Yolu diğer parkurlara göre çok daha uzun ve zorlu. Tabii ardında unutulmaz bir anı bırakıyor. 

3. Günübirlik Doğa Yürüyüşü İçin: Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar
Kaynak: gtu.edu.tr

Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli’de bulunuyor. Eğer İstanbul ya da Kocaeli’den günübirlik gidebileceğiniz bir doğa yürüyüş parkuru arıyorsanız Ballıkayalar tam size göre. Gebze Tavşanlı köyünde bulunan bu milli parkta trekking yaklaşık 4 saat kadar sürüyor. Tabiat parkının içinde bulunan dere ve göletler de birer doğa harikası.

4. Orman, Dere, Huzur: Yanık Dere

Yanıkdere
Kaynak: sapancagezi.com

Özellikle Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar için pek çok trekking bölgesi seçeneği var. Bunlardan biri de yine Kocaeli sınırları içinde olan Yanık Dere. Sapanca’ya da yakın olan Yanık Dere oldukça iyi bir hafta sonu seçeneği. Yanık Dere’de doğanın muhteşem dokusunu seyredebilirsin. Ayrıca hatırlatalım, yürüyüş rotasının birçok noktasında dereden geçeceksiniz ve ayakkabılarınız ıslanabilir.

5. Karadenizi Keşfedin: İğneada Longoz Ormanları

İğneada

İğneada Türkiye’nin en büyük Longoz ormanlarının olduğu yer. Doğanın ve temiz havanın doyasıya hissedildiği bu bölge doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin de ilgi noktası. Karadeniz’in bu yemyeşil ormanlarında yürüyüş yapmak istiyorsanız İstanbul’dan birkaç saatte ulaşabilirsiniz. Longoz ormanları içerisinde temiz havada trekking yapabilir, Erikli Longoz Gölü’nü keşfedebilirsiniz.

6. Tüm Doğaseverler İçin: Sülüklügöl

Sülüklügöl
Kaynak: wowturkey.tumblr.com

Adapazarı, Akyazı yakınlarında olan Sülüklügöl bir milli park. Özellikle bahar aylarında ağaç ve çiçeklerin varlığı ile bir cenneti andıran Sülüklügöl gerek profesyonel trekking yapmak isteyenler gerekse doğa gezintisi yapmak isteyenler için uygun bir yer. Siz de Marmara Bögesi’nde yaşıyorsanız ve hafta sonu doğa gezintisine çıkmak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Sülüklügül’e kadar gitmişken alabalık yemeyi de unutmayın :)

7. Kocaeli’de Bir Cennet Daha: Aytepe

Kaynak: kocaelidagcilik.com
Kaynak: kocaelidagcilik.com

Herkesin kolaylıkla doğa yürüyüşü yapabileceği rotalardan bir diğeri de Aytepe. Yine birçok yürüyüş rotası gibi Aytepe de Kocaeli yakınlarında bulunuyor. Özellikle trekking yapmaya yeni başladıysanız Aytepe sizin için oldukça uygun bir alan olabilir. Bu parkuru yaklaşık 4-5 saatte tamalayabilir ve dilediğiniz her mevsimde burayı ziyaret edebilirsiniz.

8. Masalsı Bir Doku: Gölyazı

Gölyazı

Bursa, zaten yemyeşil ağaçları ile bilinen bir yer. Nilüfer ilçesi sınırlarında bulunan Gölyazı köyü de dünyada görebileceğiniz en güzel köylerden birisi. Bir yarımada şeklinde olan Gölyazı köyünde yaşayanlar balıkçılık yapıyor. Gölyazı huzura doyacağınız rotalar arasında yer alıyor. Sakin bir balıkçı köyü, doğa, göl ve yürüyüş sonrası ulaşacağınız şelale ile Gölyazı yürüyüş turu oldukça keyifli olacak.

9. İzmir’in Gizli Cenneti: Karagöl

Karagöl
Kaynak: seyahatgunlukleri.com

Adından da anlaşıldığı gibi Karagöl, bir gölün etrafına yer alan huzur dolu bir ormandan oluşuyor. Kayadibi-Karagöl’de doğa yürüyüşü yapmak için arabanızla bölgeye ulaşabilir ve parkuru kullanarak yürüyüşe başlayabilirsiniz. Bu bölgede trekking yaklaşık 5 saat sürüyor ve oldukça keyifli bir rota. Aynı zamanda burada piknik de yapabilirsiniz.

10. Yine İzmir’den: Yeniköy Balaban Göleti

Balaban Göleti
Kaynak: egehaberleri.com.tr

İzmir yakınlarında yaşıyorsanız Yeniköy Balaban Göleti etrafında çok keyifli bir trekking gezisi yapabilirsiniz. Toprak yolda ya da ormanın içerisinde yapabileceğiniz yürüyüş sırasında huzura doyabilirsiniz. Ormanın ortasında gölete ulaştığınızda kuş sesleri sizi karşılayacak. 

11. Antik Kalıntılar Eşliğinde Yürüyüş: Bafa Gölü 

Bafra Gölü
Kaynak: bafalake.com

Bafa Gölü, Aydın ve Muğla arasında yer alıyor. Ege’nin en gizli cennetlerinden olan Bafa Gölü’nde günübirlik bir yürüyüş yerine birkaç gün sürecek bir doğa yürüyüşü turu düzenleyebilirsiniz. Gölün sakin yapısının yanı sıra doğal güzellikler, etrafındaki küçük köyler ve antik dönem kalıntıları sizi bambaşka bir aleme götürecek. Gölün etrafında birçok trekking parkuru bulunuyor. Tatilinizi iyi planlayarak her gün bir bölgeyi keşfedebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı