Uyku Tulumu Seçerken Bunlara Dikkat!

Uyku Tulumu

Kamp yapmanın belki de en keyifli ve eşsiz taraflarından biri, soğuyan gece ve toprağa düşen çiğ ile birlikte uyumak üzere sıcak ve kuytu çadıra girmektir. Kimi kampçılar uyumak için kamp matı kullanırken kimileri daha fazla konfor sağlayan kamp yataklarını tercih ediyor. Ama bir kamp malzemesi var ki hem kamp matının hafifliğini hem kamp yatağının konforunu bir arada sunuyor ve kamp hayatının olmazsa olmazı haline geliyor: Uyku tulumu!

Tabii kampa çıkmadan önce doğru uyku tulumu seçimi yapmak çok önemli; hele ki havanın geceleri en az 8-10 derece düştüğünü ve soğuk zemin ile bedeniniz arasında koruma kalkanı oluşturan tek şeyin uyku tulumu olduğunu göz önünde bulundurursak… Söz konusu kaliteli ve uzun ömürlü bir uyku tulumu seçmek olduğu zaman dikkate almanız gereken birden fazla faktör var. İşte onlardan bazıları.

Sıcaklık Derecesi

Uyku tulumu kamp yaparken her şeyden önce sizi soğuk havadan koruma işlevi görür; ancak her uyku tulumunun kullanılabileceği minimum sıcaklık düzeyleri vardır. Standart uyku tulumları çoğunlukla -9 ila +10 derece arasında bir sıcaklık skalasına sahiptir. Bununla birlikte mevsimlere göre satılan sezonsal uyku tulumlarının da dereceleri de farklı iklim koşullarına hitap etmektedir. Yazlık uyku tulumları genellikle 2 derece ve üstü ortamlarda kullanılırken 3 mevsim tulumlar az önce bahsettiğimiz standart sıcaklık ölçeği çerçevesinde ısıya dayanıklıdır. Öte yandan kışlık uyku tulumları genelde -12 derece ve altı ortamlarda sıcak tutmayı hedefleyecek şekilde üretilir. Çoğunlukla extreme şartlarda başvurulan kışlık uyku tulumu, uyku tulumu fiyatları açısından en cep yakan modeldir diyebiliriz.

Uyku Tulumu

Bir uyku tulumu seçimi yapmadan önce hangi iklim koşulları altında kamp yapacağınızı belirlemeniz ve ona göre alışveriş yapmanız gerekiyor. Örneğin yaz aylarında karasal alanlarda kamp kurmayı planlıyorsanız kışlık ya da 3 mevsim kullanılan tulumlara ihtiyacınız yok. Özellikle yaz güneşinin toprağı ısıtması ile birlikte hali hazırda ısınmış olan zemine yazlık bir uyku tulumu serdiğiniz takdirde üşümeden geceyi geçirebilecek durumda olursunuz. Öte yandan yine yaz mevsiminde sahilde ya da deniz kenarında bir lokasyonda kamp kurmayı düşünüyorsanız uyku tulumu seçiminizi tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Deniz kumu sıcaklığı kolaylıkla emebildiği gibi güneş battığı anda aynı kolaylıkla absorbe ettiği sıcaklığı geri verir ve serin bir zemin oluşturur. Soğuk kum ile temas eden uyku tulumunuzu dilerseniz 3 mevsim tulumlardan seçebilir, dilerseniz yazlık uyku tulumunuzun altına ince bir kamp matı sermeyi tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarından geriye kalan zamanda ise kışlık kamp tulumu kullanmanız sağlığınız için en güvenlisi olacaktır. Eğer kamp kurduğunuz alanda sıcaklık beklediğinizden yüksek çıkarsa her zaman uyku tulumunuzu havalandırma imkanınız vardır, ancak tahmin ettiğinizden daha soğuk bir ortamla karşılaştığınızda elinizdeki yetersiz uyku tulumuyla yetinmekten başka şansınız olmaz. Su geçirmez nalyon ve multi-kanallı oluklu elyaftan üretilen kışlık uyku tulumları her daim bir numaralı tercihiniz olmalı. Bununla birlikte ısıtmalı ayak torbasına sahip ve güvenlik kilitli modeller de kullanıcı deneyimi açısından büyük avantaj sağlıyor, belirtelim.

Şekli

Uyku tulumlarının sizi sıcak tutma özelliği aslında üretildiği materyalden çok aldıkları şekille bağlantılı. Vücudunuzun hemen üzerinde dolaşımı engellenen “ölü” hava kütlesi yaratan uyku tulumları sayesinde teniniz bu ölü havayı ısıtarak soğuk zeminle sizin arasında koruyucu bir bariyer oluşturuyor. Isıtılması gereken hava miktarı ne kadar azsa vücudunuz o kadar hızlı ısınarak o kadar uzun süre sıcak kalır. Uyku tulumlarının çoğu zaman vücuda tam oturması ve içerisine girdiğinizde minimum hareket alanı bırakmasının en temel sebebi de budur aslında.

Uyku Tulumu

Standart bir uyku tulumu farklı form ve şekillerde piyasaya sürülüyor. Maksimum konfor ve geniş hacim amaçlayan uyku tulumları genellikle dikdörtgen şekilde üretilir. Bununla birlikte fermuarlı dikdörtgen uyku tulumları birbirleri ile uyumlu fermuarlara sahip oldukları takdirde birleştirilerek çift kişilik uyku tulumu olarak da kullanılabilir, ancak bu durumda tulumdan alacağınız ısı veriminin düşeceğini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Öte yandan yarı-dikdörtgen ya da çı benzeri bir şekle sahip olan tulumlar hem kamp için, hem de sırt çantalı geziler için kullanılabilir. Konik şekilleri ile bu uyku tulumları büyük ölçüde sıcaklık sağlar ve dikdörtgen şekilli tulumlar kadar olmasa da yine de yeteri kadar hareket alanı sunmaları ile bilinir. Mumya tipi uyku tulumları ise ısıyı maksimize etmek ve tulumun ağırlığını asgariye indirmek için dar omuz ve kalça aralığına sahiptir. Adından da anlaşılabileceği gibi mumya tipi bir uyku tulumu içerisinde hareket etme kabiliyetiniz neredeyse sıfıra iner, bu nedenle hareketli uykucular için bu tip tulumlar pek tavsiye edilmez.

Bu formların yanı sıra çocuklar için ve kadınlar için özel olarak üretilen uyku tulumları da mevcut. Çocuk uyku tulumlarında çocukların rahat bir gece geçirebilmeleri için genelde kendiliğinden dahili yastığı olurken kadınlara özel uyku tulumları boydan daha kısa, kalça kısmından ise bir tık daha geniş olarak piyasaya sürülüyor.

Yalıtımı

Sentetik yalıtıma sahip olan uyku tulumları piyasada en yaygın olarak karşılaşacağınız tulumlar arasında. Sentetik materyalden üretilen uyku tulumu bir bütün olarak ele alındığında yeterli ısı performansı sağlar ve bütçe dostu bir fiyat etiketine sahiptir. Su aldığında çabuk kuruması, alerjik olmaması ve uzun ömürlü bir kullanım vaat etmesi sentetik uyku tulumunun diğer avantajları arasında. Uyku tulumlarında karşılaşabileceğiniz bir diğer malzeme de kaz tüyü. Sentetik yalıtımlı uyku tulumuna göre daha fazla nefes alan bir kumaşa sahip kaz tüyü uyku tulumları aynı zamanda sentetik olanlara oranla daha hafiftir ve katlanarak kamp çantasına yerleştirilmesi çok daha kolaydır; fiyatı ise diğer materyallerde üretilen tulumlara oranda daha pahalıdır. Suya dayanıklı materyal de uyku tulumu yalıtımı söz konusu olduğunda karşılaşabileceğiniz bir diğer alternatif. Suya dayanıklı uyku tulumun tek dezavantajı ıslandığı anda yalıtım özelliğini kaybetmesi.

Uyku Tulumu

Yalıtım ve korunaklılık açısından uyku tulumu seçerken yine kamp yapacağınız şartları göz önünde bulundurmanız gerekir. Standart bir kamp macerası peşindeyseniz ve karasal alanda, ortalama iklim koşullarında kamp yapmayı planlıyorsanız herhangi bir sentetik uyku tulumu işinizi görecektir. Öte yandan sıcaklık derecelerinin eksilere indiği bölgelerde kamp kurmak istiyorsanız tercihinizi kaz tüyü uyku tulumundan yana kullanmakta fayda var.

Uyku Tulumu Aksesuarları

Her kamp malzemesinde olduğu gibi tabii ki uyku tulumu da kendine has aksesuar ve eklentilere sahip. Uyku tulumunun birincil aksesuarı doğal olarak çantasıdır; piyasada karşılaşacağınız uyku tulumlarının çok büyük bir kısmı hali hazırda çantaları ile birlikte satılmaktadır. Bunun yanı sıra kullanmadığınız dönemlerde uyku tulumunuzun ömrünü uzatmak, yıpranmasını önlemek ve tozlanmasına engel olmak için koruyucu bir uyku tulumu kılıfı da edinmeniz mümkün.

Uyku Tulumu

Şimdi de sıra diğer olmazsa olmaz kamp malzemelerinde.

 

Önceki YazıSonraki Yazı