İngilizce Öğrenme & Geliştirme Yöntemleri

İngilizce Öğrenme Taktikleri

Yabancı dil bilmenin sayılamayacak kadar çok yararı var ama İngilizce artık neredeyse bilinmesi şart bir dil haline geldi. İngilizce öğrenemediyseniz veya onu istediğiniz düzeye getiremediyseniz moralinizi bozmayın çünkü İngilizce öğrenme için hiç de geç kalmış değilsiniz. Sizin için İngilizce öğrenme kolaylaştıran taktikler sunacağız. Kendiniz için en iyi olan yöntemi belirlemek elinizde.

1. İngilizce Kursları

İngilizce kursları için ekstra bütçe ayırmanız gerekiyor ama itiraf edelim kendi kendimize, para verdiğimiz bir kurstaki kadar disiplin sağlayamıyoruz. O yüzden İngilizce öğrenme işlemini kolaylaştıran taktiler deyince akla ilk olarak kalifiye öğretmenlerin ders verdiği İngilizce kursları geliyor. Bu noktada kursunuzu iyi seçmeniz gerekiyor. Akademik kariyer için mi iş için mi lazım? Yazıda ilerlemek mi istiyorsunuz yoksa akıcı konuşmak mı? İhtiyacınız olan kursu doğru seçerseniz daha verimli bir şekilde ilerlersiniz. Kurs seçiminde en etkili taktiklerden bir tanesi ise tabii ki kursa gidenlerden yorum almak.

2. İngilizce Eğitim Kitapları

İngilizce Öğrenme Kitapları

İngilizce öğrenme için daha ekonomik bir seçenek arıyorsanız ve zamanı kendinize göre ayarlamak istiyorsanız İngilizce eğitim kitapları da İngilizce öğrenmenizi kolaylaştıran taktikler arasına girebilir. Bu kitapların ses dosyalarının kayıtlı olduğu CD’ler de olduğu için sadece yazıda kalmazsınız. Kendi kendinize tekrarlamanızın hiçbir sakıncası yok. Ama tabii eklemek gerekir ki eğer yoğun bir iş temposuna sahipseniz ve kendinize bile zor vakit ayırıyorsanız, kitap yerine daha falza disiplin sağlayacak bir İngilizce kursu tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

3. Mobil Uygulamalar

İngilizce öğrenme sürecini kolaylaştıran teknolojilerden faydalanmayı ihmal etmeyelim. Akıllı bir telefonunuz varsa size İngilizceyi günlük hayatta kullanabilecek düzeyde öğreten birçok uygulama bulabilirsiniz. Şu ara en popüler olan uygulama Duolingo. Bu tür uygulamaların mantığı tekrar üzerinden ilerliyor. O yüzden günlük çalışmalarınızı ihmal etmeyin.

4. İngilizce Bilgisayar Oyunları

İngilizce Öğrenme Oyunlar

İngilizce öğrenme yöntemlerinin çoğu onu bir şekilde öğrenmeye çalışmaktan geçiyor ama halbuki bir dili öğrenmenin en iyi yolu onu anlamaya mecbur olmak. Her gün anadili İngilizce olan biriyle karşılaşma olasılığınız düşük olduğu için İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran oyunlardan yararlanabilirsiniz. Bilgisayar oyunları sadece görseller açısından değil senaryo açısından da gelişmiş olduğu için sizinle konuşan karakterler bulunduran oyunlarda hızlı okuma ve hızlı anlama becerilerinizi rahatlıkla pekiştirebilirsiniz.

5. İngilizce Müzik

Müzik çoğumuzun hayatının vazgeçilmez bir parçası. İngilizce şarkılardan oluşan bir şarkı listesi hazırlarsanız onu sadece evde değil okula veya işe giderken yolda da dinleyebilirsiniz. Başlarda ne dediklerini tam anlamıyorsanız şarkının adı ile birlikte “lyrics” yazıp Google’da aratırsanız şarkı sözlerini takip etmenizi sağlayacak bağlantılar bulabilirsiniz. İşte karşınızda İngilizce öğrenme için çok da zevkli bir taktik!

6. İngilizce Kitaplar

İngilizce Öğrenme Okuma

İngilizce ders kitaplarından farklı olarak direkt İngilizce kitap okumaya girişebilirsiniz. Sevdiğiniz tür edebiyat mı, felsefe mi, kişisel gelişim mi? Hemen bir kitap satın alabilir veya telif süresi dolmuş kitapların .pdf uzantılı dosyalarını indirebilirsiniz. Başta anlamadığınız çok yer olacak ama okumayı kesip sözlüğe sarılmadan önce cümle ve paragraf genelinden anlamı çıkarmaya çalışın.

7. İngilizce Filmler ve Diziler

Anadili İngilizce olan biriyle konuşamasanız bile İngilizce konuşan birini dinleme fırsatını filmler ve dizilerle elde edebilirsiniz. İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran filmler ve diziler seçmekten öte, kitaplarda olduğu gibi sevdiğiniz bir tarz üstünden gitmenizde fayda var. Sadece Amerikan ve İngiliz yapımlarından birkaç seçim yapsanız sizi aylarca idare eder.

8. Eğitim Videoları

Piyasada kaliteli İngilizce öğrenme eğitim video setleri mevcut. Dilerseniz YouTube gibi web sitelerinde de eğitici kanalların videolarını takip edebilirsiniz. Bunların birçoğu kısa kısa olacağı için 10 dakikalık bir molada bile İngilizce bir şeyler öğrenmenize yardımcı olacaktır.

9. Hafıza Kartları

İngilizce Öğrenme Hafıza Kartları

Hazır alabileceğiniz ya da kendi kendinize hazırlayabileceğiniz bir yönteme geldi sıra. Bir tarafında İngilizce kelime, bir tarafında Türkçe karşılığı veya görseli olan kartlar sizin için pratik bir hafıza tazeleme taktiği olacak. İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran bu taktik çocuklar için de oldukça verimli.

10. İngilizce Yazışmak

Mektup arkadaşlığı tarihe karışmış gibi görünebilir ama e-posta arkadaşlığı veya sosyal medya arkadaşlığı daha uzun yıllar devam edebilir. Ana dili İngilizce olan birisi de olması gerekmez. Hatta İngilizceyi karşılıklı sökeceğiniz biriyle daha çekinmeden yazışabilirsiniz.

11. İngilizce Konuşmak ya da İngilizce Konuşulan Bir Yerde Yaşamak

İngilizce Öğrenme Konuşma

En başta da dediğimiz gibi tamamen İngilizceye maruz kalmadan bu dili tam manasıyla öğrenmeniz mümkün değil. Türkiye’de yabancı iş arkadaşlarınız varsa onlarda sohbet etmeye çalışın. Yurt dışına tatile çıktığınızda yerli halkla konuşmak için fırsat kollayın. Dil kursuna yazılın, yüksek lisansa başvurun, Work&Travel gibi organizasyonlara katılın, iş başvurusunda bulunun…

Çabalamak da başarmanın yarısı unutmayın. Bir kere öğrenmeye başladığınızda devamı çorap söküğü gibi gelecek. Yeni bir dil öğrenmenin keyfini aldıkça kendinizi durduramayacaksınız!

Şimdi de karşınızda İngilizce’den dilimize geçmiş ve yerleşmiş kelimeler.

 

Önceki YazıSonraki Yazı