Kamp Yapmanın Hayatınıza Kattığı 11 Fayda

Kamp

Şüphesiz ki herkesin tatil anlayışı aynı değildir. Pek çok kişi 5 yıldız hotelleri ve deniz-kum-güneş üçlüsünü tercih ederken, diğer yanda sırtına çantasını takıp dağ bayır kamp yapmayı hiçbir şeye değişmeyen insanların sayısı da az değildir. Siz de “kamp yapmak istiyorum ama diğer tatil seçeneklerini de düşünüyorum” diyenlerdenseniz bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Böylece daha rahat karar vereceğinize eminiz.

1. Nefes Alacaksınız

Kamp Yapmanın Faydaları

Her şeyden önce şehir hayatından bir an için uzaklaşıp toprağa basmanın verdiği keyif ile birlikte gerçekten nefes aldığınızı hissedeceksiniz. Yeşilin her tonunu görebildiğiniz kamp alanlarında, temiz havanın ve gökyüzünün tadına doyamayacaksınız.

2. Gökyüzünü Yeniden Keşfedeceksiniz

Gökyüzünü Keşfetmek

Hepimizin bildiği gibi, özellikle büyük şehirlerde ışık kirliliği önemli bir sorun. Genelde bu şehirlerde akşam saatlerinde gökyüzünde bir iki tane haricinde hiç yıldız gözükmez. Ama doğada öyle değildir. Hava kararır kararmaz inanılmaz bir görüntüyle karşılaşırsınız. Görkemli yıldızlara bakarken başınız dönebilir. Hatta Samanyolu Galaksisi’ni bile görebilirsiniz. Ateş başında gökyüzünü izleme keyfini hiçbir tatile değişmeyeceğinizi iddia ediyoruz.

3. Doğayı Biraz Daha İyi Tanıyacaksınız

Doğayı Tanımak

Öncelikle tanımanız gereken ilk yer çadırınızı kurduğunuz kamp alanı olacaktır. Nasıl bir doğaya sahip? Bitki örtüsü nasıl? Hangi ağaçlar ve hangi hayvanlar bulunur? Bütün bu soruları kamp esnasında cevaplayabilir, doğayı daha yakından tanıyarak büyülenebilirsiniz. Mesela fotoğraftaki kuşlar “büyük baştankara” kuşları. Ülkemizin pek çok bölgesinde karşılaşabilirsiniz. Sadece dikkatli bakmanız gerekiyor!

4. Stresten Arınacaksınız

Stresten Arınmak

Kampa gitmek binalardan, trafikten, göz alıcı ışıklardan, gürültüden, pis kokudan ve kirli havadan uzaklaşmanız demektir. Bu da gündelik hayatınızda sürekli baş etmeniz gereken pek çok stres faktörünün ortadan kalkması demektir. İki ya da üç günlük bir kamp tatilinin ardından bile rahatlamış bir ruh haline kavuştuğunuzu hissedeceksiniz.

5. Egzersizler Sayesinde Dinçleşeceksiniz

Dinçleşeceksiniz

Kampa gider gitmez yapılacak pek çok iş vardır. Çadır kurmak, ortalığı düzenlemek, yakılacak ateş için kuru odun toplamak, yiyecek işlerini halletmek gibi. Bütün bunlar, oldukça efor sarf etmenize neden olacak. Ancak şehirde yapmış olduğunuz egzersizlerden farklı olarak bütün bunları yaparken hiç yorulmayacaksınız, aksine temiz hava ile birlikte kendinizi daha dinç hissedeceksiniz. Kampın geri kalan günlerinde yapacağınız aktivitelerle de hakkını vererek güzel bir tatil yapmış olursunuz.

6. Güneş Işığından Faydalanacaksınız

Güneş Işığından Faydalanma

Plazalarda, iş merkezlerinde veya evlerimizde, kısacası şehir hayatında ister istemez güneş ışığından mahrum kalıyoruz. Hatırlatmakta fayda var ki kararlı bir güneşlenme ile vücudumuzda çok miktarda D vitamini üretmiş oluyoruz. Yeteri kadar güneşlenmemek D vitamini eksikliğine ve beraberinde pek çok hastalıkla karşılaşmanıza sebebiyet verebiliyor. Kamp yaparken bol bol güneşlenme imkânınız da var.

7. Uykunuz Düzelecek

Uykunu Düzene Girecek

Kamp yapan pek çok kişi, kamp süresince mükemmel bir uyku çektiğini söyler. Yalan da değildir. Havanın erken kararması, pek çok stres faktörünün ortadan kalkması, temiz hava ve fiziksel aktivelerden dolayı kampta kaldığınız süre boyunca uyku kaliteniz artacak. Hatta uyku bozukluğu çeken pek çok kişi kampa gittikten sonra uyku sorunlarının çözüldüğünü söylemektedir. Uyku sorunları çekiyorsanız bu fırsatı kesinlikle denemelisiniz.

8. Yeni Hobiler Edinebilirsiniz

Yeni Hobiler

Kamp esnasında çadır alanınızın etrafında keşiflere çıktığınızda çeşitli hayvan türleri ile karşılaşıp şaşıracaksınız. Pek çok kampçı aynı zamanda bir doğa gözlemcisidir. Örneğin kelebek gözlemcileri çeşitli kelebekleri gözlemleyip hangi tür olduğunu bulurlar. Aynı şekilde kuş gözlemcileri de rehber kitaplarla kuşların peşinden gider ve çok çeşitli kuşları tanımlarlar. Unutmayın, ülkemiz oldukça yüksek bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir ve bu tür hobiler için biçilmiş kaftandır.

9. Yeniden Sosyalleşeceksiniz

Sosyalleşeceksiniz

Şehir hayatında günümüzün çok büyük bir bölümünde elimizden düşürmediğimiz telefon ve bilgisayarlara kampta veda edeceksiniz. Arkadaşlarınızla veya ailenizle ateş başındaki sohbetlerin tadına varacaksanız.

10. Daha Ucuza Tatil Yapmış OlacaksınızUcuza Tatil

Kamp tatili, çoğu zaman diğer tatillere nazaran daha ucuzdur. Tatil için büyük bütçeler ayıramıyorum diyenleri, çantasını ve çadırını kapıp, kamp tatilini denemeye davet ediyoruz.

11. Harika Anılarla Geri Döneceksiniz

Anılar Biriktireceksiniz

Kamp yaparken ekranlardan ve teknolojiden olabildiğince uzak durmak, arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte oldukça eğlenceli vakitler geçirmenize yardımcı olacak. Harika anılar biriktirecek, doğayı keşfedecek, harika fotoğraflar çekeceksiniz. Bu sayede bir sonraki yılı iple çekeceğinize ve tekrar kamp yapmak isteyeceğinize eminiz.

Not: Kamp yaparken kamp alanını ve çevreyi temiz tutmayı unutmayalım! Ayrıca kamp alanının kurallarına (ateş yakmak, çevre temizliği vb. ) uymak daha güvenli ve keyifli bir tatil geçirmemizi sağlayacaktır.

Sizin de ekleyecekleriniz varsa, fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz! :)

Kendinize yeni bir hobi arıyorsanız, balık tutma tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı