Kış Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Lastiği

Kış geliyor. Kış, sürücüler için büyük bir meydan okuma aslında. Zemin ve yollar çoğu zaman karlı, buzlu, ıslak ya da kaygan hale geliyor. Bu durumun sonucu belli: Sürüş güvenliğinin tehlikeye girmesi. Kış lastiği almanın önemi tamamen burada devreye giriyor. Kış aylarında güvenli bir sürüş deneyimi için arabanızın bütün lastiklerini kış lastikleri ile değiştirmelisiniz. Dört mevsim lastikler belki hafif kış koşulları için uygun olabilir, ancak gerçekten zorlu kış hava şartları altında çok az dört mevsim lastik sizi kış lastikleri kadar koruyabilir. Bu nedenle, kış lastiği gerekli mi sorusu aslında yanıtı hiç şüpheye düşülmeden verilebilecek bir soru. Yani, evet, gerekli. Aynı zamanda 2015 yılı itibariye yapılan kanuni düzenleme ile de kar lastiği zorunlu. Diğer bir adı kar lastiği olan bu lastik türlerine karşı duyduğunuz önyargıları bir kenara bırakıp, kış aylarında araba sürerken can güvenliğinizi düşünmeye daha çok odaklanmalısınız. Peki, kış lastiği alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir?

Hangi tarihler arasında kış lastiği kullanma zorunluluğunuz var?

Kış Lastiği

Zorunlu kış lastiği kullanımı genellikle 1 Aralık tarihinde başlıyor. Kış lastiği başlangıç tarihini isterseniz bölgesel koşullarınıza göre daha erken bir zaman diliminde de başlatabilirsiniz. Bu zorunlu uygulama Nisan ayına dek sürüyor. Yani, kış lastiği seçiminiz ve değişiminizi Aralık ayı gelmeden yapmış olsanız iyi olur.

Uygun ölçülere dikkat!

Kış Lastiği

Aracınıza uygun lastik ölçülerine muhakkak dikkat etmelisiniz. Uygun ölçüleri öğrenebilmek için yetkili servisinizle iletişime geçebilirsiniz. Uygun ölçülerde olmayan kış lastiği büyük risk anlamına gelir ki bu riski emin olun almak bile istemezsiniz. Ayrıca alınan lastiklerin tümü aynı ayara ve kaliteye sahip olmalıdır. Aksi durumda sağa ya da sola çekme gibi tehlikeli durumlar yaşanabilir. Bu, özellikle uzun yol için büyük risk taşımaktadır.

Kış lastiği işareti!

Kış LastiğiÖncelikli olarak kontrol etmeniz gereken şey, aracınız için satın alacağınız lastiklerin kış lastiği olup olmadığı elbette. Kış lastiklerinin üzerinde kış lastiği olduklarını belirten işaretler bulunur. Bu işaretleri ve doğruluğunu kontrol etmeden lastik satın almayın. Ayrıca lastiklerin arabaya takılmadan önce balans ayarlarının da yapılmış olması gerekir. Balans ayarları doğru bir biçimde yapılmış olan kış lastikleri size güvenli bir sürüşü garantileyebilir.

Fren özelliklerine önem verin.

Kış Lastiği

Kış lastiği alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir nokta da kar birikmiş ve/veya ıslak zeminde fren becerilerine ve özelliklerine bakmaktır. Bu nokta, güvenli sürüş için hayati önem taşımaktadır. Çekiş özellikleri de bu kategori altında kontrol edilmeli ve uygun kış lastiği seçilmelidir.

Diş derinliği önemlidir.

Kış Lastiği

Kış lastiği alırken dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da kış lastiği diş derinliğinin uygun bir biçimde kontrol edilmesidir. 3 milimetrenin altında diş derinliği olan kış lastikleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Çünkü diş derinliği 3 mm’nin altına inmiş olan kış lastikleri; karlı, buzlu ve ıslak zeminlerde aracın çekiş performansının düşmesine neden olur. Bu da, güvenli sürüşe engel olur.

Üretim yılına mutlaka bakın!

Kış Lastiği

Kış lastiklerinin üretim yılı da kesinlikle kontrol etmeniz gereken noktalar arasında. Beş yıldan önce üretilmiş kış lastiğine asla güvenip de satın almamalısınız. Tercih etmeniz gereken kış lastiği ne kadar yeni tarihli olursa güven ve performans açısından o kadar sağlam olacaktır.

Fiyat analizini iyi yapmalısınız.

Kış Lastiği

Kış lastiği alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında fiyat analizi de bulunmaktadır. Kimi sürücüler dört lastik yerine iki lastik taktırarak maliyetten kurtulma çabası içine girerler ancak bu durum kesinliklein tavsiye edilmez çünkü güvenliğizi tehlikeye atar. Dememiz o ki, dayanıklı ve doğru kış lastiği seçiminde maliyet biraz yüksek olsa da, kısa vadede cebinizden çıkan paraya karşı uzun vadede kazançlı olacaksınız. Kış lastiği fiyatları bütçenizi zorluyorsa, kış lastiği kampanyalarını takip edebilirsiniz. Ayrıca kış lastikleri, yakıt tüketimini ve iç sesi de arttrmaktadır. Dolayısıyla kış lastiği satın alırken bütçe dostu olması için yakıt tüketimine ve kabin içi sese etkisine de dikkat etmenizi öneririz.

Ayrıca kış lastiği ile ilgili son bir önemli hatırlatmamız var: Kış lastiklerinizi değiştirmiş olsanız bile aracınızda zincir bulundurma sorumluluğunuzun devam ettiğini unutmayın. Yani kış lastikleri kullanılarak, zincir kullanımına gerek olmadığı gibi bir yanılgıya kapılmamalısınız.

Benzinli araba mı, dizel araba mı?” Sonu gelmeyen tartışma için yazımızı mutlaka okumalısınız!

Önceki YazıSonraki Yazı