Gelin Çiçeği

Gelin Çiçeği

Kuşkusuz ki bir gelinin en önemli ve en göz alıcı aksesuarıdır gelin çiçeği… Gelinliğinizi, hatta saç ve makyajınızı tamamlayan gelin buketini seçerken doğru bir tercih yapmak oldukça önemlidir. Gelin buketini doğru seçmekten kastımız, gelinliğinize, düğün konseptinize ve düğün mekanınıza göre bir çiçek seçmeniz. Eğer düğün gününüz yaklaştı ve hala bir buketiniz yoksa yazımınızın devamını okuyarak küçük tüyolar edinebilirsiniz.

Bu küçük tüyolara değinmeden önce dilerseniz gelin buketlerinin nasıl ortaya çıktığından bahsedelim: Rivayetlere göre gelinlerin düğün günü ellerinde taşıdıkları bu çiçeklerin kökeni farklı kültürel ve tarihi geleneklere dayanıyor.

Bir rivayete göre; 16. Yüzyıl İngilteresi’nde insanlar yılda yalnızca bir defa banyo yapıyorlardı. O zamanlar Mayıs ayında banyo yapılır, Haziran ayında da evlenilirdi. Gelinler de vücutlarından çıkan kokuyu bastırabilmek için ellerinde taze çiçekler taşırlarmış. İşte böyle… O zamanlar yılda bir defa banyo yapılmasından dolayı ortaya çıkan kötü kokuyu gizlemek de gelin çiçeklerine düşmüş…

Elbette ki günümüzde gelin çiçeklerinin, ortaya çıkış amacıyla kullanımına rastlamıyoruz. Ancak hala gelin denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri bu çiçekler oluyor.

Otel ve Balo Salonları Düğünü İçin Çiçek Önerileri

Gelin Çiçeği Balo Düğünleri

Eğer şık ve gösterişli bir balo salonunda dünya evine girecekseniz gelin çiçeğiniz de en az bu balo salonu kadar şık ve gösterişli olmalıdır. Bu yüzden daha soft ve otantik aranjmanlardan kaçınarak, gösterişli ve iddialı çiçeklere yönelmenizi öneririz.

Bu düğünlerde elinizdeki buket; orkide, zambak ya da büyük açmış güllerden oluşabilir. Ayrıca son zamanlarda oldukça revaçta olan taş, inci ve gümüş parıltılarla çiçeğinizi süsleyerek zenginleştirebilirsiniz.

Kır Düğünü İçin Çiçek Önerileri

Gelin Çiçeği Kır Düğünleri

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde düğün mekanı tercihiniz eğer bir kır bahçesi ise yukarıdaki kadar iddialı ve gösterişli çiçekler kullanmamanızı öneririz. Seçiminizi kır düğünlerinin konseptine ve ortamına uygun bahar ve yaz çiçeklerinden yana yapmanız size daha doğru ve şık bir görünüm kazandıracaktır.

Kır düğünü gelinleri için önerimiz; papatya, ortanca, begonya ya da gelincikten oluşan bir aranjman olacak. Ayrıca bu aylar tercihinizi canlı gelin çiçeğinden yana kullanabilmeniz için de idealdir.

Kumsal Düğünü İçin Çiçek Önerileri

Gelin Çiçeği Kumsal Düğünleri

En az kırlar kadar salaş ve doğal bir ortama sahip düğün mekanları da kumsallardır. Kumsal düğünleri için de son derece gösterişten uzak ancak bir o kadar şık ve etkileyici çiçek buketlerini öneriyoruz.

Eğer siz de kumsal düğünü gelini olacaksanız elinize rengarenk karma bir çiçek aranjmanı almanız son derece şık olacaktır. Hele de bu aranjman, düzen ve nizamdan uzak salaş bir görünüme sahip olursa konseptinizle kusursuz bir uyum sağlayacaktır.

Save The Date Çekimlerinin de Olmazsa Olmazı: Gelin Çiçeği

Gelin Çiçeği Save The Date

Save the date çekimleri, düğün gününden önce ya da sonra yapılan düğün fotoğrafı çekimleridir. Bu çekimlerdeki konsept tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlıdır. Ancak save the date çekimlerinde kullanacağınız çiçekler için de birkaç küçük tüyo vereceğiz.

İlk olarak bu çekimde tercihinizi canlı çiçekten öte yapay çiçekten yana kullanmalısınız. Zira fotoğraf çekiminde oradan oraya koyulan ve rüzgarın da etkisiyle savrulan çiçek, ilk baştaki görünümünü kaybederek fotoğraflarda sönmüş ve bozulmuş bir görünüme sahip olabilir.

İkinci önerimiz ise seçtiğiniz çiçek türü ve renginde bir taç kullanmanız. Bu küçük detay hem fotoğrafınıza zenginlik kazandır hem de saçlarınıza bir renk katarak sizi farklılaştırır. Son bir öneri ise, elinizdeki çiçekten bir de damat yaka iğnesi yaptırmanız.

Gelin Çiçeği Damat Yaka Çiçeği

Günümüzde oldukça popüler olan bu detay, hem gelinle damadın görsel uyumunu arttırmakta hem de fotoğraflarda şık bir detay olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca damat yaka çiçeği kullanmanız diğer tüm konseptler için de önerimizdir.

Yazımızın başında da bahsetmiş olduğumuz gibi gelinlik ve çiçek uyumunuz da oldukça önemlidir. Zaten gelinliğinizi düğün konsept ve mekanına göre seçmeniz, doğru bir tercih yaptığınız anlamına gelir. Biz de buradan yola çıkarak çiçek önerilerimizi konsept ve mekan bağlamında geliştirdik. Eğer düğün gününüze sayılı zamanlar kaldı ve hala bir gelin buketi edinmediyseniz, n11.com’da yer alan birbirinden şık ve zarif gelin buketlerine göz atabilirsiniz.

Gelin çiçeği tamamsa gelsin düğün fotoğrafları… Düğün fotoğrafı çektirmeden önce bilmeniz gerekenler burada!

Önceki YazıSonraki Yazı