Avrupa’nın 3 Büyük Bisiklet Yarışı

Bisiklet Yarışı

Havaların ısınması ile birlikte tüm Avrupa’yı bisiklet tutkusu sarmaya başlıyor. İşe bisikletle gidenler artıyor, haftasonları tur planları yapılıyor, bir yandan da önemli bisiklet yarışları yapılmaya başlanıyor. Yazın büyük yarışlarının öncesinde sezon “Bahar Klasikleri” adı verilen tek günlük yarışlarla başlıyor. Sonrasında ise sıra Avrupa’nın “grand tour” adı verilen 3 büyük bisiklet yarışı turuna geliyor. Gezi yazısında bisiklet yarışının ne işi var, demeyin. Bu yarışları takip etmek müdavimleri olan, tadına doyulmaz bir turistik aktivite. Gelelim yarışlara…

  Giro d’Italia

Avrupa Bisiklet Yarışları

Avrupa’nın “grand tour” yarışları Giro d’Italia ile Mayıs ayında Italya’da başlıyor. İlk defa 1909 yılında yapılan yarış iki dünya savaşı dışında istisnasız her yıl yapılmış. Bu sene ise 100. yarış yapıldı. İlk yarış La Gazetta Dello Sport adlı gazetenin satışlarını arttırmak için gazete tarafından düzenlenmiş.

21 gün süren yarışta her gün o günün etabını kazananlar dışında bir de yarışın kümülatif dereceleri belirleniyor. Yarışın lideri olan kişi pembe mayo ile ödüllendiriliyor. Mayonun pembe olmasının sebebi de La Gazetta Dello Sport’un sayfalarının pembe olmasından geliyormuş. Yarış bu sene 5-28 Mayıs tarihleri arasında yapıldı.

 Tour de France

Dünyanın en ünlü bisiklet yarışı Tour de France. Yine bir gazetenin tirajını arttırmak üzere planlanmış. İlk yarış 1903 yılında 5 gün sürecek şekilde düzenlenmiş. Zamanla ünü o kadar artmış ki süresi uzayıp 3 haftalık bir yarış halini almış. Günümüzde dünyanın en prestijli bisiklet yarışı. Giro’da olduğu gibi Tour de France’ta da liderin mayosunun rengi L’Auto gazetesinin sayfalarından geliyor, sarı. Tırmanış lideri beyaz üzerine kırmızı benekli “polka-dot” adı verilen mayoyu, sprint lideri ise yeşil mayoyu taşıyor.

Avrupa Bisiklet Yarışları

Özellikle Alpler ve Pireneler’de geçen etaplar insan vücudunun sınırlarını zorlayacak cinsten. Yarışın son etabı ise Paris’te koşuluyor ve bu aslında halkı selamlamak üzere yapılan bir yarış. Son gün sarı mayo el değiştirmiyor, bir nevi saygı geçidi yapılıyor.

Tour de France her sene Temmuz ayında yapılıyor. Bu yıl 1-23 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

 Vuelta a Espana

Kısa adı ile La Vuelta İspanya’da yapılan bir bisiklet yarışı. İlk defa 1935 yılında düzenlenmiş yine bir gazetenin, Informaciones’in tirajını arttırmak için. İlk zamanlarda Mart-Nisan aylarından düzenenlen yarış bu tarihlere UCI Dünya Kupası’nın konması ile birlikte Ağustos ayına alınmış. İspanya Ağustos’ta her ne kadar kavruluyor olsa da bu durum bisikletçilerin çılgın dağları aşmasında bir engel teşkil etmiyor. La Vuelta’nın lider mayosunun rengi ise kırmızı. Bu sene La Vuelta, 19 Ağustos-10 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Bu üç yarışı da izlemenin en güzel yollarından biri karavan kiralamak. Özellikle Fransa’da Tour de France döneminde kiralık karavan bulmak oldukça zor olabiliyor. Ayarlamaları bir kaç ay önceden yapmak gerekiyor. Yarışı araba ile takip edip otellerde kalmak veya kamp çadırı kurmak da bir alternatif. Araba ile olunca karavan ruhu yaşanamıyor olsa da daha esnek hareket etmek için daha uygun.

Avrupa Bisiklet Yarışları

Yarış günü bisiklet yaırşı güzergahındaki yolların büyük kısmı kapandığı için ve karavanla özellikle dağ etaplarında geçilecek fazla alternatif yol bulunamadığı için karavancılar izlemek istedikleri etabın olduğu yere bir gün önceden gelip yerleşiyorlar. Araç park ediliyor, karavan süsleniyor, masalar, sandalyeler atılıyor, yemekler pişiriliyor, komşu karavanlarla “aynı yolun yolcusuyuz” ahbaplığı başlıyor. Yani sadece yarış anı değil bir kaç gün öncesinden değişen atmosfer de oldukça keyif veriyor.

Avrupa Bisiklet Yarışları

Yarış gününde ise yarışı izlemek için iyi bir yer kapma telaşı başlıyor. Özellikle Alpe d’Huez gibi efsaneleşen etaplarda sabahın ilk saatlerinde insanlar yarışı izleyecekleri noktalara yerleşiyor. Yanyana duran insanlar arasında dostluklar kuruluyor, bisikletçi dedikoduları yapılıyor.

Bisikletçilerden bir süre önce karavan geçişi oluyor. Yarışın sponsoru firmalar süslü karavanlarla geçit yapıp hediyeler dağıtıyorlar. Yarışın kendisinden daha çok karavan geçişi ile ilgilenen bir sürü insan görebilirsiniz bu geçişte. Şekerler, kalemler, şapkalar, formalar, bileklikler, aklınıza gelebilecek bir bir türlü hediye dağıtılıyor.

Avrupa Bisiklet Yarışları

Karavanlardan sonra heyecan iyice yükseliyor ve yarışçılar bekleniyor. Bisikletçiler geçerken bir yandan tezahürat yapılırken bir yandan da parmaklar deklanşöre basıyor, binlerce fotoğraf çekiliyor. Özellikle tırmanış etaplarında bisikletçilerin ne kadar efor sarfettiğini, ne kadar canla başla yarıştığını gözlemlemek tarif edilmez bir keyif.

Avrupa Bisiklet Yarışları

Ayrıca yarışın geçtiği şehirlerde balkonlar, parklar, bahçeler yarışı temsil eden renklerdeki balonlarla, dev formalarla süsleniyor, şehirlerin değişik yerlerine dev bisikletler yerleştiriliyor, şehirler kıpır kıpır bir hal alıyor, kalpler adeta yarışla birlikte atıyor.

Avrupa Bisiklet Yarışları

Heyecanı, atmosferi, yüz yıllık tarihi ile “grand tour” adı verilen bu bisiklet yarışları hayat boyunca sadece bir kere bile olsa yerinde izlenmeli, izlerseniz eminim sonrasında siz de bağımlısı olacaksınız.

Bisiklet aşkınızın kabarmış olmasına karşılık bisiklet modellerini ele aldığımız yazımızı şuraya bırakalım.

Önceki YazıSonraki Yazı