Kamp Çadırı Nasıl Kurulur?

Kamp Çadırı

Doğa ile iç içe olmanın, temiz havayı ciğerlerinize çekmenin, vahşi yaşama adım atmanın ve kısa bir süreliğine olsa bile hayatın karmaşasının fişini çekmenin ideal yolu: Kamp yapmak! Bakmayın; içinde yaşadığınız kaos ve karmaşadan sıyrılıp doğa, dünya ve evren ile kısa yoldan bağlantı kurmanın en keyifli çözümlerinden biri olan kampçılık, aslında bir nevi kumar oynamak gibi. İlk defa kamp çadırı kurup doğada yatıya kaldığınızda sizi kesinlikle şu iki sonuçtan biri bekler: Ya kamp yapmaya bayılırsınız ve bir an önce bir daha kamp atmak istersiniz, ya da kamp ve kampa dair her şeyden ölümüne nefret edersiniz.

Eğer henüz hangi tarafta olduğuna karar veremeyenlerdenseniz büyük bir ihtimalle kampçılık serüveninizin başındasınızdır; dolayısıyla söz konusu kamp çadırı kurmak olduğu zaman ufak da olsa yardıma ihtiyacınız olabilir. Kampçılık 101 dendiğine akla gelen ilk soru ise ister istemez, “Çadır nasıl kurulur?” oluyor. Telaşa gerek yok; istemediğiniz kadar ipucu ve püf nokta tecrübeli bir kampçı tarafından bu yazıda derlendi :)

Kamp Çadırı Kurmak İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Çadır kamp yapmak için halihazırdaki en elzem malzeme; bunu izaha gerek yok. Ancak kamp çadırı kurarken çadırın dışında da belli başlı kamp malzemesine ihtiyacınız olacağı kesin. Bu malzemeler kullandığınız çadır modelleri ile bağlantılı olarak değişkenlik gösterebilir.

Kamp Çadırı

Eğer kendiliğinden kurulan bir çadır kullanıyorsanız işiniz bir nebze daha kolay; çadır çubukları ile uğraşmadan doğrudan vida çakma adımına atlayabilir ve 2-3 dakika içerisinde çadırınızı hazır hale getirebilirsiniz. Öte yandan eğer A-tipi üçgen çadır kullanıyorsanız, yani kendiliğinden açılan bir çadır yerine manuel olarak kurulan bir çadır kullanmayı tercih ediyorsanız bu iş biraz daha fazla vaktinizi alabilir. Genel olarak kamp çadırı kurmak için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

  • Üçgen çadır
  • Çekiç
  • Çadır kazığı/direği (2 adet)
  • Çadır vidası (4 adet; fazlasını bulundurmakta fayda var)
  • Gergi halatı

Kamp Çadırı Nasıl Kurulur?

Çoğu kamp çadırı 2 kişilik olarak tasarlanır ve genellikle kampçılar da 2 kişilik çadırlar tercih ederler; bu yüzden de standart kamp çadırı kurma talimatları genellikle 2 kişilik çadırlara göre verilir. Bununla birlikte 3 kişilik ya da 4 kişilik kamp çadırları da farklı ihtiyaçlara göre tercih edilebilmektedir. Çadırın büyüklüğünün artması ile kurma talimatlarının değişmediğini şimdiden belirtelim; aradaki tek fark aslında çadırı kurarken malzemeniz daha ağır ve hantal olduğundan bir tık daha fazla efor sarfetmenizdir.

Kamp Çadırı

1. Kamp çadırınızı kurmadan önce, özellikle yaz ayları dışında bir mevsimde kamp çadırı kurmayı planlıyorsanız çadırın altına bir muşamba yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Bu muşamba sizi geceleri oluşabilecek nemden ve çökebilecek çiğden koruyacağı gibi daha yumuşak bir zeminde yatmanızı sağlar

1. Muşambayı serdikten sonra yukarıda saydığımız malzemelerin tamamının elinizin altında ve eksiksiz olduğundan emin olun.

2. Çadırı muşambanın üzerine yerleştirin. Eğer muşamba kullanmayı planlamıyorsanız çadırı kuracağınız zeminin olabildiğince pürüzsüz ve eğimsiz olmasına dikkat edin. Yerden biten otları ve kısa çalıları ayağınızla ezerek zeminin daha düzgün olmasını sağlayabilirsiniz.

3. Çadırın tüm köşelerini bir araya getirin. Ardından çadırda karşışıklı gelen kanatlara çadır direklerini yerleştirin. Çoğu çadırda temel çerçeveyi oluşturmanız için çadır direklerinden bir X harfi oluşturmanız gerekir. Bu görsel ipucunu kamp çadırı kurarken aklınızın bir köşesinde bulundurursanız direkleri çadırın iskeletinin içinden geçirmek daha kolay bir hal alır.

4. Çadır direklerini kanatlardan geçirdikten sonra çadırı hafifçe silkip kaldırın. Özellikle bu hamleyi yaparken kamp partnerinizden yardım almanız gerekebilir; simülten yapıldığında çadırın dengeli durma olasılığı daha yüksek. Merak etmeyin; solo bir kamp yolculuğuna çıktıysanız da tek başınıza halledemeyeceğiniz bir iş değil.

5. Her iki çadır direğini de bağlantı noktalarından geçirdikten sonra direkleri bükün. Bu işlemi yaptıktan sonra çadırın alması gereken şekli almaya başladığını farkedeceksiniz.

6. Çadır köşelerini zeminde kare ya da dikdörtgen oluşturacak şekilde birbirinden ayırın ve çadırı yere yatırın.

Kamp Çadırı

7. Çadırın uç köşelerinde metal çadır vidalarının sığacağı büyüklükte deliklerle karşılaşacaksınız. Vidaları bu deliklerden geçirerek çadırınızı yere çakmaya başlayın. Vidalar ile zemin arasındaki açı yaklaşık 45 derece olmalı. Özellikle sert veya kayalık zeminlerde bu işlemi yapmak için mini bir çekice ihtiyaç duyabilirsiniz. Popüler kamp çadırı alanları çoğunlukla kamp atmaya elverişli bir zemine sahiptir; ancak daha kuytu ve ıssız çadır kamp alanları için aynı şeyi söylemek maalesef mümkün değil. Vidaları çakarken çadır kenarlarının olabildiğince gergin, köşelerin de olabildiğince birbirinden uzak olmasına dikkat edin; ancak çadırı havaya kaldıracak kadar da gerginlik yaratmadığınıza da emin olun. Unutmayın ki eğer çadır vidası toprağa fazlasıyla kolay giriyosa o işte bir sıkıntı var demektir; zira o vida tıpkı girdiği kadar kolay çıkabilir de.

8. Eğer çadırınızda gergi halatı için ayrı bir aparat var ise onu da yerleştirip gerdirerek yanınızda fazladan bulundurduğunuz çadır vidası ile yine yere 45 derecelik açı ile çakabilirsiniz. Son sağlamlık kontrollerini yaptıktan sonra voila, çadırınız hazır!

Kamp Çadırı

Çadır Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tabii ki kamp çadırları kurulduğu ile kalmıyor; vahşi doğanın misafiri olduğunuz ve tek korunma aracınız da çadırınız olduğu için kamp süresince itina, dikkat ve özenle gözlemlenmesi ve takip edilmesi gerekiyor. Nasıl ki doğanın kendine özel kanunları varsa sizin de doğada iken kendinize has kurallar oluşturmanız şart, değil mi?

Kamp çadırınızı kurar kurmaz ilk yapmanız gereken şey çadırın tüm kapı ve pencerelerini kapatmak ve her daim kapalı tutmaktır. Vakit gelip uyumak için çadıra girdiğinizde istenmeyen 6 ve daha fazla ayaklı misafirler ile karşılaşmak istemediğinize eminiz.

Kamp Çadırı
Kamp çadırı içinde uyurken çadır yatağı-çadır matı arasındaki tercih de çok önemli. Çadır yatağı mata oranla çok daha rahattır ve sıcak tutar; ancak mata göre yerden yüksekliği daha fazla olduğu için çadır içerisindeki alanı fark edilir düzeyde daraltır. Eğer halihazırda dar ve küçük bir çadırınız varsa yatak yerine kamp matı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Kamp ateşini yakmadan önce çadırın lokasyonu ile rüzgarın yönü arasındaki korelasyona dikkat edin; ateş dumanının doğrudan çadıra doğru üflemeyeceğine emin olun. Kamp çadırı ile ateş arasında en az 4 metre mesafe bırakın ve uykuya yatmadan önce mutlaka ama mutlaka ateşi söndürün.

Kamp Çadırı
Kamp çadırı kurarken sadece geceyi değil, ertesi sabahı da düşünmek önemli. Güneşin nereden doğacağını tespit ettikten sonra sabah gölgesinin vuracağı alanı tespit ederek çadırınızı oraya kurmaya çalışın.

Kamp Çadırı
Çadırı kaldırmadan önce tamamen kurutun ve öyle katlayın; aksi halde çadırın üzerindeki nem ve çiğ parçacıkları çadırın üzerinde küflenme oluşmasına sebep olabilir.

Kamp çadırını kurarken kafanızda, ya da daha da iyisi küçük bir kağıtta bir liste oluşturun. Bu listede çadırı kurarken ihtiyaç duyduğunuz tüm mazlemeler olsun. Böylece çadırı toplarken bu malzemeleri tek tek tikler ve hiçbir şeyi geride bırakmamış olursunuz.

Eğer çadır vidalarını çaktığınızda sağlamlığından şüphe ederseniz vidaların üzerine ağır ve sert kayalar yerleştirmeniz mümkün.

Partnerinizle kampçılık yapmayı planlıyorsanız ve içinizden birinin boyu ziyadesiyle uzunsa 2 kişilik standart bir çadıra sığmama ihtimaliniz çok yüksek. Bu gibi bir durumda 3 kişilik kamp çadırı satın alma opsiyonunu değerlendirebilirsiniz.

Gece yatmadan önce açık tüm yiyeceklerinizin ağzını kapatarak bir poşete koyun ve o poşetin ağzına sıkı bir düğüm atın. Poşetin yaydığı kokular doğadaki vahşi hayvanları çekeceği için yiyecekleri çadırın içinde tutmak yerine bir ağacın yüksek bir dalına tutturun. Böylece hem yabani hayvanları çadırınızdan uzak tutar, hem de yiyeceklerinizin yenmesini önlemiş olursunuz.

Yoğun yağışın olduğu günlerde çadırın etrafına 5-10 santim derinliğinde su kanalları açarak suyun çadırın içine girmesine engel olabilirsiniz.

Ayakkabı ile çadıra girmemeli, ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra onları çadırın içine alarak uygun bir yere yerleştirmelisiniz.

Kamp Çadırı

İlk defa kamp çadırı kurmayı planlıyorsanız kamp alanına gitmeden önce evinizde çadır kurma pratiği yapmakta fayda var.

Karşınızda dev bir hizmet daha: En güzel kamp rotaları bu listede.

 

Önceki YazıSonraki Yazı