Toskana’da Bir Rönesans Hikayesi: Lucca

Lucca

İtalya’nın Toskana bölgesinde bulunan Lucca, Rönesans döneminden kalma surları ve yüzyıllardır korunan mimarisi ile ünlü olan küçük bir kent.

Tren istasyonundan çıktığınızda kenti çepeçevre saran surlar karşılar sizi. Yüzyıllar önce kenti düşmandan korumak için inşa edilen surlar günümüzde kent sakinlerine bisiklet sürmek ve yürüş yapmak için de olanak sağlıyor, zira günün her saati surların üstünde bisiklet sürüp, yürüyen, koşan insan görmek mümkün. Surlar üzerinde yürüyüş yapmanızı mutlaka tavsiye ederim, temiz hava, surların iki yanına dikilmiş ağaçlar, kentin manzarası ile birleşince saatlerce yürüme isteği uyandırıyor.

Kentin en güzel özelliklerinden biri araç trafiğinin olmaması. Toplu taşıma kullanmaya ihtiyaç duymadan Lucca’yı baştan sona yürüyerek gezebilirsiniz. Bisiklet kiralamak da bir diğer seçenek. Görülecek yerlerde ilk durak Guinigi Kulesi. Romanesk-Gotik mimarisine sahip kule 1300’lü yıllarda inşa edilmiş. Tepesinde bahçe bulunan Guinigi Lucca’nın en önemli yapılarından. Bu küçük bahçe Babil’in Asma Bahçeleri’nden esinlenerek yapılmış.

Lucca
Tarih kokan sokaklarda yürüdükten sonra kentin en ünlü meydanı olan Piazza Anfiteatro’ya ulaşabilirsiniz. Şehir kurulduğunda Forum ve Amfi Tiyatro olarak kullanılan meydan günümüzde cafe ve turistik dükkanlarla çevrelenmiş durumda. Meydan alışveriş yapıp kahve içmek için mükemmel bir yer. Dileyenler Toskana bölgesinin en lezzetli yerli üretim şaraplarını ve Italya’nın meşhur likörü limoncello’yu tadabilir. Meydanda ayrıca peynir çeşitlerini bulabileceğiniz dükkanlar ve geleneksel Toskana yemeklerini yiyebileceğiniz restoranlar da mevcut.

Lucca Tatili

San Michele in Foro Kilisesi, San Martin Katedrali, San Frediano Basilikası, Santi Giovanni e Reparata Kilisesi, San Pietro Somaldi Kilisesi, Farneta Manastırı, Pfanner Sarayı, Ducale Sarayı, Cenami Sarayı kentin görülecek diğer yapıları.

Lucca, tam bir günde gezilecek kentlerden. Gece konaklamak isterseniz de eski manastırlardan bozma oteller ve yüzyıllık evlerde hatta biraz şanslıysanız şatoda, Italya’nın geri kalanına göre daha uyguna konaklayabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı