Sömestr Tatilinde Gidebileceğiniz Avrupa Şehirleri

Sömestr Tatili

Sömestr tatili, diğer adıyla yarıyıl tatili, hem çocukların hem de ailelerin iple çektiği bir tatil. Özellikle de artık çocuklara ödev verildiği göz önünde bulundurulursa. Bu tatili hem aileler hem de yarım yıl boyunca okula her gün okula gitmekten sıkılan öğrenciler tatil yaparak geçirmek istiyorlar. Hal böyle olunca biz de sizler için sömestr tatilinde ailecek gidebileceğiniz çocuk dostu Avrupa şehirlerini listeledik. Bu şehirlere geçmeden önce 2018 yılı için “Sömestr tatili ne zaman?” sorunuzu yanıtlayalım. 22 Ocak-2 Şubat. Tam kar tatili zamanı gibi görünse de başka sömestr tatili turları da düşünülebilir. Sömestr tatilinde gidebileceğiniz çocuk dostu Avrupa şehirleri listemiz işte şöyle:

1. Çocuklarla Bisiklet Turu Yapmak İçin İdeal: Amsterdam

Sömestr Tatili Amsterdam

Amsterdam deyince aklınıza hemen coffee shop’lar veya Red Light District gelmesin. Düz ayak olan bu şehir bisiklet için ideal ve tüm şehirden geçen kanallarla kanal kenarındaki evler gerçekten göz alıcı. Üstelik Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum ve Anne Frank House gibi müzelerle sömester tatili kalitelenebilir. Amsterdam’da hem çocuklarınızla bisiklet turları yapabilir hem de kültür aktivitesi olarak bu müzeleri gezebilirsiniz.

2. Temiz Hava ve Dağ Manzarası: Salzburg

Sömestr Tatili Salzburg

Sömestr tatili için Viyana varken Salzburg demeyin, üzülürüz. Yakınındaki Hallstatt’ı da bir kenara koyun. Neşeli Günler filminin orijinali burada çekildi ve manzaralar harika. Şehir merkezinden Hellbrunn Sarayı’na kadar benzersiz bir yürüyüş rotası var; sonunda saray bahçesi tarifsiz. Şehir sömestr tatili otelleri açısından da zengin. Hele de dağ manzarasıyla uyanmasını seviyorsanız, burası sizin için oldukça ideal.

3. Deniz, Dağ, Müze, Yeme-İçme: Barselona

Sömestr Tatili Barselona

Barselona’da Sömester tatili için herkese bir şey var. Deniz kıyısı var, dağ var, müze var, yemek var. Biraz pahalı da olsa sahilden Montjuik’e götüren teleferiklere binebilirsiniz. Yazın bir saatten uzun süre beklemeniz gerekiyor ama kışın daha rahat olacaktır.

4. Tam Anlamıyla Kar Tatili: Ljubljana

Sömestr Tatili Ljubljana

Slovenya’nın başkenti Ljubljana sömestr tatili için akla ilk gelen şehir değil ama aslında gelmeli. İstanbul’dan sadece bir buçuk saatte ulaşılabilen bu mini mini şehirde sevimli evler, güzel bir kanal, fünikülerle çıkılabilecek mütevazı bir kale var. Ayrıca denk gelirseniz karlı hali çok hoş. Hoş olduğu kadar soğuk da olan şehre gidecek olursanız valizinize kalın kazaklar koymanızda fayda var.

5. Tarihi Yapı Meraklılarına: Dubrovnik

Sömestr Tatili Dubrovnik

Dubrovnik genelde sömestr tatili için değil yaz tatili için tercih edilir. Ama zaten denize girmek niyetinde değilseniz kışın neden gidilmesin? Dubrovnik’i aşırı karlı görmeniz mümkün olmasa da eski şehirde ailece gezinmenin tadı bir başkadır.

6. Doğa da Var, Müze de: Münih

Sömestr Tatili Münih

Münih deyince de akla Oktoberfest gelir ama sömestr tatili için Salzburg kulvarında yarışır kendisi. Bavyera’nın başkenti müze ve doğa yönünden oldukça zengin. Buraya gelmişken Disney seyircilerinin iyi bildiği, iki saat uzaklıktaki Neuschwanstein Şatosu da mutlaka ziyaret edilmeli.

7. Eşsiz Mutfağıyla Damak Ziyafeti Yaşatır: Roma

Sömestr Tatili Roma

Sömestr tatili için hazırlanan listede en az bir İtalyan şehri bulunmalıydı, o da Roma oldu. Her yandan fışkıran tarihi eserleri, muhteşem mutfağı ve güzelliğiyle ailenin her ferdini tek tek mutlu edebilecek bir şehir burası. Vatikan ve Kolezyum demeye bile gerek yok.

8. Tam Anlamıyla Çocuk Dostu: Kopenhag

Sömestr Tatili Kopenhag

Kuzey ülkeleri sömestr listemizde biraz torpilli çünkü her biri gerçekten çocuk dostu. Limandaki üzgün deniz kızından büyüleyici Rundetaarn’a ve dünyaca ünlü eğlence parkı Tivoli’ye kadar çocuklarınızın ilgisini çekecek birçok şey var bu şehirde.

9. Eğlence Parkları İçin Doğru Adres: Stockholm

Sömestr Tatili Stockholm

İsveç’in havalı başkenti Stockholm de sömestr tatili için tercih edilen şehirlerden. Ünlü çocuk kitabı karakteri Pippi Uzunçorap temalı eğlence parkından çocuklarınızı çıkarabilirseniz en az bir gününüzü adalar arası gezintiye ayırmanızı tavsiye ederiz.

10. Müze Gezmeyi Seven Çocuklara: Oslo

Sömestr Tatili Oslo

Oslo, Norveç’in doğal güzellikleri arasında genelde kaynayıp gider ama sömestr tatili şehir turu için biçilmiş kaftandır. Şehir merkezine oldukça yakın olan Bygdoy Yarımadası’nda Viking Gemi Müzesi, Fram Müzesi, Kontiki Müzesi ve Ulusal Tarih Müzesi gibi oldukça ilgi çekici yerler var.

11. Etkinlikler Şehri: Londra

Sömestr Tatili Londra

Şu ana kadar hep Schengen vizesiyle gidebileceğiniz yerleri sıraladık ama Schengen’le giremeyeceğiniz Londra da aslında sömestr tatili için ideal. Şehirde ücretsiz müzelerden spor alanlarına kadar genç ziyaretçileri cezbedecek birçok mekan ve etkinlik var.

Sömestr tatilini evde dinlenerek geçirmek isteyen okuyucularımız Ocak ayında çıkan kitaplar listesine göz atmak ister diye düşünüyoruz!

Önceki YazıSonraki Yazı