Kamp Malzemeleri

Arkadaş çevrenizde mutlaka sık sık kampa giden birileri olmuştur. Bu kişilerden her biri size kampın nasıl harika bir deneyim olduğundan bahsedip dururlar. Bu övgüler başlangıçta sizin için pek bir şey ifade etmese de, kampın huzur verici karakterine yapılan vurguları duydukça kendinizi kamp yapma hayali kurarken buluyor olabilirsiniz. Arkadaşlarınız haklı; kamp yaparken modern dünyanın derdini, kederini geride bırakarak doğa ile inanılmaz bir bağ kurmaya başlıyorsunuz ve bu yabancılaşmış insana gerçekten iyi geliyor. Karar verdiyseniz eğer, ilk kampınızın eksiksiz bir deneyim olması için birtakım eşyalar almanız gerekiyor yanınıza. Kamp malzemeleri konusunda ilk kez kamp yapacaklara tavsiyelerimiz var. Bu ürünleri yanınızda bulundurmanız ilk kampınızı keyifle anmanızı sağlayacak. Şimdiden güzel vakit geçirmenizi dileriz!

1. İlk Yardım Çantası

İlk Yardım Çantası

Unutmayın, siz şehirde yaşıyorsunuz ve daha çok şehir ortamında hayatta kalma becerilerine sahipsiniz. Doğada ise işler biraz farklı yürür. Bu nedenle, ufak kazalar meydana geldiğinde gerekli kamp malzemesine sahip olmanız gerekir. İlk yardım çantası ise bu ürünlerden biri.

İlk yardım çantamı kendim yapacağım diyenlerdenseniz, bu malzemeleri sakın ola atlamayın:

 • Steril gazlı bez
 • Sargı bezi
 • Yara bandı
 • Tentürdiyot
 • Yanık kremi
 • Yara kremi
 • Tıbbi eldiven
 • Alkol
 • Alerji ilacı
 • Losyon anestezik
 • Çengelli iğne
 • Makas
 • Cımbız

2. Kibrit/Çakmak

Doğada bir şeyi başka bir şeye sürterek ateş yakmak size zor gelecektir – tabii eğer izcilik geçmişiniz yoksa! Gündüz yemek pişirmek, akşam ise hem ısınmak hem de ateş etrafında keyifli vakit geçirmek için ihtiyacınız olan şey en azından bir kutu kibrit. Daha profesyonel bir kamp deneyimi için uzun namlulu çakmaklardan temin etmeniz mümkün.

3. Uyku Tulumu

Hem yaz hem de kış kampı için gereken malzemeler arasında uyku tulumu da var. Çadır kampı yapıyor olsanız bile, çadır sizi gece bastıran soğuğa karşı etkili bir biçimde korumayacaktır. Doğada gece ve gündüz arası sıcaklık farkı bizim şehirlerde hissettiğimizden daha yoğun hissedilir. Uyku tulumu sizi sıcak tutacak biricik kamp malzemesidir.

Bununla birlikte yazın ya da kışın kamp yapma tercihinize göre temin ettiğiniz uyku tulumunun da özellikleri önemli. Yaz aylarında standart bir uyku tulumu size yetebilir, ancak sonbahar ve kış ayları için en az -10 dereceye kadar dayanıklı, su ve soğuk geçirmeyen bir uyku tulumuna başvurmanız gerekiyor.

4. Çadır

Çadır

İster tek kişilik ister iki ya da daha fazla kişilik… Çadır modelleri oldukça çeşitlendi. İhtiyacınıza uygun türden bir çadır kesinlikle almanız gereken kamp malzemelerinden biri. Çadırınızın içine uyku tulumunuzu koyarak güvenli bir uykuya dalabilirsiniz.

5. Kamp Matı

Çadırınızın zeminine sereceğiniz kamp matı, topraktan gelecek soğuğa ve zeminde bulunan rahatsız edici olması muhtemel taş ve benzeri şeylere karşı sizi korur. Bu nedenle, kamp malzemeleri içinde en önemlilerinden biri de kamp matıdır.

6. Kamp Feneri

Kamp yaparken özellikle geceleri en çok ihtiyaç duyacağınız şey aydınlıktır. Bunun için gereken kamp malzemeleri ise kamp fenerleridir. Alın feneri oldukça kullanışlı olmakla birlikte güneş enerjisiyle çalışan solar kamp fenerleri de tercih edilebilir.

7. Cep Çakısı

İsviçre çakısı olarak da bilinen bu çok fonksiyonlu çakılara kamp malzemeleri söz konusu olduğunda kesinlikle ihtiyaç duyacaksınız. Hem hiç yer kaplamayan hem de hemen her durumda başvurabileceğiniz bu aleti iyi ki yanıma almışım diyeceksiniz.

8. Yedek Kıyafet

Kampa gitmeden evvel hava durumunu kontrol etmeniz gerektiğini söyleyelim. Güneşli olacağını düşündüğünüz hava aniden değişebilir ve siz de sağanak yağmurun altında kalabilirsiniz. Bu nedenle, yanınıza alternatif kıyafetler almanız iyi olacaktır. Her daim sağlam bir şemsiye, kapüşonlu bir üst ve kalın çorap, kamp çantanızdan ayırmamanız gereken temel kıyafetler arasında.

9. Konserve Yiyecekler

Konserve Yiyecekler

Kampa giderken yanınıza almanız gerekenler arasında konserve yiyecekler de var. Her zaman ateşin başında oturup yemek yapmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda açlığınızı giderecek olan konserve yiyecekler iş görecektir.

10. Kamp Yemek Pişirme Seti

İç içe geçen kaplardan ve küçük tencerelerden oluşan kamp yemek setleri de makarna, yumurta, hazır çorba ve benzeri kolay yemekler için mutlaka yanınıza bulunmalı. Bu kamp malzemeleri taşıması kolay, kullanımı kolay olduğu için oldukça pratik bir yemek deneyimi sunuyor.

11. Kamp Baltası

Kamp Baltası

Son olarak, kampa giderken yanınıza almanız gereken kamp malzemeleri arasından biri de bir kamp baltasıdır. Ateş için odun keserken ve diğer işlerde kullanabileceğiniz bu ürün de mutlaka yanınızda olmalı.

Kamp yapmanın hayatınıza kattıklarını okumak için buraya tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı